سخن با مردم- 16/4/1387

مشروح سخنان رییس جمهوری در گفتگوی مستقیم با مردم از سیما

می‌گویند 13 میلیون نفر از مردم ایران تغییر می‌خواهند اما من می‌گویم 40 میلیون نفر از مردم ایران تغییر می‌خواهند


محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی زنده با مردم که از شبکه اول سیما پخش شد، با تبریک اعیاد ماه رجب گفت: وفات حضرت زینب کبری را به همه مردم شریف ایران تسلیت می‌کنم و این شب‌ها جمع زیادی از جوانان و مردم عزیز ما در حال اعتکاف هستند و به این عزیزان نیز به خاطر توفیق اعتکاف تبریک می‌گویم و مطمئن هستم که اگر امکانات به اندازه کافی فراهم بود بخش بیشتری از مردم ما به این مراسم ارزشمند می‌پیوستند.

وی به انتخابات 22 خرداد اشاره کرد و اظهار داشت: من بار دیگر پیروزی ملت ایران در انتخابات 22 خرداد را تبریک عرض می‌کنم و از حضرت ولی‌عصر به خاطر لطف و عنایات مستمر ایشان به ملت ایران صمیمانه تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: قرار است در دور دوم به صورت مستمر و دوره‌ای به ملت ایران کارها و فعالیت‌های مختلف را گزارش بدهم.  احمدی‌نژاد با بیان اینکه از جمله محورهای صحبت امشب در خصوص انتخابات و جهت‌گیری‌های کلی در عرصه داخلی و عرصه خارجی است. اظهار داشت: امروز بر همه روشن شده است که انتخابات ایران حادثه‌ای بسیار عظیم و مهم بود که همه مسائل داخل و خارج ایران را به طور گسترده تحت تأثیر خود قرار داد و ویژگی‌های بسیار ارزشمندی در این انتخابات خود را در معرض دید ملت‌های دنیا قرار داد و بالاترین نصاب دموکراسی در این انتخابات رقم خورد و حدود 85 درصد واجدین شرایط درانتخابات شرکت کردند و من مطمئن هستم اگر امکانات فراهم بود بخش بیشتری از مردم درانتخابات شرکت می‌کردند چرا که همه ملت ایران به سرنوشت خود و کشورشان و آرمان‌هایخود علاقمند، حساس و پایبند هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: این انتخابات آزادترین انتخابات در نوع خود بود و در هیچ جای دنیا اجازه نمی‌دهند که مبانی استقرار یک حاکمیت در انتخابات به چالش کشیده شود اما در این انتخابات برای هیچ‌کس هیچ محدودیتی در اظهارنظر، انتقاد و بیان سخنان وجود نداشت و هیچ حدومرزی نبود و آزادترین انتخابات در جهان برگزار شد و هم برای کاندیداها و هوادارنشان و هم برای ملت عزیز ایران این ویژگی‌ها وجود داشت.

رئیس جمهور به دیگر ویژگی‌های انتخابات ریاست دهم اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های این انتخابات سالمبرگزار شدن آن بود و دنیا مانند ملت ایران بداند که اجرای انتخابات در ایران یکساختار بسیار مستحکم و منظم دارد و در انتخابات ایران مجری، هئیت‌های اجرایی،معتمدین خود مردم هستند و بیشتر آنها معتمدین محلات و فرهنگیان بودند و چه کسانیامین‌تر از فرهنگیان و معتمدین مردم در شهر و روستا هستند و حتی ناظر انتخابات نیزخود مردم هستند و انتخاب‌کننده نیز خود مردم بودند و قریب به 40 میلیون نفر از صبحزود تا پایان زمان رأی‌گیری حاضر شدند و حوزه‌ها مملو از حضور مردمبود.

وی افزود: وزارت کشور نقش پشتیبانی‌کننده دارد و اینها قانون انتخابات کشور ما است و هیئت‌های اجرایی، اعضای صندوق، ناظرین همه از معتمدین مردم هستند و انتخابات متعلق به مردم است و به همین دلیل است که در طول 30 سال با برگزاری 30 انتخابات که نتایج گوناگونی داشته است و بسیاری از اوقات دور از انتظار تحلیل‌گران سیاسی بوده است در ایران برگزار شد.

رئیس‌ جمهور ادامه داد: در این انتخابات بیشترین فرصت و امکانات در اختیار رقبای رئیس جمهور منتخب بود و در این انتخابات مردم با دعا با نذر و نیاز و با یاد خدا و دلهای پاک حاضر شدند و یک حماسه ماندگار از ملت ایران در تاریخ ثبت شد و این یک آغاز جدید برای ایران و جهان است.  احمدی‌نژاد با اشاره به پیام تبریک رؤسای جمهوری کشورهای مختلف به وی گفت: بسیاری از رؤسای جمهور در تماس‌های تلفنی که با من داشتند به 2 نکته اشاره می‌کردند، نکته اول این بود که ترازی از دموکراسی که ملت ایران به نمایش گذاشت بسیار بی‌نظیر بود و این امر یک الگو و نمونه برای همه دنیا است و نکته دومی که آنها می‌گفتند این بود که انتخابات ملت ایران منشأ تحولات بزرگی در منطقه و جهان خواهد شد و در این انتخابات 40 میلیون نفر به طور مستقیم و به نمایندگی از 70 میلیون نفر پیروز صحنه بودند و به لطف خدا هستند.

وی با اشاره به دخالت بیگانگان و دشمنان در امور ایران گفت: دخالت‌های بیگانگان را باید در 2 علت جستجو کرد و کهعلت اول شکوه، عظمت و تأثیرگذاری این انتخابات است که بسیار بی‌نظیر و الگویی برایجامعه جهانی است و علت دوم این است که ملت ایران در این انتخابات راه 30 ساله و 4ساله را مورد تأیید مجدد خود قرار داد و این راه راهی بود که ملت ایران آن را طیکرده و قله‌ها را یکی پس از دیگری فتح کرده بود و دشمنان با این راه مخالف بودنداما این راه بار دیگر در حضور 40 میلیونی مردم مورد تأیید قرار گرفت و دشمنان ازاین نظر بسیار ناراحت هستند و علت حساسیت‌ها و دخالت‌ها را باید در این امر جستجوکرد.

رئیس جمهور ادامه داد: این انتخابات زیباترین و سالم‌ترین انتخابات بود و همه ملت ایران این امر را دریافتند و با دل پاک خود احساس کردند که این انتخابات حادثه‌ای بزرگ و حماسه‌ای عظم و بسیار پاک و سالم بود چرا که خود آنها این انتخابات را برگزار کردند خودشان شرکت کردند و حتی خودشان رأی‌ها را شمارش کردند و حتی در بازشماری‌ها نیز هیچ خدشه‌ای به انتخابات وارد نشد و اصولاً کسانی که مدعی بودند یک سند نیز دال بر مخدوش بودن انتخابات ارائه نکردند و همه ملت ایران این امر را متوجه شدند که البته ما از مردم عادی انتظار نداریم اما از مدعیان سیاست‌مداری پذیرفته نیست که این حماسه را اینگونه زیرسؤال ببرند که البته نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه با این انتخابات وارد دوره‌ جدیدی شده‌ایم گفت: با انتخابات ریاست جمهوری دهم هم در عرصه‌های داخلی و هم در عرصه‌های خارجی وارد دوره جدیدی شده‌ایم و در داخل کشور مسیر ملت روشنتر از گذشته و با اقتدار بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد و عزت و سربلندی، آبادانی همه‌جانبه، کرامت مردم، اجرای بدون ملاحظه عدالت، صیانت از حقوق و اموال ملت، تأمین مسکن و شغل مناسب، تأمین امنیت شغلی، اجرای هدفمند کردن یارانه، اجرای طرح‌های تحول اقتصادی و قانون اصل 44، توسعه فعالیت‌های اجتماعی و دفاع از حقوق شهروندی همه در دستور کار دولت است.  

وی افزود: توسعه همبستگی ملی‌، مهرورزی و برادری از جمله دیگر برنامه‌های دولت است که خواست همه ملت ایران است و آیا کسی با برقراری چنین برنامه‌هایی مخالف است؟ و آیا کسی هست که با عزت، عدالت، پیشرفت، آبادانی و اجرای طرح تحول اقتصادی مخالف باشد؟ لذا دولت در خدمت همه مردم است و وظیفه دولت خدمتگزاری به همه ملت ایران و پیگیری تحقق خواسته‌های مردم است و همه این حرفها یعنی اینکه باید کارهای بالاتر و والاتری انجام شود و برای تحقق این اهداف و انجام کارهای بالاتر ما باید اسم این دوره را دوره همدلی و همراهی قرار دهیم لذا من از همه برای همدلی، همکاری و همراهی دعوت می‌کنم.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: باید همه دست به دست هم بدهیم تا اهداف بلند ملت ایران را محقق کنیم البته ساختار دولت باید متناسب با نیاز امروز تغییر کند و من عملکردها و شرایط را بررسی کرده‌ام و برنامه‌ها و نیازها را نیز مشاهده و بررسی کردم؛ لذا دولت باید تغییراتی ایجاد کند و تغییرات در دولت قابل توجه خواهد بود.

احمدی‌نژاد با اشاره به تجدید آرایش دولت گفت: باید آرایش دولت را تکمیل بکنیم و ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کنیم و خودمان را برای دوره جدید که سرشار از کار و نشاط بالاتری است آماده کنیم. رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: بسیار روشن است که تولید، مسکن و اشتغال ما باید به سرعت سازمان پیدا کند و طرح تحول اقتصادی نیز باید به سرعت اجرا شود و در حوزه فرهنگ نیز کارهای زیادی انجام شد که البته من از همه تشکر می‌کنم اما این کارها در حد انتظارات من نبود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه با برخورد پلیسی با مردم مخالف هستیم، گفت: بنده خصوصاً با پلیسی کردن حوزه فرهنگ و فضایفرهنگی و اجتماعی بسیار مخالف هستم و حل مسائل فرهنگی و اجتماعی را تنها از طریقمسیر فرهنگی میسر می‌دانم و البته بنده اجازه ادامه چنین برخوردهایی را نخواهم دادو اگر مشکلی پیش آمد با مردم در این خصوص صحبت خواهم کرد.

وی افزود: باید به این نکته تأکید کنم که انتخابات تمام شده و بحث‌های من بحث‌های انتخاباتی و تبلیغاتی نیست و بنده اعتقادات و باورهای خود را با مردم در میان می‌گذارم. رئیسجمهور با اشاره به آزادی‌های اجتماعی و با بیان اینکه آزادی‌های اجتماعی یک اصلاست، گفت: البته در کشور ما آزادی وجود دارد و ما باید در چارچوب قانون در همهبخش‌ها آزادی را توسعه بدهیم و جامعه بدون آزادی مرده است و کمال فردی و اجتماعیبدون آزادی غیرممکن است.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه بنده با تحجر مخالف هستم و البته با دنیاطلبی و لاابالی‌گری افراطی و نیز با سیاسی‌کاری مخالف هستم و این موارد را مخالف تحقق آرمان‌ها و کمال ملت ایران می‌دانم، خاطرنشان کرد: این موارد تضاد بسیاری با آرمان‌های نظام و انقلاباسلامی ایران دارد و راه ما صراط مستقیم است و راهی است که افراط و تفریط جاییندارد و همه مردم در برابر قانون برابر و مساوی هستند و فرد فرد ما حقوق و تکالیفیداریم و هم باید از حقمان استفاده کنیم و هم باید تکالیف‌مان را انجام دهیم و رئیسجمهور نیز یک نفر مانند مردم است و مشاهده کردید که مقام معظم رهبری نیز تصریحکردند که ایشان نیز مانند مردم عادی یک رأی دارند بنابراین همه بدون استثنا ملتزمبه قانون باشیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه همه بدون استثنا باید ملتزم به قانون باشند و هیچ‌کس حق ندارد سلیقه خود را به مردم تحمیل کند و بایستی به سلایق همگان و بخصوص سلایق جوانان احترام بگذاریم، تأکید کرد: جوانان امروز ما از جوانان دوره‌های قبل هم آگاهتر و هم متدین‌تر هستند و آنهایی که خلاف این فکر می‌کنند به مسائل به صورت عمیق نگاه نمی‌کنند بنابراین باید ذهنیت خود را اصلاح کنند.

وی با اشاره به اینکه بعضی‌ها می‌گویند 13 - 14 میلیون نفر از مردم ایران منتقد هستند، تأکید کرد: اما مگر آن 24 - 25 میلیون نفر منتقد نیستند؟ 40 میلیون مردم ایران منتقد هستند و اصلاً خود بنده خط مقدم انتقاد هستم و موضع‌ام، موضعی انتقادی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: طی 4 سال گذشته بیشترین فشارهایی که به بنده وارد شد به خاطر انتقادهایی بود که از برخی رفتارها، نابسامانی‌ها و ساختارهای غلط مطرح می‌کردم.

احمدی‌نژاد با تأکید براینکه روحیه انتقاد، رمز پیشرفت یک ملت است، گفت: مگر می‌شود یک ملت به وضع موجود راضی بوده و خواهان پیشرفت و کمال هم باشد؟ بنابراین باید از وضع موجود ناراضی باشیم تا بتوانیم به قله‌های بالاتر دست پیدا کنیم

/ 2 نظر / 13 بازدید
ازاده

سلام دوست عزیز... برای آقای دکتر از صمیم قلب ارزوی موفقیت دارم... همینطور برای شما برادر عزیز که بدون غرض ورزی صحبت می کنید... به قول و گفته جنابعالی آقای دکتر معصوم نیستن ...ولی قابل اعتمادن...لااقل برای من یکی که دوره قبل به ایشون رای نداده بودم و نظری متفاوت با حالا داشتم ایم امر مسجل شده که دکتر با جون و دل کار می کنه.... یا حق

سارا دانش

انتخابات زیبا و سالم!!! به زیبای روی احمدی نژاد ...!!! خدا ایران رو از ذست این دغل کاران سیاه دین نجات بده