رحیم مشایی و نوح (ع) و سر سنگین ما

به یاد او که...

اسفندیار رحیم مشائی: "می خواهند ذلت سکوت را به زبان حقیقت تحمیل و راه نشر حقایق ناب مکتب ولایت را سد کنند."

کیست؟

اسفندیار رحیم مشایی که از سوی محمود  احمدی نژاد به مقامات چندی نائل شده، در جواب منتقدان ولایت گریزی -از سوی رئیس جمهور- به نام اسلام شناس نامیده شد. سخنان وی هر از چند گاهی واکنش هایی از سوی افراد مختلف و به خصوص راست گرایان را به همراه دارد و او به همین جهت، بیش از آنچه و آنکه واقعاً هست مشهور شده است. کار به جایی رسید که برخی به طور غیر مستقیم اما مشهود به او القابی دور از شأن یک انسان مومن دادند. اما آیا قضاوت ها درباره وی کاملاً با واقعیت و مهمتر از آن حقیقت منطبق است؟ به قول علی مومنی "اصولا قضاوت درباره مقوله ای مثل انسان آن هم از نوع متفکرش، موضوعی چند وجهی بوده و کاری سخت می نماید. به ویژه آنکه این قضاوت برخاسته از برداشت‌های شخصی، سیاسی و احیانا نشات گرفته از سطحی نگری های ارتباطاتی باشد." حکایت این روزهای منتقدان مشایی حکایت همان انسان رانده از عدالت و مانده در حقیقت است که در باور وجودی خویش علیرغم ایمان و میل باطنی، سهواً یا عمداً راه بطلان را در پیش گرفته است. نگاهی به گزیده چینی های صورت گرفته از سخنان مشایی و تکذیبیه های منتشر شده در جراید به خوبی نشان می دهد که عمده مطالب نقل شده، از حداقل حقیقت برخوردار بوده و با هدف همراه سازی مخاطبان و تخریب و ترور شخصیتی وی صورت گرفته است." به گواهی گفتار و پندار و رفتار مشایی،ابعاد فرهنگی شخصیت وی بسیار پررنگتر از دیگر ابعاد او بوده و اصولا نگرش مشایی به اجتماع و جامعه، ریشه در فرهنگ و هنر دارد. این نکته ای است که در طول سوابق خدمتی او در حوزه های مختلف مدیریتی به چشم می خورد."

گفتار

رحیم مشائی علاقه به بحث های فلسفی، اعتقادی و انسانی دارد. عده ای در این باره می گویند که این مباحث به او مربوط نمی شود. اما گویا در ایران چنین اظهار نظرهایی فارغ از افراد دیگر و حتی منتقدان رحیم مشائی نیست که در هر بحث و نزاعی وارد می شوند و نظرپردازی می کنند! نگاهی به طیف پزشکان، مهندسان، هنرمندان و به طور کلی غیر سیاسیون وارد شده به سیاست و فرهنگ نشان بارز این مقوله است.

گفته های اخیر وی در خصوص ناتوانی مدیریتی حضرت نوح (ع) و برخی دیگر از انبیاء موجب به راه افتادن سیل انتقادات دیگری شده و موجبات فشار بیشتر بر محمود احمدی نژاد برای برکناری وی گشته است، سیلی که قریب به یقین توسط رئیس جمهور، به دلیل شناخت واقعی از افکار وی، خشک خواهد گشت.

چه گفت؟

در بیانات وی آمده است که حضرت نوح (ع) و برخی دیگر از انبیاء، حتی با وجود دوران های طولانی زندگی و ارشاد قادر به برقراری عدالت در جامعه حاضر خود نشدند.

چرا گفت؟

این مسئله چه ربطی به حال حاضر دارد؟ اگر مسئله انتخاباتی و شعار اصلی محمود احمدی نژاد در دور قبل و فعلی را در نظر آوریم متوجه می شویم که دو کلمه همیشه حاضر در کلام وی "عدالت محوری" بوده -و هست- و در جواب منتقدانی که دائم می پرسند: پس چه شد این برقراری عدالت؟ فکر می کنم طرح این مسئله بسیار ضروری بوده است.

مسئله چیست؟

با نظر من باید به مسئله از دید دیگری نگریست که شاید تا به حال بدان نگریسته نشده و آن برخورد منطقی با گفته های رحیم مشائی ست. آنچه از زبان وی بیان شده حقیقت هایی تاریخی در خصوص عدم برقرار شدن عدالت در جامعه ای است که نوح (ع) و برخی دیگر پیامبران به آن ارسال شده بودند. ببینیم آیا این مسئله با اساس اعتقادات ما مغایرت دارد یا نه.

می دانیم که در قرآن کریم بارها به این مسئله اشاره شده و با ذکر چند باره برخی داستان های واقعی پیامبران، سرگذشت اقوام بارها تکرار شده تا مایه عبرت باشد و هر بار هم از زاویه ای خاص به آن ها اشاره گشته است. مثلاًٌ در مورد حضرت موسی (ع) می خوانیم که در نهایت و پس از ارسال به سوی قوم بنی اسرائیل و حمله لفظی به فرعون و اعتقاداتش، موفق شد عده زیادی از قوم بنی اسرائیل را برهاند تا زندگی جدیدی برایشان آغاز گردد اما این در ادامه به چه منتهی شد؟ گوساله پرستی در یک دوری 40 روزه موسی! و به انحراف کشیده شدن بعدی قوم بنی اسرائیل.

در داستان نوح (ع) نیز می خوانیم که او در نهایت موفق به ارشاد قومش نشد و بنابراین جامعه ای که خداپرستی و عدالت در آن برقرار نشود محکوم به فناست و اینچنین شد که کشتی ساخت و حیوانات را در آن سوار کرد و حتی پسر او نیز با گناهکاران غرق گردید. قطعه ای از تفسیر این داستان این است که ممکن است با وجود تلاش بسیار موفق به بازگرداندن فطرت خدایی انسان ها نشویم و به گروهی تبدیل شوند "کالانعام بل هم اضل" که در اینجا اضل نیز صادق است و حفاظت حیوانات بر انسان ها ترجیح داده شده. است. این نشانه چیست؟ از این آیات چه نتیجه دیگری می توان گرفت که: حضرت نوح (ع) نتوانسته در جامعه خود مدیریت کند (مدیر شود یعنی راه و رسم تعیین کند، چنانکه حضرت محمد (ص) در مکه و مدینه کرد)، اما آیا این به معنی نفی نوح است؟ اگر چنین باشد که ذکر این داستان در قرآن از سوی خداوند (نعوذ باا...) نیز چنین است.. با وجود این حالت که ذکر حقیقت و واقعیت با چنین پاسخ های تندی روبرو شود، آقای رحیم مشائی باید مراقب باشد این واقعه را ذکر نکند که حضرت علی (ع) در 5 سال حکومت خود دائماً در جنگ بود و اوضاع اقتصادی کشور در سطح مناسبی نبود و در نهایت نیز حکومت وی در جنگی با معاویه از دست رفت...

رحیم مشائی در بخش دیگری از سخنان خود انتساب سابقه عملکرد اختلاف آفرین بشر در زمین به ساحت اقدس الهی را نفی و آن را ناشی از عدم معرفت نسبت به خدای واحد و آفریدگار جهان می داند.

نظر من
این ذهن آشفته، نا آگاه و متعصب ماست که در مقابل حقیقت هایی که سال ها از اندیشیدن به آن ها خودداری کرده ایم و تنها با تقدس بخشیدن به اموری که حتی دلیل مقدس بودنشان را به درستی درک نکرده ایم به جنجال می کشاند مان و رگ غیرت را به جوش می آورد و این چنین در مقابل سخن راست قد علم می کنیم. سخن از ایستادن بر سر آرمانی ناشی از خودخواهی و نه حقیقت خواهی ست که انسان خود محور را به سمت نفی هر آنچه مخالف فهمیده های ذهن محکوم به نقص و معلول عدم تمایل به درک بیشتر و دقیق تر می راند. به نظرم، باید به جای موضع گیری بی هدف، بیشتر اندیشید. 

شاید بگویید دکتر داروساز را چه به این حرف ها!؟ اما.. گویند: ننگر که می گوید، بنگر چه می گوید".

/ 13 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بشارت 2

سلام با تشکر از اینکه به وبلاگ من بعد از مدتها سر زدید. تمهت زدن خیلی جرم بزرگی است . اما دوست بروم روی بحث تهمت و از اصل خارج شویم خواهش می کنم دقت فرمایید. آقای رحیم مشایی درباره حجاب چه گفتند آیا یادتان هست؟ رحیم مشایی ( اجباری در رعایت حجاب نیست و رعایت حجاب بیشتر برای نوامیس پیامبران و امامان بوده تا حرمتشان نزول نکند) البته صحبت دقیق ایشان نیست و با چند لمه تغییر نوشتم . رحیم مشایی (پیامبران نتوانستند تا عدل را برپا کنندحتی با وجود زندگی طولانی ) آیا پیامبران خودشان با عدل زندگی نکردند؟ آیا پیامبران برای اجرای عدالت دشمنان بیشمار نداشتند؟ مگر شما نمی دانید که هیچ گاه بدی و ناحقی نابود نمی شود ؟ ولی پیامبران رسالت خود را انجام دادند . در ضمن آقای مشایی تا درجه از علم پیش نرفته اند که در مورد پیامبران ورسالت آنها و پیروزی و شکست آنها اظهار نظر نمایند . چندی پیش آقای مشایی به هدیه تهرانی مبلغ 60 میلیون تومان را ، البته دستور اهدای این مبلغ را صادر نمود برای برپایی نمایگاه عکس این بازیگر که عکاس حرفه ای هم نیست و عکاسام حرفه ای ما بدنبال یک میلیون تا ده میلیون وام آه و ناله دارند ، البته دستور

بشارت 2

سلام دوباره از بس تند نوشتم غلط زیتد داشت اصلاح کردم با تشکر از اینکه به وبلاگ من بعد از مدتها سر زدید. تمهت زدن خیلی جرم بزرگی است . اما دوست من اگر بروم روی بحث تهمت از اصل موضوع خارج می شویم خواهش می کنم دقت فرمایید. آقای رحیم مشایی درباره حجاب چه گفتند آیا یادتان هست؟ رحیم مشایی ( اجباری در رعایت حجاب نیست و رعایت حجاب بیشتر برای نوامیس پیامبران و امامان بوده تا حرمتشان نزول نکند) البته صحبت دقیق ایشان نیست و با چند کلمه تغییر نوشتم . رحیم مشایی (پیامبران نتوانستند تا عدل را برپا کنندحتی با وجود زندگی طولانی ) آیا پیامبران خودشان با عدل زندگی نکردند؟ آیا پیامبران برای اجرای عدالت دشمنان بیشمار نداشتند؟ مگر شما نمی دانید که هیچ گاه بدی و ناحقی نابود نمی شود ؟ ولی پیامبران رسالت خود را انجام دادند . در ضمن آقای مشایی تا چه درجه از علم پیش رفته اند که در مورد پیامبران ورسالت آنها و پیروزی و شکست آنها اظهار نظر نمایند . چندی پیش آقای مشایی به هدیه تهرانی مبلغ 60 میلیون تومان ، البته دستور اهدای این مبلغ را صادر نمود برای برپایی نمایگاه عکس این بازیگر که عکاس حرفه ای هم نیست و عکاسان حرفه

بشارت 2

البته دستور آقای مشایی توسط یک مدیر وظیفه شناس اجرا نشد و این مدیر حاضر نشد تا بیت المال را حیف و میل کند که البته می دانید که چه شد این مدیر در دولت عدالت محور احمدی نژاد و به دست مشایی از کار برکنار شد بدلیل رعایت حق و عدالت . دوست من متاسفم که باید بگویم که حتی احمدی هم با رهبر به مقابله برخاسته . مگر رهبر ما دستور بر برکناری مشایی نداد؟ چرا دستور رهبر یک هفته بدون جواب بود ؟ البته بعد از یک هفته انجام شد اما دقت دارید که از آن به بعد پستهای مهم و بسیار زیاد به مشایی اختصاص میابد ؟ درست است مشایی پدر زن فرزند احمدی است و از دستگاه دولتی بدلیل فامیل بودن طلبکار است . با این کار ی ندارم . شما می گویید که مشایی یک مومن است آیا این دلایل کافی نیست که ایشان را از این صفت مستثنی بدانید ؟آیا به اینکه به ملت اسرائیل ادای احترام کنند نباید ایراد گرفت ؟ شما می گویید که ایشان به بحث های فلسفی علاقه دارند ولی آیا پیامبران را می شود با فلسه انسانی نقد کرد ؟ آیا حرفهای چند سال پیش ایشان را به یاد دارید ؟ شاید شما بگویید که عقیده شما به من ربطی ندارد و لی من می گویم که کاملا به من ربط دارد چون شما یک وب نویس حرفه

بشارت 2

ای هستید و می توانید با نوشته هایتان صدها نفر را جذب نمایید ولی به کدام سو این مهم است ؟دوست عزیز من اگر حامیان موسوی منافق و کوردل در روز عاشورا حرمت شکنی کردند دولت جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمود احمدی نژاد و با کمک مشایی در روز شهادت حضرت رقیه (س ) در فستیوال تورهای نوروزی حرمت شکنی کرده است . در وقت اذان آهنگ متال پخش کرده اند آیا حق اینقدر نامعلوم است ؟ شما از مشایی حمایت می کنید خیلی خوب است اما حق را هم پایمال نکنید ! چرا اسرائیل از وجود مشایی خوشحال است ؟ می توانید جواب بدهید ؟ دوست من قبول کنیدکه رهبر ما بسیار تنها است من طرفدار احمدی بودم و برخی از کارهایش را می ستایم اما نمی توانم جوابی برای اخراج آن مدیر و اصرار در نگه داشتن مشایی با وجود مخالفت رهبر پیدا کنم شما در این پست از مشایی و حرفش نسبت به پیامبران حمایت می کنید و آنرا توجیه مینمایید . خیلی خوب است اما یک اشتباه نباید حمایت شود .قبلا هم به شما گفتم که پیامبران در امر رسالت خود موفق بوده اند و اینکه آنها بدلیل رعایت حق دشمنان بیشمار داشتند و اینکه حق در وجود آنها بود چطور حق را اجرا نکردند البته مطهری در جواب مشایی گفت که اگر پیامبران

بشارت 2

موفق به اجرای عدالت در جامعه نشدند بخاطر وجود امثال مشایی در کنارشان بود . آیا شما نمی بینی که مراجع تقلید به صحبتهای مشایی ایراد وارد کرده اند ؟ بس به دنبال کدام دلیل و برهان هستید . دوست من چشمان را باز نمایید رهبر ما خط تراز افراد است احمدی از رهبری فاصله گرفته و این غیر قابل قبول است . پا فراتر می گذارم : پیامبر (ص) فرمود در آخر الزمان کمتر کسی ایمانش کامل است . میدانید که یک مومن کسی است که ایمانش کامل باشد و وقتی ایمان پیداکرد حق را از باطل تشخیص می دهد و مشایی چه مومنی است که به صهیونیستها ملت خوب و دارای احترام نسبت میدهد . به فستیوال دوباره نگاه بیندازید حتی بعضی از تصاویرش در وب من وجود دارد آیا با دیدن آن تصاویر که دولت با تفکر مشایی ترتیب دهنده آن هستند باز هم به مشایی مومن می گویید در ضمن دوست من در نظری که برای من گذاشتید نوشتید مردی که عکسش را در وب خود گذاشتی ،به گمانم با رهبرم بودی رهبر را فقط با نام رهبر خطاب کن نه کم تر و نه بیشتر . دوست من امیدوارم این دلایل منطقی را بررسی نمایی وبدان که مشایی آنکه تو فکر می کنی و راجع به آن می نویسی نیست. موفق و موید باشید وبلاگ بشارت 2 ازاین پ

بشارت 2

وبلاگ بشارت 2 ازاین پس از احمدی نژاد بدلیل وجود مشایی حمایت نمی کند ولی با نیرویی مضاعف تر از رهبری حمایت می نماید که البته در این راه نیاز به کمک شما دارد. در صورت تمایل می توانید لینک این وب را حذف نمایید

گند زدن به این مملکت. همین . خاک تو سر امثال شما

دکتر فرشاد اکبرنژاد

سلام آقای دکتر وزیریان وبلاگ شما یاعث تاسف من شد. البته نه موارد علمی آن که مطالب خوبی هستند بلکه مطالب سیاسی آن. امید است همه ما در رشته خودمان سرآمد شویم

آزاد

با سلام بسیار متاسفم که شما با این تحصیلات درک منطقی صحیحی از طریقه تبیین مطلب توسط این نا پاک را ندارید مطلب علمی باید از طریق علمی و در مجلس علما مطرح شود اینکه بستر جامعه نامناسب برای ایجاد عدالت در جامعه بود غیر از ناتوان شمردن انبیای عظام الهی است که خلفه خدا در زمین و دارای قدرت تصرف در کائنات بودند. به عبارت ساده تر عدم زمینه مناسب دلیل ناتوانی انبیا نیست آقا شما هم قبل از تحلیل لطفا یک دوره منطق بخونید تا صغری و کبری را در استدلال درست تشخیص بدید.

غزلک

دیدم که نوشته بودی: بنده ایده های رحیم مشائی رو قبول دارم و همچنان از ایشون هم حمایت خواهم کرد. میدانم که باور نمیکنی، چون سندی برای حرفهایم نمیتوانم ارائه دهم. میتوانی خودت به دنبال سندش باشی، پیدا کردنش سخت نیست. مرد مومن! رحیم مشایی یک گمراه است، بیخود به دنبال سرش راه نیافت. آبشخور افکار این انسان معلوم نیست به کدام لجنزار عفن آلودی میرسد... امیدوارم که وقتی به درستی حرفهایم پی ببری که هنوز دیر نشده باشد. حرف امروز من حجتی است برای فردای قیامت تو. بیشتر تحقیق کن درباره سرچشمه افکار مشایی....