روز از نو با رحیم مشائی

به نقل از رجا نیوز

اسفندیار رحیم مشایی مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهور که روز یکشنبه در برنامه صبحگاهی "روز از نو " از شبکه دوم سیما سخن گفت و درباره وظایف دفتر رئیس جمهور، سابقه فردی و اجرایی خود، نقوذ وی در تصمیمات احمدی نژاد، برخی انتقادها درباره سفر رییس جمهور به نیویورک، زمان معرفی 3 وزیر باقیمانده کابینه دهم به مجلس و مهمترین اولویت کاری دولت دهم نظرات خود را بیان کرد.

رحیم مشایی در پاسخ به سئوالی درباره سابقه اجرایی و مدیریتی خود در گذشته، اظهار داشت:‌ من رشته الکترونیک خوانده ام ولی همواره علاقمند به کار فرهنگی بوده ام . وی که در زمان انقلاب اسلامی 18 ساله بوده است توضیح داد که با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها ، به تدریس در آموزش و پرورش زادگاه خود بازگشته و همزمان با تشکیل سپاه، در آنجا مشغول به کار شده است و در جبهه غرب در استان کردستان در امور فرهنگی انجام وظیفه نموده است.مشایی در عین حال گفت که به دلیل علاقه فرهنگی، نخستین مجله کردی زبان را منتشر کرده است که تاکنون انتشار آن ادامه دارد.
وی افزود: در ادامه حضور در سپاه، به دلیل مسائل امنیتی کردستان برخی از امور آن به وزارت اطلاعات محول شد، بنده نیز در همین چارچوب به وزارت اطلاعات منتقل شدم و پس از آن به وزارت کشور رفتم و در امور اجتماعی و فرهنگی در وزارت کشور فعالیت نمودم .در سالهای اخیر نیز معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری و رییس سازمان فرهنگی هنری آن و معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بودم.
از رحیم مشایی سئوال شد که آیا وی نزدیک ترین و صمیمی ترین یار رئیس جمهور است که او پاسخ داد: نزدیک ترین و صمیمی ترین یار رئیس‌جمهور نیستم و ایشان دوستانی دارند که سابقه رفاقت بیشتری با احمدی نژاد دارند. وی توضیح داد: در زمان حضورش در کردستان و کار در امور فرهنگی با دکتر احمدی نژاد که کار فنی،‌مهندسی و اجرایی می کرد ، دوست و همکار بوده است.
از رحیم مشایی درباره ضریب نفوذ وی در رئیس جمهور سئوال شد که وی گفت: دکتر احمدی نژاد مانند تک تک افراد ملت ایران، شخصیتی باهوش است و به اعتراف سیاستمداران جهان ، دکتر احمدی نژاد یکی از باهوش ترین فرزندان ایران زمین است .
وی تاکید کرد: ضریب نفود در رئیس جمهور از این جهت که ایشان شرایطی را فراهم کرده اند که آحاد مردم بتوانند براحتی نظرات و پیامهای خود را به ایشان منتقل کنند بسیار بالاست اما اینکه ایشان هر نفوذی را بپذیرند، اینطور نیست و بسیار نفوذ ناپذیرند.
مشاور رئیس جمهور افزود: لازمه تصمیم گیری صحیح، تیزبینی و هوش بالاست که رئیس جمهور آنها را دارد و ما در مجامع جهانی و دیدارهای خارجی و مصاحبه با رسانه های مختلف، این موضوع را به وضوح می بینیم و می بیبینم که رئیس جمهور چگونه بر اصول پافشاری می کند.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این گفته مجری که گفت در پرسیدن سئوالات از او مماشات نمی کند، گفت: رسانه اگر احساس مماشات کند ، بخش مهمی از مسئولیت رسانه ای خود را از دست می دهد و بنده نیز اهل مماشات نیستم و به همین علت هزینه‌های زیادی را می پردازم.

رحیم مشایی درباره اولویت های دولت دهم گفت: رئیس جمهور اعلام کرده است که در چهار سال دوم، اولویت با فرهنگ و هنر خواهد بود و البته این بدان معنی نیست که در عمران ،‌اقتصاد و امنیت کاری صورت نخواهد گرفت .
مشاور رئیس جمهور با اشاره به تلاش هایی که برای ارتقای حوزه اقتصادی کشور در دولت نهم انجام شده است، به طرح تحول اقتصادی اشاره کرد و گفت: ابعاد و سیاست های مربوط به طرح تحول اقتصادی به صورت دقیق و روشن محاسبه شده است. مشایی، ملت ایران را ملتی فرهنگی دانست و تاکید کرد: اگر قرار باشد در اقتصاد و عمران و امنیت برنامه داشته باشیم، باید به بخش فرهنگ توجه ویژه شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: ما در فرهنگ نیازمند کار های عمیقی هستیم. ملت ما ملتی فرهنگی است. فرهنگ و ادب و هنر جلوه‌ ویژه‌ ایران زمین است. ما اگر امروز در عرصه بین الملل حرفی برای گفتن داریم، به علت سابقه تاریخی و‌ فرهنگی با عظمتی است که برای پیشرفت و رسیدن به قله‌ها باید این خط فرهنگی، ‌هنری و تاریخی حفظ و تقویت شود .
رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و هنر را به مثابه نخ تسبیح همه امور دانست و گفت: همه دانه‌های تسبیح را می بینند، اما از نخ تسبیح غافلند ، ما اگر می خواهیم بزرگ باشیم و بزرگ بمانیم باید اعتماد به نفس ملی خود را حفظ و تقویت کنیم و به سابقه تاریخی و فرهنگی خود وفادار بمانیم .
وی تاکید کرد: جامعه اگر منفعل باشد امید لازم برای فتح قله‌ها را نخواهد داشت .
مشاور رئیس جمهور با رد برخی اظهار نظرهای خارجی درباره گفتمان انقلاب اسلامی و خشونت آمیز بودن رفتارهای نظام در عرصه بین الملل،‌ تصریح کرد: ملت ما بزرگترین انقلاب تاریخ معاصر را بدون خشونت پدید آورده، مردم ما سینه‌های خود را آماج گلوله کردند و جان خود را در راه انقلاب از دست دادند اما دست به خشونت نبردند و دنیا نباید انقلاب اسلامی ما را خشن تصور کند.
مشاور رئیس جمهور گفت: ملت بزرگ ایران، با هیچ ملتی دعوا و خصومت ندارد و تنها می خواهد نقش تاریخی خود را ایفا کند ،‌ آنها می خواهند ملت بزرگ ایران را کوچک بشمارند و نمی توانند پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران را ببینند، برای آنها ناگوار است کشوری که در آستانه تهدید برای صدور قطعنامه پنجم قرار گرفته،‌ با اعتماد به نفس دستاورد‌های علمی و فناوری جدیدی آزمایش کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سئوالی درباره سفر اخیر دکتر احمدی نژاد به نیویورک گفت: موج رسانه‌ای و سیاسی که درباره سفر های رئیس جمهور ایجاد می شود، نشان از تاثیر حضور وی در مجامع جهانی است، دکتر احمدی نژاد بر این باور است که اگر ملتی می خواهد رشد کند ،‌ نباید تهدید و تسلیم شود،‌ چون با تسلیم شدن پیشرفتی اتفاق نخواهد افتاد.
وی ادامه داد: در سطح بین المللی یا باید تسلیم معادلاتی شد که قدرتهای جهانی رقم می زنند و یا باید در تعیین چارچوبهای معادلات و مناسبات جهانی نقش ایفا کرد و ما بر این باوریم که جمهوری اسلامی ایران باید در تدوین معادلات جهانی نقش‌آفرین باشد.
وی به روند پرونده هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: در دوره قبل با پذیرش اصالت تهدید و لاک و مهر کردن تأسیسات هسته‌ای و پذیریش پروتکل الحاقی گمان کردیم سایه تهدید از کشور برداشته می شود و غرب به ما اطمینان می کند اما به ما اعتماد نکردند و حتی می‌خواستند کارهای تحقیقاتی و آموزشی ما را نیز تعطیل کنند، آنها جلو می‌آمدند و ما مدام عقب می‌رفتیم. اکنون دکتر احمدی نژاد به اعتبار ملت ایران که شعار انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می داند، با صراحت اعلام می‌کند که سایه تهدید از سر ملت ایران برداشته شده است. اینکه می‌گویند وارد صحنه‌هایی نشویم که برای ما خطرناک است، درست نیست ، دکتر احمدی‌نژاد معتقد است برای رفع تهدید باید ایستاد و تسلیم راه نیست.
وی گفت: برخی سفر به نیویوریک را سفر به آمریکا می دانند و در مناظره های تلویزیونی نیز دیدیم که می گفتند دکتر احمدی نژاد که می گوید آمریکا در حال فروپاشی است چرا به آمریکا سفر می کند،‌ درحالی که چه کسی گفته است که آمریکا دارد متلاشی می‌شود ، ما می‌گوییم امپراطوری امریکا دارد از بین می‌رود ، آمریکا کشوری است مثل همه کشورها که اکنون قدرتمند است و رویاهای بزرگی را نیز در سر دارد ولی معتقدیم دیگر دوران امپراطوری آن بر جهان گذشته است. 
احمدی‌نژاد زمانیکه در مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گوید، موج آفرین می‌شود، فضا را می‌شکند و گوش‌های جهانیان را تسخیر می‌کند.
وی گفت: شما سخنرانی‌های رییس‌جمهور آمریکا در 5 سال گذشته سازمان ملل را با سخنرانی دکتر احمدی‌نژاد در این 5 سال مقایسه کنید. 4 سال بوش یک حرف می زد و اوباما این بار متفاوت از بوش سخن گفت اما خط محوری سخنان احمدی‌نژاد در پنج سخنرانی خود در مدت حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل یکی است.
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: در هنگام سخنرانی اوباما، زمانی که او از تجدید نظر در برخی سیاستها سخن می‌گفت، حضار کف می زدند و یا هر گاه در مورد محدودیت رژیم صهیونیستی و یا متناسب با منافع ملتهای جهان حرف زد و اینکه آمریکا اکنون به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست، برایش کف زدند.
رحیم مشایی افزود: در مجامع بین اللملی بسیاری افراد به ما می گویند که اوباما همان حرفهای دکتر احمدی نژاد را می زند و این نکته که شاید در داخل چندان به آن توجه نشود از دید تحلیل محتوایی جالب توجه است. 
رحیم مشایی، در پاسخ به سوالی درباره میزان نقد پذیری دکتر احمدی نژاد و دولت وی در مقایسه با گذشته را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: در دولت های گذشته ، رسانه‌ها همه به نوعی در خط دولت بودند و رسانه‌ منتقد جدی نداشتیم اما در این دوره رسانه‌های دولتی و یا حامی دولت بسیار کم هستند و در عوض رسانه‌های منتقد فراوان است. رییس‌جمهور نیز دارای ظرفیت های بسیار بالا برای پذیرش نقد و انتقاد و حتی توهین‌های سنگینی است که به ناحق به وی صورت می‌گیرد.
مشاور رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در فرایند پیشرفت و تعالی، دولتمردان باید ظرفیت بالایی داشته باشند، کرسی های نظریه‌پردارزی و نقد پذیری در همین راستا است و ما معتقدیم رسانه ها باید سوالات خود را صریح و شفاف بیان کنند و در فضایی عزت آمیز و آشکار گفتگو نمایند.
رحیم مشایی با بیان اینکه دکتر احمدی نژاد فردی رسانه شناس است و در فضایی باز و آزاد پاسخگوی رسانه ها است گفت: رییس جمهور بطور مرتب از طریق رسانه ها مستقیما با مردم گفتگو می کنند و امشب نیز گفتگویی زنده و تلویزیونی با کارشناسان خواهند داشت.

/ 0 نظر / 18 بازدید