منشور کورش

د ر مراسم رونمایی از منشور کورش در تهران

رییس‌جمهور گفت: رونمایی از منشور کوروش تأکید مجددی بر ارزش‌ها و اصولی است که امروز بشریت به شدت به آن نیازمند است.

سخنان مهم ایشان به این شرح است:


- این مراسم همه تاریخ، ملت‌ها، آزادگان، عدالتخواهان، موحدان جهان و انسان‌های بزرگ تاریخ را به هم پیوند می‌زند.
- اگرچه این مراسم به منظور رونمایی از منشور کوروش، برگزار می‌شود اما عناصر تنیده شده در این منشور، همه قلوب، اندیشه‌های پاک و ارزش‌های الهی و انسانی را به هم گره می‌زند.
- منشور کوروش بر آزادی و آزادگی تأکید دارد. کوروش در بخشی از این منشور چنین می‌گوید هر ملتی آزاد است که مرا به پادشاهی خود قبول کند یا قبول نکند و هرگاه نخواهند مرا پادشاه خود بدانند، من برای سلطنت بر آنان مبادرت به جنگ نخواهم کرد.
- کوروش می‌گوید همگان در سرزمین من که همه جهان است، در انتخاب اندیشه و عقیده آزاد هستند. کوروش وقتی سرزمینی را فتح می‌کند، به حقوق، دارایی، موجودیت و شخصیت مردمان آن سرزمین احترام می‌گذارد و برای آنان کمال آزادی را قائل است.
- حرکت کوروش برای فتح بابل در حقیقت برای دفاع از قوم یگانه‌پرست آن زمان یعنی پیروان حضرت موسی(ع) بود. کوروش برای نجات یگانه‌پرستان که در چنگال ظالمان به اسارت درآمده بودند، حرکت کرد و بعد از فتح بابل، فرمان آزادی عقیده و اندیشه را صادر کرد و این همان چیزی است که همه پیامبران و یگانه‌پرستان آن را فریاد می‌زدند.
- کوروش می‌گوید تا روزی که من پادشاه ایران، بابل و کشورهای جهات اربعه هستم، نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر کسی مظلوم واقع شد، حق وی را از ظالم خواهم گرفت و ستمگر را مجازات خواهم کرد.
- کوروش در این منشور گفته است تا روزی که زنده است، نخواهد گذاشت شخصی دیگران را بدون پرداخت مزد به بیگاری بگیرد و کسی مردان و زنان را به عنوان غلام و کنیز خرید و فروش کند.
- کوروش می‌گوید هرکس به هر شغلی که علاقه دارد می‌تواند آن را انتخاب کند مشروط بر اینکه به حقوق دیگران لطمه وارد نشود.
- امروز ملت‌ها محتاج احترام به کرامت انسان‌ها و به رسمیت شناختن حقوق آنها، مقابله با ظلم، ستمگری و دفاع از مظلوم هستند ولی متأسفانه سازوکارهای حاکم بر جهان و مدیریت موجود در جهان قادر به تأمین آن نبوده است. این جلسه هشدار و بیدارباشی به همه حاکمان، مدیران و مدعیان جهانی است که اگر می‌خواهند در جهان جاوید بمانند، تنها راه موجود، احترام به اصول و ارزش‌های انسانی است که در منشور کوروش به آن تأکید شده است.
- امروز همه ملت‌ها متوجه این موضوع هستند که سخن از ایران صرفاً سخن از یک جغرافیا، نژاد و قوم خاصی نیست بلکه سخن از موجودیت انسان، فرهنگ و ارزش‌های اصیل انسانی، الهی، عدالت و یگانه‌پرستی است.
ملت ایران همواره ملتی موحد و عدالتخواه بوده و در طول تاریخ به سایر ملت‌ها و فرهنگ، آداب و رسوم انسان‌ها احترام گذاشته و همیشه مدافع مظلومان و در نقطه مقابل ستمگران تاریخ قرار داشته است.
- ملت ایران علف هرز روییده در سرزمین دیگران نیست که با وزش باد ریشه‌کن شود بلکه درخت تناوری است که ریشه‌های آن در اعماق زمین تاریخ هزاران ساله دارد و اندیشه‌هایش سر به آسمان می‌ساید.
- پیام این جلسه دعوت همگان به ارزش‌های الهی و انسانی و موعود مشترک همه انبیاء‌ صالحان و آزادگان جهان است چرا که امروز بشریت بیش از گذشته نیازمند به بازگشت خویشتن و برپایی عدالت در جهان است.

همچنین اسفندیار رحیم مشایی در این جلسه سخنانی را بیان نمود. وی جلسه رونمایی از منشور کوروش را «جمع خداگرایان» نامید. سخنان مهم وی:

- امروز برای ملت بزرگ ایران روزی با غرور و افتخار است؛ برای مردم و زنانی که در سراسر تاریخ به نیکی شناخته شده‌اند و به زیبایی سیرت و صورت شهره آفاق هستند؛ ملت بزرگی که از اصلی‌‌ترین پایه‌گذاران تمدن بشر و آشکارکننده حکمت متعالی آفرینش و خلقت و پاسدار ارزش‌های کثیر الهی و انسانی است.

- «منشور کوروش امروز بیش از همیشه تاریخ ذی‌قیمت است»

- ایرانیان از دیرباز این‌گونه بودند که سر به آسمان داشتند

توجه به ارزش‌های اصیل الهی و انسانی که ریشه در آسمان دارد، دلیل اهمیت منشور کوروش است. امروز منشور کوروش مایه فخر و مباهات هر انسانی و هر از قوم، قبیله، نژاد‌ و سرزمین‌ است که به ارزش‌های الهی و انسانی افتخار می‌کند.

- گرایش به خوبی‌ها و نیکی‌ها انسان را به ارزش‌گذاری به منشور کوروش و مفاد ماندگار تاریخی آن ملزم می‌کند.

- منشور کوروش «سند رفاه،‌آزادی و اعتقادات ارزشمند آسمانی و تولیدی و الزامات انسانی و بشری» است.

- اگر بخواهیم علم خدا را ببینیم باید علم انسان را ببینیم و اگر بخواهیم جمال الهی را زیارت کنیم باید جمال انسان را زیارت کنیم. عظمت خداوند در انسان متجلی شده است.
- درس گرفتن امروز ‌از منشور کوروش بسیار بزرگتر از فرصت‌هایی است که در گذشته برای درس‌آموزی وجود داشت.
- چرا منشور کوروش را آیت خدا ندانیم؟ هزار و ۳۰۰ سال پیش منشور کوروش ظاهر و کشف شد و ۲۴۰۰ سال از فنا محفوظ ماند، چرا این را آیت و نشانه خدا ندانیم؟ اگر جسد فرعون باقی می‌ماند تا نشانه‌ای برای عبرت آیندگان باشد، چرا این منشور را نشانه‌ای ندانیم که آری مرد و زن! امروز بعد از 2 هزار سال پس از میلاد مجدداً در رفتار و گفتار، ‌منطق، مرام، اندیشه‌ها، کردار و عمل خود ‌بازنگری کنید.

- وی بازگشت به اندیشه کوروش را «بسیار بسیار ضروری» دانست.

- برخی از علمای بزرگ گفته‌اند که کوروش پیامبر بوده است، البته من در مقام اثبات یا نفی این موضوع نیستم، اما آنچه می‌توان در مقیاس حداقلی بر آن تکیه کرد و تأکید داشت، این است که اندیشه و مرام و ادبیات کوروش از این جنس بوده است و امیدوارم این فرصت برای ملت بزرگ ما به‌خوبی قدر شناخته شود و مورد قدردانی قرار بگیرد.

/ 5 نظر / 22 بازدید
ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج. سلام. شما که به ما سرنمیزنید ولی من با یک شعر به روزم. هفته دفاع مقدس گرامی باد. خواستید به این وبم هم سربزنید.به روز http://nzendegi.blogfa.com ضمنا ازلطف قبلی ممنون.

ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج. اگر بخواید نوشته های خودمو بخونید باید اینجا رو ببینید: http://nzendegi.blogfa.com

.

اللهم عجل لولیک الفرج. ... و امروز خیلی ها ازاین درک بی بهره اند هنگام بارش انگار که تازیانه می زنند بر صورتشان می گریزند که مبادا خیس رحمت شوند. ... به روز است.منتظر نظرات کارشناسانه شما هستم.

.

اللهم عجل لولیک الفرج. بله این دفعه از خودم بود.درکل نوشته های این وبلاگم نوشته ها البته گاه نوشته های خودمه.ممنون که سرزدیدو لطف دارید. هرانسانی می تونه کارشناس باشه نیازی به تایید همه نیست و یا خیلی ها. سربلند باشید.

بشارت 12

اینها همه اش نقشه نابودی اسلام است متاسفانه شما اصلا به جزئیات دقت نمی کنید