مناظره احمدی نژاد و موسوی؛ جنگ راستی و دو رویی واقعی

به یاد او که...

" نیامد بر کسانی که پیش از ایشان بودند هیچ فرستاده ای مگر گفتند جادوگر است یا دیوانه شده. آیا سفارش کردند یکدیگر را به آن {؟ نه} بلکه ایشان گروهی زیاده رو اند. پس روی برگردان از ایشان که نباشی ملامت کرده شده. و پند ده مومنان را که پند سود می دهد ایشان را "(الذّاریات- 56-53)

مناظره – یا به قول برخی مجادله یا مناقشه – احمدی نژاد با موسوی بی سابقه ترین رویارویی مستقیم در عرصه نمایش عمومی در سطح مقامات بلند پایه ایران بود و به طور طبیعی هر جناح سعی در پیروز نشان دادن فرد حمایت شده خود دارد. فرای ظواهر امر از جهاتی درونی بایستی به این مسئله نگاه کرد:

1-      محمود احمدی نژاد به ظاهر با هدف مقابله به مثل با سعی تخریبی جناح میر حسین موسوی به برنامه آمده بود اما از بسیاری جهات این نحو برخورد اجتناب ناپذیر می نمود. چهار سال سعی در تخریب دولت به واسطه روزنامه ها، مجلات، سخنرانی ها، شبکه اینترنت و ... همه در جهت آماده سازی مردم برای از رده خارج کردن دولت منتخب برای چهار سال دوم و سه ماهه انتهایی عمر چهار ساله دولت که به برگزاری نشست های انتخاباتی، تجمع ها و سازماندهی مردمی علیه دولت و به خصوص شخص رئیس جمهور همراه با سخنانی بی مدرک (که مثال آن را در نحوه ابراز گمشده های مالی با ارقام متفاوت، ورود میوه اسرائیلی به کشور، القاء شست سیاست خارجی ایران که مهمترین نقطه قوت دولت به حساب می آمد، ابراز نگرانی از آینده سخنان احمدی نژاد در خصوص خواندن خود به نام امام زمان و همچنین آینده کشور شاهد بودیم) گذشت. اما چرا احمدی نژاد در این چهار سال صبر کرد و حالا به پاسخگویی و مقابله برآمده است؟ خودش می گوید که اکنون به ملت توهین شده نه تنها من. به جز این، به نظر می رسد در زمان روی کار بودن دولت، سعی در جدایی از شایعات و تهمت ها و صرف وقت برای خدمت رسانی بود و تصمیم احمدی نژاد در تمام سطوح اجرایی بالا دست نیز اعمال شد اما حال که زمان انتخاب وباره ملت است، موقع بازپس گیری هویّت پایمال شده و رفع تهمت هاست تا به انتخاب مجدد مردم جنبه ای دور از شایعات غیرواقعی ببخشد. هر چند به نظر من اندکی دیر به این مسئله مبادرت ورزیده شد اما با در نظر گرفتن شایعات فراوان و بی حد و حصر در چهار سال به راستی پاسخگویی همه آن ها و صرف توجه به غیر واقعیات به نوعی تلف کردن موقعیت می بوده است.

2-      شروع صحبت احمدی نژاد در بیان واقعی ماجرا بود و طراح اصلی ورود موسوی، هاشمی اعلام شد و از بررسی به موقع مناظره شب قبل نیز نتیجه حاصل شد که مناظره سایر رقبا به نوعی مباحثه یا مصاحبه تبدیل شده در حالیه روبروی احمدی نژاد همچنان از روش نادیده گرفتن اقدامات دولت و ابراز تاسف و تحیّر از تمام سیر پیشبرد کشور سخن رفته است. با این حال محمود احمدی نژاد بار دیگر در بخش خبری شبکه 2 اقدامات دولت های گذشته را نادیده نگرفت و تنها از حلقه مدیریتی اشرافی گر دوره های قبل انتقاد نمود.

3-      ادامه روند مناظره به پاسخ دادن برخی اتهامات مطرح شده از سوی موسوی توسط احمدی نژاد، طرح اتهامات جدید از سوی احمدی نژاد در رابطه با ارتباط پنهان و آشکار موسوی و هاشمی و برخی مسائل دوره نخست وزیری وی، طرح اتهامات قبلی توسط موسوی و در برخی مواقع خارج شدن موسوی از خطاب قرار دادن فرد روبروی مناظره و صحبت با دوربین گذشت. قصد تکرار سخنان نیست و برای اطلاع از آن می توان به فیلم موجود در سایت ها نیز مراجعه کرد.

4-      صدای موسوی به طور واضحی در جریان صحبت های وی می لرزید و نفس نفس می زد. ابتدا فکر کردیم به علت کهولت سن و بیماری قلبی او این گونه بوده اما با دیدن صحبت های او در سایر برنامه های تبلیغاتی عدم صحت این موضوع تایید و مشخص شد به علت هجوم غیرمنتظره احمدی نژاد به وی و همراهانش چنین حالتی برای وی رخ داده است. بر خلاف وی احمدی نژاد که از ابتدا مقداری عصبی به نظر می رسید با نطقی تهاجمی و کوبنده آغاز کرد و بار ها تقاضای ادامه وقت کرد و گفت: بهتر بود به جای 45 دقیقه آن قدر به من فرصت می دادید تا همه تخریب ها و تهمت های این 3 ماهه را مشخص کنم.

5-      آیت ا... خامنه ای در سخنان روز14 خرداد از نامزد های انتخابات خواست تا مناظره ها با رعایت چار چوب های شرعی انجام شود و روحیه برادری بین ایشان حفظ شود. وی همچنین از نامزد ها خواست که برای اثبات خود دیگران را نفی نکنند.

6-      روز های بعد هاشمی و صفایی فراهانی از میان جمعی که متهم به فساد مالی و اشرافی گری شده بودند علیه احمدی نژاد دست به اقدام زدند؛ یکی با درخواست اعلام پاسخ در رسانه ملی و یکی با طرح شکایت علیه رئیس جمهور تا با همین اقدام موجب دور شدن حداقلی از اتهامات وارد شده شوند.

7-      شبکه BBC فارسی با پوشش در هم این مناظره وبا کارشناسان خود عنوان کرد که این مناظره بی سابقه بوده است و با شعار "احمدی بای بای" گزارش خود را به پایان رساند.

8-      حسن روحانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نیز با دروغ خواندن بسیاری از سخنان رئیس جمهور به یاد آوری موضوع تعلیق هسته ای پرداخت و آن را به نوعی تک گزینه موجود نشان داد و با خنده دار خواندن اتهامات پاسخ به بسیاری از آن ها را غیر ضروری دانست و به نوعی صورت مساله را پاک نمود.

9-      بسیاری از هواداران احمدی نژاد با شادی و فریاد "ا.. اکبر" به خیابان ها ریختند. طرفداران موسوی نیز برای عقب نماندن از حادثه به فریاد موسوی دوست داریم روی آوردند که در برخی مناطق منجر به درگیری نیز شده است و هنوز هم این قضیه ادامه دارد.

10-  در پیام های کوتاه و سخنان حضوری بسیاری از شهروندان این جمله می جوشید که: " عجب جرأتی داره! میکشنش!"

11-  بسیاری از طرفداران احمدی نژاد یا کسانی که هنوز در انتخاب فرد مورد نظر خود شک داشتند با دیدن مناظره 13 خرداد به احمدی نژاد روی آورده و طرفداران وی نیز به مانند طرفداران موسوی اقدام به چسباندن عکس او بر شیشه اتوموبیل خود کرده و پرچم سه رنگ ایران را که نماد احمدی نژاد گشته به آنتن آن گره زده اند.

12-  طرفداران موسوی و خود وی (که آن را از روی کاغذ و به سختی می خواند گفت: ادب مرد به ز دولت او ست) اعتقاد دارند که در این مناظره ادب بر فحّاشی پیروز شد اما واقعیت نشان می دهد که هیچ سخن بی ادبانه ای از سوی رئیس جمهور ایراد نشد و احتمالاً منظور طرف مقابل طرح اتهامات گسترده به مقامات نظام و همسر موسوی (که در یک آن دو مدرک دانشگاهی اخذ کرده در حالیکه در همان حال کارمند دولت نیز بوده) است.

13-  به نظر می رسد با شناختی که از مکتبی بودن حقیقی احمدی نژاد و نا ترسی وی با اقتدا به مولایش علی (ع) وجود دارد، به راه خود در قبال افشای مفسدین اقتصادی کشور (که به دور از شناخت بسیاری از مردم نیز نیستند و از آن ها به نام "آقا زاده"، "دانه درشت ها" -شعار مشهور انتخاباتی لاریجانی در دور قبل-، "شاه نشین ها" و ... نام برده می شود) ادامه خواهد داد و دراین راه شهادت وی نشانه حقانیتش و ماندگاری وی نوید بخش مسیری اصلاحی در جامعه فساد زده ایران است.

/ 3 نظر / 13 بازدید
محسن

سلام علیکم جناب دکترا (هنوز دکتر نشدی[مغرور]) عرض به خدمتتون که نه از حمایت آقای رضایی دست نکشیدم اتفاقا ایشون توی شهر ما ستاد برپا کرده اونجا فعالیت دارم فقط چون راهی که میرفتم با منطق وبلاگم جور در نمیومد یکم خوشم نیومد. در مورد کلمه خر برای انسان هم بگم که اون یک نقل قول کاملا مستقیم از مسعود کیهان وزیر دوران رضا خان بود و توی کتاب ها هم هست و قصد منم چیز دیگه ای نبود. حالا چون شما بزرگتر مایی چشم سعی می کنم بهتر بنویسم البته جدیدا که می خوام اکثرا ترجمه هامو بزارم توی وبلاگ و دیگه توی ترجمه فنون رو به خوشمزه بازی نمی فروشم. اگر توی وبلاگ گیاهان دارویی هم نظر نگذاشتم واسه این بود که چیزی از اونها نمی دونم خوش هم نمیاد نظر بی ربط به یک مطلب بدم. درباره مناظره اقای احمدی نژاد و موسوی هم بگم که به نظر من جدا از اینکه اقای موسوی حرفی برای گفتن نداشت و خیلی خیلی تمرکزش رو از دست داده بود به علت تک سنگین آقای احمدی نژاد که پاتکش کار هر کسی نیست! ولی فکر نکنم در آرای مردم تاثیری گذاشته باشه. حرف هایی که اقای احمدی نژاد گفتن کار روز مره مردم ما شده و چیز تازه ای نبوده. از طرفی جسارت طرفداران جناب احمدی نژاد بال

محسن

بالا رفت و حس دلسوزی عوام نسبت به اقای موسوی!

علی

سلام بهتره توی رشته خودت درستو بخونی و سیاست رو به اهلش بسپاری. راستی از کردان خبری نداری ؟