جلسه چهارشنبه 8 تیر

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور که در حاشیه جلسه چهارشنبه هیئت وزیران با خبرنگاران گفت‌و‌گو می‌کرد،‌ با تبریک فرا رسیدن عید مبعث پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم اظهار داشت: عید مبعث بزرگترین حادثه عالم هستی تا امروز است و در این عید همه راه‌های آسمان‌های به سوی بشر گشوده شد.

وی افزود: بعثت پیامبر گرامی اسلام همه فرصت و ظرفیت برای تعالی انسان را در اختیار او قرار داد و پیامبر مظهر کامل خداوند متعال و مجرای جاری شدن همه لطف و رحمت الهی بر جامعه بشری ‌است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: پیامبر متعلق به همه موجودات و همه هستی و انسان‌هاست و ‌بعثت پیامبر فرصت برای رسیدن انسان به اوج تعالی و کمال است و ان‎شا‌ءالله این بعثت با حکومت جهانی انسان کامل تکمیل می‌شود و بشر در آن نقطه از همه ظرفیت‌های انسانی استفاده خواهد کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص دستگیری‌ها‌ی اخیر و اتهاماتی که به برخی مقامات دولتی وارد می‌شود، اظهار داشت: موضع ما در قبال این مسئله سکوت است چرا‌که ما به وحدت و همدلی نیاز داریم و کارها در کشور در سایر این وحدت و همدلی پیش می‌رود.

رئیس جمهور افزود: امروز شرایط جهان و منطقه حساس است و مقام معظم رهبری هم دائما بر همکاری و تعامل تأکید می‌کند.

وی در عین حال گفت: اتهامات فراوانی از قول افرادی که دستگیر شده‌اند، مطرح شد و اشکالاتی هم در این دستگیری‌ها وجود داشت که من به رئیس قوه قضائیه این موارد را اعلام کردم که هرروز این مسائل هست ‌و بر کار دولت و کشور اثر می‌گذارد.

رئیس جمهور گفت: همکارانم در دولت و مردم هرروز از من در خصوص مسائل اخیر سؤال می‌کنند و می‌خواهند بدانند چه می‌شود و چه باید کرد، اما از نظر ما مجموعه این حرکت کاملاً روشن است که یک کار سیاسی ‌برای وارد کردن فشار به دولت است.

احمدی‌نژاد گفت: اخیراً هم بحث‌های جدیدی را مطرح کردند اما موضع ما سکوت است و بنا داریم این سکوت را ادامه دهیم، ولی بالاخره اگر بخواهند به بهانه‌های گوناگون همکارانم در کابینه را متهم کنند، اینجا دیگر براساس وظیفه ‌اخلاقی، ‌قانونی و ‌ملی‌ام باید بایستم و از همکارانم دفاع کنم.

وی تصریح کرد: کابینه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آنجا دست‌اندازی کنند، حتما به کشور آسیب وارد می‌شود که امیدوارم به خاطر مطامع سیاسی این کار را ادامه ندهند اما اگر بخواهند این روند را ادامه دهند و فضای همدلی و دلسوزی را مخدوش کنند و به نقطه‌ای برسیم که ببینیم آسیب جدی به کشور وارد می‌شود، موظفم مسائل را با مردم در میان بگذارم و به وظایف قانونی خود عمل کنم که امیدوارم به آنجا نرسد.

خبرنگاری از رئیس جمهور درباره اقدامات دولت در زمینه جهاد اقتصادی که رهبر معظم انقلاب امسال را به این عنوان نامگذاری کرده‌اند، سؤال کرد که احمدی‌نژاد پاسخ داد: معنای کار جهاد اقتصادی این است که ما باید کارکردهای بیشتری نسبت به سال قبل در حوزه اقتصاد داشته باشیم.

وی افزود: دولت همه توان خود را متمرکز کرده و در عرصه اقتصادی مشغول کار است و از همان هفته‌‌ بعد از تعطیلات نوروز کارها با شتاب خوبی پیش می‌رود اگر‌چه بودجه امسال ما در 18 خرداد رسمی شد و در اختیار ما قرار گرفت.

احمدی‌نژاد افزود: ما در 2 ماه نخست سال جدید از تنخواهی که در اختیار دولت قرار گرفت، استفاده کردیم. برنامه‌های گوناگونی در حوزه اقتصاد داریم و سرمایه‌‌گذاری‌‌ به سرعت پیش می‌رود و در ‌هفته صنعت اعلام کردم 464 طرح بزرگ صنعتی افتتاح خواهد شد که این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور گفت: در بخش کشاورزی و ‌مسکن هم دولت برنامه‌های خوبی دارد و هم هدفمند‌کردن یارانه‌ها نیز به خوبی پیش می‌رود و حلقه‌های تکمیلی آن نیز عملیاتی می‌شود، در بخش مدیریت مصرف توسط مردم هم کارها رو به جلو است.

وی افزود: در بحث ‌اشتغال که نتیجه فعالیت‌های اقتصادی است، امیدواریم بتوانیم رکورد جدیدی را داشته باشیم و آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد که بیش از یک و نیم میلیون نفر امسال وارد بازار کار می‌شوند و برای اشتغال‌زایی آنها حتما باید از این مرز فراتر رویم.

وی تصریح کرد: دولت از این جهت رقم 2 میلیون و 500 هزار شغل را در حوزه اشتغال تعیین کرد و همه باید کمک کنند که به این رقم برسیم چرا‌که ایجاد اشتغال و تولید نیازمند تلاش همگانی حتی رسانه‌ها است.

رئیس جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد که همه باید دست به دست هم دهند تا در کشور فضای کار و تلاش و همدلی حاکم شود و اگر قرار باشد تنها دولت فعالیت کند که تعهد داد 24ساعته کند و به تعهد خود هم عمل می‌کند، کفایت نمی‌کند و کار پیش نمی‌رود.

احمدی‌نژاد افزود: صاحب‌نظران و اندیشمندان و پیمانکاران و کار‌آفرینان و همه قوا و هرکسی که دلش برای کشور می‌سوزد، باید وارد عرصه شود و اگر دولت به تنهایی بخواهد کار را پیش ببرد و دیگران هرروز برای دولت مسئله‌سازی ‌کرده و فضای تخریبی برای مسئولان ایجاد کنند، حتما آثار منفی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید فرمودند حقوق افراد باید رعایت شود و در روند‌های قضایی باید شخصیت و آبروی افراد به خصوص اعضای دولت ‌که شبانه روز مشغول کار و خدمت‏اند و فرصت ندارند از خود دفاع کنند، حفظ شود و امیدواریم دیگران هم دولت را یاری دهند تا همه به سوی همدلی و کار پیش بروند تا در فضای آرام کار بیشتری انجام شود.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره تفاهم دولت و مجلس در خصوص ادغام وزارتخانه‌ها اظهار داشت: حجم دولت باید کوچک شود و ما به سازمان‎دهی جدیدی نیاز داریم چرا‌که شرایط امروز کشور با 50 سال قبل در حوزه‌های نیازها و مطالبات مردم و اختیارات و وظایف دستگاه‌ها کاملا تغییر کرده و نیازمند نوسازی سازمانی هستیم که بخشی از طریق ادغام‌ها تحقق می‌یابد.

احمدی‌نژاد تشکیل وزارتخانه "صنعت، معدن و تجارت "، "تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی " و "راه و شهرسازی‌ " را خوب ارزیابی کرد و گفت که گام‌های دیگری داریم که باید با همکاری بین دولت و مجلس برداشته شود و نظر ما این است که باید این همدلی و همکاری باشد.

وی در پایان تصریح کرد: بحث‌های دولت همیشه تخصصی بوده و در پیگیری اداره کشور غیر از نظرات کارشناسی هیچ موضوع دیگری را دخالت نمی‌دهیم و هر جا که بحث‌ها تخصصی باشد، تفاهم و همدلی هم ایجاد می‌شود که امیدواریم همیشه این فضا باشد تا بتوانیم عرصه خدمت به مردم را توسعه دهیم و در کشور عزیزمان شاهد پیشرفت‌های روزافزون باشیم.
/ 0 نظر / 19 بازدید