آخرین گزارش موجود بانک جهانی درباره ایران در دولت نهم و دهم (نکات مثبت و منفی)

در این گزارش

 به تمام نکات مطرح شده درباره

 وضع اقتصادی ایران در مدت دولت نهم

و پیش بینی آن در دولت دهم

پرداخته شده است

بر اساس "گزارش توسعه جهانی (WDR) " بانک جهانی، از مجموع 15 شاخص اقتصادی مورد بررسی در سالهای 2004 تا 2007 ، عملکرد دولت نهم در 13 شاخص از جمله رشد اقتصادی، نسبت صادرات به واردات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش سرانه درآمد ملی و تشکیل سرمایه ناخالص مثبت ارزیابی شده است. این گزارش حاکی است، ایران دومین کشور پرجمعیت منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به شمار می رود. اکثریت جمعیت 73 میلیونی این کشور جوان هستند که امیدوار به آینده بهتر هستند.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مقایسه دو گزارش توسعه جهانی بانک جهانی 2006 و 2009 که آمار مربوط به سال های2003 و 2004 با سال های 2006 و 2007 را ارائه می کند، از بهبود اکثر شاخص های کلان اقتصادی ایران در فاصله این دوره زمانی خبر می دهد.

*افزایش 2.7 درصدی نرخ رشد اقتصادی 
افزایش رشد اقتصادی و حجم تولید ناخالص داخلی ایران ناشی از افزایش قیمت نفت و حجم صادرات غیر نفتی ایران بوده است.

*افزایش سهم صنعت و کاهش سهم کشاورزی در اقتصاد

*رشد یک درصدی نرخ تشکیل سرمایه ناخالص
نرخ تشکیل سرمایه در سال 2004 نسبت به سال 2007 رشد یک درصدی داشته است.
تراز خارجی کالاها و خدمات ایران نسبت به تولید ناخالص داخلی نیز برای سال 2004 بالغ بر یک درصد اعلام شده و این رقم برای سال 2007 ، 3 درصد برآورد شده که افزایش سه برابری را نشان می دهد.

*رشد 97 درصدی صادرات و 37 درصدی واردات 
 
*افزایش سهم صادرات صنعتی از کل صادرات
نسبت صادرات صنعتی ایران به کل صادرات در سال 2006 افزایش 2 درصدی داشته است. نسبت صادرات صنعتی ایران به کل صادرات از 8 درصد در سال 2003 به 10 درصد در سال 2006 رسیده است.سهم صادرات کالاهای پیشرفته صنعتی از کل صادرات صنعتی نیز در این مدت افزایش سه برابری داشته است و از 2 درصد به 6 درصد رسیده است.

*رشد 8 برابری جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی
در عین حال دیون خارجی ایران نیز طی این مدت افزایش یافته است. در سال 2003 کل دیون خارجی ایران بالغ بر 11.6 میلیارد دلار گزارش شده بود که این رقم با افزایش 9 میلیارد دلاری به 20.11 میلیارد دلار در سال 2006 رسیده است.

*رشد 3300 دلاری سرانه درآمد ملی بر اساس قدرت خرید
درآمد سرانه ملی ایران بر اساس قدرت خرید نیز از 7550 دلار به 10800 دلار و درآمد ناخالص ملی بر اساس قدرت خرید از 505 میلیارد دلار به 766 میلیارد دلار افزایش یافته است.
بر اساس گزارش بانک جهانی سرانه تولید ناخالص داخلی ایران نیز رشد قابل توجهی داشته و از 5.7 درصد در سال های 2003-2004 به 6.2 درصد در سال های 2006-2007 رسیده است. 

نرخ مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی ایران پایین است و این مساله سبب شده تا نرخ بیکاری در بین آنها بالا باشد. شاخص های بهداشت و آموزش ایران جزء بهترین ها در بین کشورهای منطقه است.

** ایران موفق به حذف تبعیض آموزشی بین دختر و پسر شده است
بنابراین گزارش، 15 سال پیش، دولت برنامه جامعی را برای توسعه ظرفیت های منابع انسانی طراحی و آغاز کرد. این برنامه سبب شد تا نرخ سواد آموزی در ایران به شدت افزایش یابد و فرصت های آموزشی برای مناطق فقیر و محروم کشور نیز فراهم شود.
در ادامه این گزارش آمده است: این موضوع همچنین موجب کاهش شکاف آموزشی بین زن و مرد در جامعه ایران شد و در نتیجه ایران به اهداف مورد نظر برای حذف شکاف و تبعیض های آموزشی بین مرد و زن دست یافته است.
در این گزارش آمده است: نرخ باسوادی بین جوانان نیز از 86 درصد به بیش از 94 درصد افزایش یافت که این رقم به خصوص در بین دختران چشمگیر بوده است.
طبق این گزارش هم اکنون تعداد زنان در دانشگاه ها دو برابر تعداد مردان شده است.
تلاش های زیادی برای اصلاح نظام فنی و حرفه ای ایران در حال انجام است. ارتقای سطح کیفیت آموزشی یکی از مهمترین اولویت های سیاستگذاران آموزش در ایران است.

** استانداردهای بهداشتی در ایران بالاتر از میانگین منطقه است
سطح بهداشت در ایران در طول بیست سال گذشته افزایش مطلوبی داشته و اکنون استانداردهای بهداشتی در ایران بالاتر از میانگین های منطقه است. پایبندی دولت به تعهدات خود در زمینه ارائه خدمات بهداشتی اولیه و موثر به همه مردم تاثیر زیادی در دستیابی به این موفقیت ها داشته است. طرح بزرگ بهداشتی ایران که طی دهه 1980 میلادی برای سال های 2000 - 1983 میلادی طراحی شد به نیازهای ضروری و اولیه بهداشتی جامعه ایران توجه ویژه ای داشته و به اقشار محروم و گروه هایی که با ریسک های بهداشتی بالایی روبرو هستند، تمرکز خاصی داشته است.
در نتیجه اولویت دادن و ارائه خدمات با کیفیت ابتدایی به کلیه اقشار جامعه، اکنون شاهد این واقعیت هستیم که سطح بهداشت در مناطق روستایی تقریبا با مناطق شهری برابر و یکسان است. نرخ مرگ و میر نوزادان و کودکان در مناطق روستایی تقریبا مشابه مناطق شهری است.

** نظام تامین اجتماعی 28 میلیونی ایران بسیار گسترده است
ایران نظام تامین اجتماعی وسیعی با 28 میلیون بیمه شده شامل تامین اجتماعی و خدمات درمانی دارد که به بخش وسیعی از جمعیت کشور خدمات ارائه می کند. این برنامه ها شامل آموزش و مشاوره و راهنمایی در زمینه یافتن شغل، بیمه بهداشت و بیکاری، ناتوانی و از کارافتادگی، بیمه بازنشستگی و کفالت و پرداخت های انتقالی شامل یارانه انرژی، مواد غذایی و مسکن و سایر خدمات و حمایت های اجتماعی است. بیمه های مختلف اجتماعی، حمایت های اجتماعی و برنامه های بازار کار تنها با سازمان کوچکی اداره می شود و مشکلات زیادی در زمینه تامین مالی، کارآیی و عدالت در این بخش به چشم می خورد.

** یارانه‌ها به بهره‌وری در ایران ضربه زده است
بانک جهانی در این گزارش تصریح کرد: علیرغم پیشرفت های قابل توجه در شاخص ها و معیارهای اجتماعی، اقتصاد ایران همچنان با چالش هایی روبرو است. با توجه به فشار بازار کار به دلیل پویایی جمعیت جوان و افزایش مشارکت زنان در بازار کار، اقتصاد ایران توانایی ایجاد شغل برای جمعیت جویای کار را ندارد و در نتیجه دستیابی به هدف کاهش نرخ بیکاری کاری سخت به نظر می رسد. علاوه بر اشتغالزایی، نرخ تورم نیز بالا است.
یارانه ها و کنترل های دولتی نه تنها سبب ضربه خوردن به کارآیی و بهره وری بلکه مشکلات و معضلات ساختاری مانع از توسعه بخش خصوصی در اقتصاد ایران شده است.

** اقتصاد ایران در تسلط شرکت های بزرگ دولتی
این گزارش با اشاره به روند خصوصی سازی در ایران نوشته است: طی سال های گذشته روند خصوصی سازی و آماده کردن بستری برای گسترش فعالیت بخش خصوصی کند بوده است.
در جولای سال 2006 میلادی دولت طرح بزرگی را برای خصوصی سازی صنایع استراتژیک و بزرگ اعلام کرد که براساس آن بخشی از سهام شرکت های بزرگ دولتی مطابق اصل 44 قانون اساسی باید به بخش خصوصی واگذار شود. اجرایی شدن این برنامه به علت پایین بودن تقاضای بخش خصوصی برای خریداری بخش زیادی از سهام شرکت های بزرگ دولتی، تا حدی به تاخیر افتاده است.

** دولت سال گذشته اصلاحات زیادی در فضای سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا کرد 
برای مقابله با مشکل بیکاری که هر سال با رشد چهار درصدی عرضه نیروی کار روبرو است، نیاز به دستیابی به رشد باثبات و پایدار اقتصادی با توجه ویژه به بخش خصوصی در زمینه های غیرنفتی و صادرات است. همچنین با توجه به تغییرات ساختاری در جانب عرضه نیروی کار و مشارکت زنان تحصیل کرده و متخصص و نیروی کار تحصیل کرده، باید تغییرات ساختاری در جانب تقاضای کار نیز ایجاد شود.
براساس این گزارش، اقتصاد ایران باید به سمت اقتصاد دانش محور حرکت کند. این موضوع در دورنمای برنامه پنج ساله چهارم توسعه لحاظ شده است. علیرغم تلاش های زیاد بانک مرکزی، نرخ تورم ایران همچنان دو رقمی است. این موضوع موجب افزایش نگرانی بخش خصوصی و بی تمایلی آن برای افزایش سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در اقتصاد ایران خواهد شد.

** یارانه‌های غیرهدفمند انرژی از مهمترین چالش های اقتصاد ایران
یکی از مهمترین چالش های اقتصاد ایران طی سال های اخیر پرداخت یارانه های غیر هدفمند انرژی است که 10 درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد. هزینه ای که می تواند صرف گسترش سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال شود، به صورت غیر هدفمند در اختیار گروه های مختلف اجتماعی قرار می گیرد. چالش دیگر فراروی رشد اقتصادی ایران، عدم دستیابی و دسترسی به علم و فناوری اطلاعات و زیرساختهای مربوط به آن است. علاوه بر این شفافیت، ارتقای نظارت موثر دولت و حسابرسی و بازرسی دقیق نیز لازم و ضروری است.

** یارانه سوخت طبقه مرفه در ایران 12 برابر فقراست
نیمی از جمعیت فقرای ایران که 5/4 میلیون نفر معادل 5/1 میلیون خانوار است، تحت پوشش شبکه های اجتماعی دولت، موسسات خیریه و سایر سازمان های غیرانتفاعی هستند. تا زمانی که پرداخت های انتقالی هدفمند نباشد، چیزی جز هزینه و بار مالی برای دولت در بر نخواهد داشت. گسترده بودن یارانه ها از جمله یارانه انرژی و یارانه های اعتبارات بیشتر به نفع طبقات مرفه و ثروتمند جامعه است. یارانه نان و دارو به شدت غیر هدفمند است و همچنین طبقه مرفه و ثروتمند 12 برابر بیشتر از طبقه فقیر و آسیب پذیر، یارانه بنزین دریافت می کند.
ایران با توجه به رشد جمعیت و کاهش زیرساخت های طبیعی، با چالش های زیست محیطی زیادی روبرو است. آلودگی هوا به نگرانی مهمی در مناطق شهری تبدیل شده است.
وسائل نقلیه موتوری هر سال پنج میلیون تن گازهای آلاینده وارد جو زمین می کنند. آلودگی هوا در تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران فراتر از حد استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و موجب بروز مشکلات سلامتی زیادی برای مردم ایران شده است. در تهران برخی مواقع مدارس به علت آلودگی بیش از حد هوا تعطیل می شود. علاوه بر این عدم وجود سیستم بازیافت آب موجب هرز رفتن مقادیر زیادی آب در ایران می شود. برای مقابله با این چالش ها دولت اقدام به نصب ایستگاه های شبکه کنترل کیفیت هوا در شهرهای بزرگ مثل مشهد، اصفهان و اراک کرده است. 

 لینک گزارشهای سالانه بانک جهانی از (WDR) در آدرس اینترنتی ذیل موجود است:

http://econ.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/EXTDEC/EXTRESEARCH/
EXTWDRS/0,,contentMDK:20227703~pagePK:478093~piP
K:477627~theSitePK:477624,00.html

همچنین واحد اطلاعات اکونومیست در گزارش جدید که در ماه ژوئن سال 2009 میلادی منتشر شده است، به بررسی درجه ریسک فضای کسب و کار در ایران طی سالهای 2004 تا 2008 و پیش بینی سالهای 2009 تا 2013 میلادی پرداخت و رتبه ایران را اعلام کرد.
واحد اطلاعات اکونومیست برای تعیین ریسک فضای کسب و کار، 10 نوع ریسک شامل ریسک‌های سیاسی، اقتصاد کلان، فرصت‌های بازار، تقویت بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت خارجی و نرخ ارز، مالیاتها، تامین مالی، بازار کار و زیرساخت‌ها را مورد بررسی قرار می دهد.
بنابراین گزارش، درجه ریسک کلی فضای کسب و کار در ایران که در دوره 2004 تا 2008 میلادی 3.77 از ده بوده است، در دوره 2009 تا 2013 به 4.29 از ده رسیده که حاکی از کاهش درجه ریسک ایران است.
این گزارش تصریح کرد:کاهش 8 نوع ریسک‌ سیاسی، تقویت بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت خارجی و نرخ ارز، مالیات‌ها، تامین‌ مالی، بازار کار و زیرساخت‌ها در ایران طی سالهای 2009 تا 2013 پیش بینی شده است و در حالی که ریسک اقتصاد کلان ثابت می ماند، ریسک فرصتهای بازار با افزایش مواجه خواهد شد.
در ادمه به بررسی وضعیت جزئیات 10 نوع ریسک در ایران می‌پردازیم.
بر اساس گزارش واحد اطلاعات اکونومیست، درجه ریسک سیاسی ایران از 3.6 به 3.9 از ده رسید که حاکی از پیش بینی کاهش ریسک است و رتبه ایران در ریسک سیاسی نیز با چهار پله بهبود در جهان به 72 خواهد رسید.
ریسک اقتصاد کلان ایران در این گزارش‌ 6.1 از ده اعلام شده بود که این رقم در سالهای 2009 تا 2013 حفظ خواهد شد ولی رتبه ایران با بهبود 9 پله ای به 63 خواهد رسید. 
این گزارش افزود: ریسک تقویت بخش خصوصی در ایران با بهبود 0.2 درجه ای مواجه خواهد شد و ریسک سرمایه‌گذاری خارجی ایران نیز با یک کاهش 0.9 درجه‌ای رو به رو می شود و رتبه ایران در این ریسک نیز تغییری نخواهد کرد.
این گزارش حاکی است: پیش بینی شد ریسک تجارت خارجی و نرخ ارز در ایران با بهبود 0.9 درجه‌ای مواجه شود و رتبه ایران نیز در ریسک تجارت خارجی در جهان با صعود یک پله‌ای رو به رو گردد.
واحد اطلاعات اکونومیست با پیش بینی کاهش 1.3 درجه‌ای ریسک مالیاتها در ایران از بهبود 5 پله‌ای رتبه ریسک مالیاتی ایران در جهان خبر داد. 

/ 4 نظر / 15 بازدید
فرخی

بنام معبود سلام مهدی جان [گل][گل][گل][گل] خدا قوت همیشه سنگ تموم می زاری راستی این عکس عزیزمون یعنی دکتر احمدی نژاد توی ارسالی پائینی مربوط به سفرش به استان محل سکونتمونه فان حزب الله هم الغالبون

وحید

شما کفتار های بی همه جیز که حرف از دین داری میزنین فردا جواب خونهای ریخته شده رو چی می دین شما هم بهمین اندازه شریک این قتلایین نگاه مردم ایران با شما جانیا ازین به بعد متفاوت خواهد بود امیدوارم مجلسی که می ری شهامت داشته باشی و از اون مفسد فی الارض حمایت کنی تا واکنش مردم ببینی نبات یه کم تفکر کسی رو نمی کشه البته اگر دروغ های صدای دروغ سیمای دروغ رو سند مسلم ندونی

سیما

سلام دو کلمه به یاد او و انشاءالله گفتن شما منو کشته با گفتن کلمات میخوای چی رو ثابت کنی که خیلی مومن با تقوا هستی یا خیلی میفهمی حتما شما یکی از ان یاران آقا امام زمان هستی نه ؟اگه اینجوریه بیا تا یه وبلاگ برات بزنم پر از تعریف و تمجید از آقامون اما چه سود وقتی که پای عمل بیاد خلافشو ثابت کنم. نه آقای محترم این روزها دیگه کسی گول شعار نمیخوره باید عمل کرد نه فقط حرف گفت آن هم تو خالی. برادر من با این اداهای که شماها از خود نشان میدهید فقط خود را مضحکه میکنید. توحتی به خوانندگان وبلاگت چنان خشک و رسمی پاسخ میدهی که آدم دوست ندارد بار دیگر این وبلاگ راببیند . بیا و مثل سایر دوستان وبلاگ نویس باش.اگر شانت اجازه میدهد. آقا امام زمان (عج ) خود ریشه ظلم و ستم را با یاری خدا میکند ونیازی هم به تملق و چاپلوسی ندارد فقط باید صبر نمود.

دانشجو

سلام دوست عزيز . از اينكه بنده را قابل دانستيد ممنون هستم. انشاءالله همه با هم اين راه را تا آخر ادامه بدهيم . يا حسين[گل][گل][عینک]