چرا احمدی نژاد 24 میلیون رأی آورد؟

(برگرفته از http://love-iran-1.persianblog.ir/post/26/)

ahmadinejad

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که انقلاب اسلامی در آغاز راه دهه چهارم خود قرار گرفته است. در این دوره از انتخابات که آن را می توان باشکوه ترین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ انقلاب اسلامی دانست، دکتر محمود احمدی نژاد در یک رقابت حداکثری با حضور قریب به 40 میلیون نفری ملت که 85 درصد از واجدین شرایط را تشکیل می دهد، توانست با رأی بالای 5/24 میلیونی پیروز انتخابات گردد.
این پیروزی چشمگیر و اقبال بی نظیر ملت به کاندیدای اصلح، توسط برخی نامزدهای انتخاباتی قابل فهم نبوده و به جای بررسی عوامل موثر در پیروزی دکتر احمدی نژاد، به نفی و زیر سوال بردن حماسه بزرگ ملت پرداخته و ضمن همسو شدن با بیگانگان، نظام مقدس جمهوری اسلامی را به تقلب در انتخابات متهم می نمایند.

به طور مثال آقای مهندس موسوی بنا به گفته بسیاری از نزدیکانشان فردی اخلاقی ست که می توانست بسیار بهتر از این وارد صحنه انتخابات شود و حتی پیروز آن باشد اما...
هر چند بررسی عوامل موثر پیروزی دکتر احمدی نژاد در این دوره از انتخابات نیازمند مطالعات دقیق و همه جانبه است، اما به اختصار به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

1- کارنامه موفق دولت نهم در اداره کشور و اقدامات و خدمات دولت برای ایجاد رفاه و آبادانی کشور را می توان مهمترین عامل گرایش مردم به دکتر احمدی نژاد دانست. تلاش دولت برای کاستن از اختلافات طبقاتی و توجه ویژه به محرومین و طبقات پایین جامعه در قالب طرح ها و برنامه های مختلف از جمله طرح تقسیم سهام عدالت موجب گردید تا ضمن پایین آمدن «ضریب جینی»، رضایت نسبی را در طبقات پایین جامعه شاهد باشیم. رأی بالای ایشان در مناطق روستایی و شهرهای کوچک و متوسط نیز حکایت از توجه ویژه به این مناطق دارد. البته برخی پرداخت حقوق جبرانی بازنشستگان و سود سهام عدالت مقرن با روز انتخابات را عاملی در این زمینه می دانند که با توجه به ابلاغ دیر هنگام مجلس شورای اسلامی امری بدیهی بوده است و به هر حال این پرداخت ها انجام شده.

سیاست خارجی عزت بخش دولت نهم و ایستادگی در برابر غرب در مسئله انرژی هسته ای نیز از جمله اقدامات این دولت بود که در جذب بالای آرای دکتر احمدی نژاد موثر بود و مردم رضایت خود را در این زمینه در قالب نظرسنجی های مختلف و مصاحبه های صورت گرفته بارها ابراز نموده اند.

2- عنصر مهم دیگری که موجب اعتماد دوباره مردم به دکتر احمدی نژاد گردید، بی برنامه گی و ضعف رقیبانی بود که در این دوره از انتخابات در برابر دکتر احمدی نژاد وارد عرصه رقابت شدند. این نامزدها بیش از اینکه دارای برنامه ای قابل قبول و برتر از برنامه های دکتر احمدی نژاد باشند، بیشتر به تخریب و برجسته نمودن نقاط ضعف دولت پرداختند، غافل از اینکه طرح این گونه مسائل برای اقناع اکثریت مردم و تحقق سناریوی «عبور از احمدی نژاد» کفایت نمی کرد، لذا مردم ترجیح دادند به دکتر اعتماد نمایند تا دیگر نامزدهای رقیب.

3- هجمه های همه جانبه و همزمان و همسوی 3 کاندیدای رقیب احمدی نژاد که اغلب آنها خارج از دایره انصاف بود، نیز در گرایش مردم به سوی دکتر بی تأثیر نبود. حجم بالای اتهامات، سیاه نمایی ها، دروغ پردازی ها و دیگر بداخلاقی های سیاسی، زمینه را برای بی اعتمادی مردم به 3 کاندیدا و احساس مظلومیت برای دکتر احمدی نژاد فراهم آورد و این خود نوعی احساس همدردی و حمایت از وی را به دنبال داشت.

4- برگزاری مناظرات رو در رو را نیز می توان یکی از مهمترین مولفه های تأثیرگذار در اعتماد ملت به رئیس جمهور دهم دانست. برگزاری این مناظرات که در نوع خود بی سابقه بود، موجب شد تا مردم از نزدیک استدلال های طرفین را به خوبی ببینند و نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی نمایند. این برنامه ها به خوبی نشان داد که منتقدین دولت آنقدر هم که ادعا می کردند از قوت استدلال برخوردار نبوده و برخی از اشکالات وارده، چیزی جز بهانه گیری های سیاسی برای کوبیدن رقیب نمی باشد.

5- حمایت برخی چهره ها و جریان های سیاسی نا خوش نام از برخی از نامزدهای انتخاباتی موجب ریزش آرای آنها و قرار گرفتن این آرا در سبد دکتر احمدی نژاد گردید. جریان های افراطی از قبیل نهضت آزادی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، حزب مشارکت و کارگزاران سازندگی - که افراطی گری و تشنج آفرینی را در پرونده خود دارند- آنگاه که همه جانبه به دفاع از میرحسین موسوی پرداختند گمان نمی کردند از سویی دیگر زمینه جدایی بخشی از بدنه پایگاه اجتماعی مهندس موسوی را فراهم خواهند آورد. اگر تا دیروز بخشی از نیروهای اصولگرا و مذهبی جامعه، نخست وزیر دوران جنگ را در دل گفتمان ارزشی و اصولگرا تحلیل می کردند، حمایت این جریان های باسابقه، موجب گردید تا میرحسین به عنوان نامزد اول جریان «دوم خرداد» شناخته شود و همین مسئله ناامیدی این طیف اصولگرا و ارزشی جامعه را از ایشان فراهم آورد. برخی از مواضع غیراصولگرایانه و افراطی وی در دوران تبلیغات کاندیداها نیز بر شدت این ریزش رأی تأثیرگذار بود.

6- تأکید بر گفتمان عدالت و تلاش برای مقابله با فساد، شعار اصلی بود که دکتر احمدی نژاد با تأکید و برجسته کردن آن در این دوره از انتخابات توانست بیشترین آرای شرکت کنندگان را جلب نماید. نام بردن از برخی از مفسدین اقتصادی و تأکید بر اینکه تلاش خواهد کرد تا با تمامی فاسدین اقتصادی در هر سطح و مقامی برخورد نماید و غده چرکین فساد را از بدنه نظام اسلامی خارج نماید، چنان با استقبال افکار عمومی مواجه گردید که می توان آن را به شوکی کلیدی در جهش بالای آرای دکتر احمدی نژاد تعبیر نمود.

7- مولفه دیگر موثر در رأی بالای دکتر احمدی نژاد را باید تحقق عملی شعار «مردی از جنس مردم» دانست. به راستی رفتار عملی و سکنات ظاهری دکتر از وی، رئیس جمهوری مردمی ساخته است که به سادگی و با صمیمیت در میان مردم زندگی می کند و با درد آنان آشنا است. این مسئله امروز به باوری همگانی تبدیل شده و اغلب مردم نسبت بدان اعتراف دارند. این در حالی است که متأسفانه در بخشی از نخبگان جامعه نوعی اشرافیت و تبارسالاری و جداانگاری خود از توده های مردم مشاهده می شود. معضلی که به طور عمومی بر فضای روشنفکری نیز حاکم است.
هر چند برخی جریان های سیاسی مخالف تلاش دارند تا این نقطه قوت رئیس جمهور محترم را که برخاسته از سیره اهل بیت (ع) می باشد، به عنوان نقطه ضعف معرفی نمایند ولیکن مردم بی توجه به این تبلیغ سوء علاقه خود را به این سیره حسنه ساده زیستی و مردم داری دکتر احمدی نژاد نشان دادند.

/ 4 نظر / 12 بازدید
اشکان مهرتاش

[قهقهه][قهقهه][قهقهه] به یزدان که گر ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بد داشتیم

دختر آریایی

این سوال و ملت ایران هر روز فریاد می زنن whre is my vote?! free dom ??!!

به لطف وعنایات اقا