مصاحبه درباره قطعنامه و طرح تحول اقتصادی

رییس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما درباره اوضاع منطقه‌ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران، موضوع هسته‌ای، دستاوردهای سفر 5 روزه به سه کشور آمریکای لاتین و دو کشور آفریقایی و نیز برخی مسایل جاری کشور بخصوص بحث هدفمند کردن یارانه‌ها به سوالات مطرح شده، پاسخ داد.

نظر من: از نکات قابل توجه این مصاحبه حضور دوباره دکتر حیدری به عنوان مصاحبه گر بود که بر شایعات بی اساس در مورد پناهنده شدن وی به آمریکا خط بطلان کشید و همچنین عصبانی بودن دکتر احمدی نژاد از عمال آمریکا و رژیم صهیونیستی بود که این باعث شد ایشان از لغاتی استفاده کنند که کمتر به گوش رسیده بود، مانند: "لفت و لیس"، "گاوی که زائیدن بزرگ کنن" و ...گویا این کلمات مورد علاقه برخی از ایراد گیران همیشگی ایشان هم قرار گرفته و به دید تمسخر از طرز سخن گفتن وی نگریسته اند. باید گفت: به راستی اگر کسی سخنان علی (ع) در نکوهش و دشنام دادن به معاویه و سران کفار را خوانده باشد بر این نوع سخن گفتن احمدی نژاد ایراد نمی بندد.. که به فرموده خداوند: "واغلظ علیهم" را ادا کرده و بر کافران و خدا ناشناسان سخت گرفته و با بی رحمی تمام سخن گفته. خشصاً سخن گفتن دیپلماتیک به مانند برخی که در انتهای سخنشان نمی فهمی بالاخره چه گفت و منظورش چه بود و جهت گیریش به کدام سو را نمی پسندم و ایراد سخنرانی صادقانه و قاطع را همیشه برگزیده ام. حال هر که می خواهد بگوید احمدی نژاد سخن گفتن را نمی داند! من می گویم که به موقع و جا "رحماء بینهم" نیز بوده و سخن گفتن زیبا را نیز بلد است. نکته جالب و مهم دیگر ذکر "دلایل خاص خود" برای حضور نیافتن در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که نشان از مشکل عمیق با هاشمی داشت. این مسئله گرچه علناً بین نشد اما کاملاً مشهود بود.
مشروح مصاحبه دکتر محمود احمدی‌نژاد به شرح زیر است:(برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

مجری: نظرتان در مورد اوضاع منطقه‌ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران و تلاش دشمنان ملت ایران برای به انزوا کشاندن کشورمان چیست؟
رییس‌جمهور: بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه. ادبیات انزوا و اینکه عده‌ای بگویند ما می‌خواهیم فلان ملت را منزوی کنیم خاستگاهش از کجاست و از چه زمانی باب شد؟ در طول تاریخ مستکبرانی بوده اند که فکر می‌کردند همه کاره عالم هستند و به ویژه در شصت سال اخیر و در دوره کنونی این ادبیات باب شد.‌ عده‌ای بدون هیچ مبنای حقوقی برای خود حق وتو قائل شدند و با اینکه جنگ جهانی دوم در محدوده‌ای از عالم واقع شد، خود را پیروز این جنگ قلمداد کردند. این عده برای خودشان حقوق ویژه و انحصاری تعریف و ادبیاتی را در ادبیات سیاسی جهان وارد کردند از جمله اینکه کشوری را منزوی یا مشروعیت دولت‌ها و ملت‌ها را تعیین کنند یا فرمان بدهند تا در دنیا فرمان آنان اطاعت شود. در پنجاه، شصت سال اخیر این ادبیات رایج بود که پنج، شش کشور خود را جامعه جهانی قلمداد کنند و بگویند همه دنیا ما هستیم اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به طور عام و به ویژه در سال‌های اخیر، این ادبیات رنگ باخته است. اصلا معادلات جهانی و مناسبات عوض شده و این ادبیات به تاریخ پیوسته است. در دوره‌ای که همه درصدد جهانی شدن و جهانی سازی هستند و قرار است مناسبات و مقررات بر اساس روابط نامحدود میان ملت‌ها تنظیم شود، این حرف‌ها یا از روی بی اطلاعی گویندگان است یا از روی غرور آنان که خود را به بی اطلاعی می‌زنند. فکر می‌کنم از روی غرور است و اینکه سرشان را در برف فرو برده اند و دائم حرف می‌زنند و تصور می‌کنند همه کشورهای جهان منتظرند ببینند آنها چه فرمانی صادر می‌کنند تا مردم حرکت و تبعیت کنند. البته باید بگوییم که این حرکات بیشتر جنبه جنگ روانی دارد تا واقعیت؛ اما به هر حال آنها بسیار علاقه‌مندند که اینها به واقعیت بپیوندد در حالی که اصلا مناسبات جهان اجازه چنین کاری را به ویژه درباره ایران نمی‌دهد. اصلا ملت‌ها، حق وتوی آنها و شورای امنیت را قبول ندارند. چه کسی می‌تواند ایران را منزوی کند؟ اصلا این کار نشدنی است و علت آن نیز ویژگی‌های تقریبا منحصر به فرد ایران است. مهم ترین منطقه دنیا به لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خاورمیانه است و این منطقه خاستگاه ادیان، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاست و در خون و فرهنگ مردم جریان دارد و تعطیل شدنی نیست. خاورمیانه مرکز انرژی دنیا و چهارراه ارتباطی میان قاره‌هاست. خاورمیانه مهم‌ترین منطقه جهان است. هر کشور و دولتی در دنیا برای حضور تعیین کننده در مناسبات جهانی باید در خاورمیانه به عنوان مقدمه، حضوری موثر داشته باشد. کشورهایی که در خاورمیانه نیستند، به طور طبیعی از مناسبات جهانی حذف شده‌اند. کشورهای بزرگ با اقتصادهای بزرگ در دنیا هستند که حتی بمب اتم دارند اما در معادلات جهانی به علت اینکه در نقطه ثقل مناسبات جهانی حضور ندارند، نقشی هم ندارند.
رژیم صهیونیستی یک رکن از ارکان نظام سلطه است. نظام سلطه برای تسلط بر دنیا به آمریکای جنوبی، آسیا و اروپا، فشار می‌آورد. برای دنیا نقشه کشیده اند که چگونه دنیا را زیر سلطه خود بکشند .برای تسلط بر دنیا ابزاری تعبیه کرده‌اند. یکی از این ابزارها، حق وتو و دیگری رژیم صهیونیستی است.
در اینجا انسان متوجه می‌شود که چرا اینقدر اصرار دارند که رژیم صهیونیستی باشد 200 کشور در دنیا وجود دارد ولی از هیچ کشوری این قدر دفاع نمی‌کنند البته صهیونیست‌ها و رژیم صهیونستی کشور نیستند، بلکه جعلی هستند. همه نظام سلطه بر روی سه یا چهار پایه استوار است که یکی از پایه‌های اصلی آن رژیم اشغالگر صهیونیستی در خاورمیانه است.
کشورهای بزرگی حتی در اطراف ما هستند که بمب اتم دارند. اما از آن زمان که خود را از معادلات خاورمیانه کنار کشیده اند از صحنه‌های سیاسی دنیا هم حذف شدند.
درخاورمیانه مهمترین منطقه دنیا، کدام کشور مهمتر است؟ جایگاه ایران قابل انکار و کتمان نیست. ایران هم به لحاظ خاستگاه تمدن بودن و ظرفیت‌های تمدن سازی و فرهنگ سازی و هم به لحاظ ظرفیت نیروی انسانی، علمی، اقتصادی و از لحاظ ظرفیت‌های بی پایان سیاسی در طول تاریخ نه فقط در خاورمیانه بلکه فراتر از خاورمیانه عنصر تعیین کننده در معادلات سیاسی بوده است.
آنها به ما نیازمند هستند، همه کسانی که می‌خواهند در دنیا نقش آفرینی کنند باید به خاورمیانه بیایند و در این منطقه نیز به ایران نیاز دارند. نه تنها در خاورمیانه بلکه در کل دنیا به ایران نیاز دارند.
ایران امروز در آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیا، اقتصاد جهانی و مناسبات سیاسی جهانی حضور دارد.
به انزوا کشاندن ایران حرفی بی ربط و برآمده از غرور مستکبران است. این حرفها متعلق به دوره گذشته است که قابلیت اجرایی ندارد و من تعجب می‌کنم که چرا این حرف‌ها را تکرار می‌کنند.
البته تکرار این حرفها از یک نظر به نفع ملت ایران است، ما به طور دائم به ملتها می‌گوییم که رفتار بدخواهان، استکباری و توهین آمیز است که اتفاقاً آنها به ما سند می‌دهند و طوری رفتار می‌کنند که همه ملتها حرف ما را بپذیرند. تعریفی که از اینها ارایه می‌کنیم، آنها با رفتار خود این تعریف را عملیاتی می‌کنند که این به نفع ماست.

مجری: آنها در پای میز مذاکره هم سعی در منزوی معرفی کردن ملت ایران دارند.

رییس‌جمهور: به نظر من خنده دار است یعنی همان ادبیاتی است که خیال می‌کنند هر کسی با آنها نبود، وجود ندارددر حالی که اکثر ملت‌ها با آنها نیستند و وجود هم دارند، ایران هم وجود دارد. ده‌ها و صدها کشور وجود دارند که اصلا این نظام سلطه را قبول ندارند البته امروز رو به افول هستند؛ همین طور که ادبیاتشان رو به افول است قدرتشان، اقتصادشان و اثرگذاری‌شان هم رو به افول است. همان طور که می‌بینید الان هیچ کاری هم نمی‌توانند در خاورمیانه انجام دهند.

مجری: آیا امیدی به اصلاح این وضع در جهان هست؟
رییس‌جمهور: ‌قطعا ؛ اولا اقتدار را الان افکار عمومی تعیین می‌کند یعنی منشأ اقتدار، افکار عمومی و داشته‌های ذاتی، فرهنگی و علمی و توانمندی‌ها و استعدادهای بالقوه و بالفعل یک ملت است. افکار عمومی دنیا الان با کیست؟ خودشان هم می‌دانند با ملت ایران است؛ نه اینکه ملت ایران خودش را برتر از دیگران می‌داند؛ ملت ایران شجاعتی دارد که حرف دل ملت‌ها را بیان می‌کند. طبیعی است که ملت‌ها با ما همراهی کنند، در خاورمیانه یک نظر سنجی کنید قریب به اتفاق ملت‌ها طرفدار ایران هستند. ایران حرف ملت‌ها را می‌زند، حرف حق و عادلانه می‌زند و ملت‌ها طرفدار آن هستند، همه جای دنیا همین طور است، حتی در امریکا و اروپا. آنها با شیوه‌های خفقانی که دارند اجازه نمی‌دهند نظر ملت‌ها به خصوص در اروپا و امریکا بیان شود. این حرف متعلق به گذشته به خصوص درباره ایران معنا ندارد اگر هم معنا داشت، اجرایی نبود چون آنها به ما نیاز دارند بیش از آنکه ما به آنها نیاز داشته باشیم. ‌ما بدون آنها توانستیم زندگی کنیم آنها بدون ما نمی‌توانند زندگی کنند. من ‌بیشتر این را از آن روحیه استکبار و حالاتی که در گذشته زندگی می‌کنند می‌دانم؛ دنیا عوض شده است و دیگر در دنیا به این حرف‌ها می‌خندند.

مجری :آقای رییس‌جمهور در مورد گزارش تحلیلی سفر به پنج کشور که خیلی هم سفر فشرده‌ای بود و در مدت خیلی کوتاه (جمعا چیزی حدود 120 ساعت 5 کشور و هر کدام در یک گوشه دنیا) بفرمایید.

این سفر از جهات گوناگونی مهم بود دو کشور در غرب افریقا که در این منطقه کشورهای مهمی هستند و سه کشور در امریکای لاتین. سه، چهار ماه بود که همین تبلیغاتی که شما گفتید با حجم گسترده‌ای در دنیا مطرح بود در عالم واقع چیزی نبود اما تبلیغات همین طور پیوسته تکرار می‌شد. لازم بود اولا این (فضا) بشکند و نکته دوم اینکه دنیا به سمت یک وضع جدید حرکت می‌کند یک گرایش عمومی علیه این نظم موجود به وجود آمده است و همه دنبال یک روابط جدید هستند خارج از این روابط نظام سلطه، این هم باید تقویت می‌شد. ‌این گرایش‌ها در افریقا هست، در امریکای جنوبی و در آسیا هم هست.
در زمینه‌های همکاری‌های تهران- برازیلیا، در بخش کشاورزی پیشنهادهای خوبی به ما شد و مردم و بخش خصوصی ایران می‌توانند در آنجا زمین در اختیار بگیرند و تسهیلات بسیار خوب کشاورزی دریافت کنند.
برزیل بزرگترین کشور در آمریکای جنوبی است و کشور ما از نظر وسعت یک پنجم برزیل هست. برزیل به لحاظ منابع طبیعی بسیار آباد است. برزیل یک کشور رو به پیشرفت و با اقتصاد در حال رشد است، یکهزار و هشتصد و پنجاه میلیارد دلار تولید ناخالص این کشور در سال گذشته بوده که بر اساس (نرخ برابری قدرت خرید) تقریباً سه برابر ماست. همچنان که آنها در کشاورزی و بخش‌هایی از صنعت پیشرفت خوبی دارند، ایران نیز در فناوری، علم، بخش‌هایی از هوا- فضا و انرژی توانمندی‌هایی دارد که به خاطر همین توانمندی‌های دوطرفه تمایل بیشتری برای گسترش روابط ایجاد شده است.
روابط گذشته ایران و برزیل که در حد پایین تری بوده است. این نخستین سفر رییس دولت در 40 سال گذشته به برزیل بود و ما با آقای لولا رییس‌جمهور این کشور که فردی انقلابی است دیدگاه‌های بسیار نزدیکی داشتیم.
عملکرد لولا داسیلوا رییس‌جمهور برزیل در مدت مسئولیتش موفقیت‌آمیز بوده است. صهیونیست‌ها و مستکبران از این موفقیت ناراحتند به همین دلیل فشارهای گوناگون به برزیل می آورند.
اما در مورد تغییر تاریخ سفر ما به این کشور، ابتدا قرار بود اول سال به برزیل برویم که به خاطر نزدیک بودن به ایام انتخابات و شرایطی که در در برزیل وجود داشت نگران بودم که بهره کافی از این سفر به دو ملت نرسد به همین دلیل نامه‌ای نوشتم و این سفر را به تأخیر انداختم و در سفری که صورت گرفت نیز آنان استقبال بسیار خوبی از هیأت جمهوری اسلامی ایران داشتند. برزیل به دنبال نظم جدید در دنیا و حضور در مناسبات جهانی است. به طور طبیعی هم آنها به گسترش روابط با ایران تمایل دارند و هم ایران به آنها و برای نخستین بار 150 نفر از مدیران بخش خصوصی، صنعتی و مردمی به این کشور سفر کردند، 4 کارگروه تشکیل دادند، در 26 حوزه، فعالیت‌های خود را طراحی کردند و قراردادهای خوبی هم بین شرکت‌های دو طرف بسته شد. انجام این سفرها در پیشرفت جهشی روابط اقتصادی دو کشور بسیار مؤثر بود. ابتدا پیش بینی شد تا مبادلات اقتصادی به 3 میلیارد دلار سپس به 5 میلیارد و در مرحله بعدی نیز به 10 میلیارد دلار برسد و دو طرف از آن استقبال کردند.
حرکت برزیل در مسیر استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای است. هم اکنون آنها نیروگاه دارند اما سوخت را خودشان تولید نمی‌کنند و علاقه مند هستند از توانمندی ایران در تولید سوخت استفاده کنند. آنها هواپیما دارند و ما ماهواره و موشک‌های ماهواره بر داریم و در این زمینه می‌توانیم ارتباط خوبی داشته باشیم.
سفر هیأت اقتصادی ایران به برزیل برای نخستین بار در تاریخ روابط اقتصادی اتفاق افتاد. یک جلسه مشترک نیز تجار و بازرگانان دو کشور با رؤسای جمهور داشتند که جلسه خوبی بود و ما حمایت قاطع خود را از ارتباطات آنها بیان کردیم. در واقع این سفر یک فرصت اقتصادی بسیار خوب برای ما در آمریکای لاتین و برای برزیل در خاورمیانه ایجاد کرد. در این سفر روابط بخش‌های خصوصی دو طرف سازماندهی شد و روابط بانکی و گمرکی را نیز تنظیم کردیم و مسأله روادید نیز برای رفت و آمد راحت تر بین دو کشور بررسی شد و پرواز مستقیم را نیز میان دو کشور در دستور کار قرار دادیم.
نگاه رؤسای جمهور ایران و برزیل در بسیاری از موارد مشترک و مشابه است. گفتگوی سازنده و خوب و هدفمند ما که به صورت خصوصی بود بیش از 3 و نیم ساعت طول کشید و به رغم فشارهایی که به دولت برزیل آمد سفر پرباری داشتیم.
رییس رژیم صهیونیستی به برزیل سفر کرد و آقای اوباما به این کشور نامه‌ای برای جلوگیری از انجام این سفر نوشت. دست آخر چون تلاشهایشان به نتیجه نرسید برای اینکه ژست ابرقدرتی بگیرند به دولتمردان برزیلی گفتند به احمدی نژاد این حرف‌ها را بزنید و مواضع ما را اینگونه تبیین کنید. با اینکه آقای لولا زندگی ساده و مردمی در برزیل دارد اما عناصر صهیونیست و مستکبر در آنجا فعالند و به دولت برزیل فشار وارد می‌کنند.
تلاش صهیونیست‌ها برای سازماندهی تظاهراتی گسترده علیه سفر هیأت ایرانی به برازیلیا شکست خورد. در نهایت با همه دستگاه‌های تبلیغاتی که داشتند 40- 50 نفر بیشتر جمع نشدند که واقعاً ترحم برانگیز بود که همین جمعیت 40- 50 نفری نیز یک بلندگوی 2 متر در 2 متر در اختیار گرفته بودند و هر چه می‌خواستند فحش می‌دادند.
آنها نگران پایگاه‌های نظامی هستند که آمریکا در برخی کشورهای آمریکای لاتین ایجاد کرده است؛ آمریکایی‌ها در آمریکای لاتین به طور کلی مردم را از دست داده اند و می‌خواهند از حوزه نظامی وارد شوند که نمونه اش کودتا در هندوراس است و برخی تحرکات را نیز در همین زمینه انجام می‌دهند که مطمئناً شکست خورده، است.
فضای مذاکرات تهران و برازیلیا بسیار نزدیک و در قریب به اتفاق موضوعات مشترک است. دو طرف معتقد بودند نظامات ظالمانه باید از بین برود و به آخر خط رسیده است و باید نظام جدید، فارغ از همه این قید و بندها و با مشارکت همه ملت‌ها ایجاد شود. همکاری در همه زمینه‌ها از نظر سیاسی و در خصوص اقتصادی هم بدون حد و مرز مورد تأکید دو طرف بود و ما در موضوعات مختلف از آنها حمایت کردیم و هم آنها از ما و در شورای حکام نیز رأیشان ممتنع بود که منفی حساب می‌شود و آن هم به خاطر این بود که نتوانستند اجماع ایجاد کنند.
دیدارهای بنده با رؤسای مجلس سنا و نمایندگان برزیل موفقیت آمیز بود. همه آنها بر این تأکید داشتند که می‌خواهند روابطشان را با ایران گسترش دهند و فضای عمومی فضای همکاری بود. اما در مورد انتخابات پیش روی برزیل، قدرت‌ها بسیار تلاش می‌کنند تا نتیجه انتخابات را از حوزه گروه‌های متفکر و مردمی در آنجا خارج کنند و مسلماً پول زیادی هم خرج خواهند کرد.
اما در مورد سفر به بولیوی،‌ بولیوی کشوری است که صد سال زیر دست کشور امریکا بوده و تمام اقتصاد، نفت و گازش به تاراج رفته است و حدود 12 تا 13 میلیون نفر جمعیت دارد و مردمش فقیر هستند و نفتشان را برده‌اند و هیچ چیزی به آنها نداده اند. ‌بسیاری از کشاورزان تراکتور برای کار کشاورزی ندارند و تراکتور چیز جدیدی برای آنهاست در حالی که ثروتمند هستند. ‌بزرگ ترین معدن لیتیوم را دارند و معادن دیگر نیز در آنجا هست و حاصلخیزترین زمین‌های کشاورزی در مقیاس میلیون هکتاری در آنجا هست. از طرفی نفت و گاز دارند اما نفت و گاز آنها را برده اند و چیزی به آنها نداده اند. ‌رییس‌جمهورشان انقلابی است و نگاه انقلابی دارد و کشاورززاده است و امریکایی‌ها نیروهای بومی آنجا را به مسلخ کشیده اند و آنها را در تحقیر و فقر کامل در اسارت نگه داشته اند اما عده‌ای از میان خودشان آنها را ثروتمند کرده است. ‌این مردم اکنون بیدار شده اند و واقعا می‌خواهند کار کنند و ما نیز رابطه اقتصادی و سیاسی خوبی با آنها داریم یعنی یک فضای مناسبی هست تا خدمات فنی و مهندسی ما و کارشناسان و شرکت‌های ما در آنجا حضور پیدا کنند. اکنون نیز گروه‌های خصوصی در آنجا کارخانه شن می‌سازند که بازار بسیار خوبی پیدا کرده اند و این بازار نامحدود است و هر قدر بتوانند کار کنند آنجا تقاضا هست و چند تا کارخانه دیگر نیز بعدا افتتاح خواهد شد. البته درمانگاه هلال احمر نیز در آنجا افتتاح شد که کاری انسانی و عام المنفعه است و مردم بسیار استقبال کردند. دفتر وزارت نفت در آنجا تاسیس شد چون در بخش سرمایه گذاری نفت و بهره برداری از نفت حتما باید حضور داشته باشیم و همکاری کنیم. البته ونزوئلا و دیگران نیز هستند که باید به صورت سه جانبه نفت، گاز و پتروشیمی سرمایه گذاری‌هایی انجام شود که افتتاح خود دفتر نفت کار بزرگی بود. رییس‌جمهور بولیوی صحبت جالبی در حضور رسانه‌ها انجام داد و اعلام کرد تا امپریالیسم هست ملت‌ها پیشرفت نمی‌کنند و آبادانی اتفاق نمی‌افتد و استدلال کرد که آنها مناسبات را طوری بسته اند که همه ثروت‌های ما به جیب آنها می‌رود پس ما خودمان چه کاره هستیم و ما می‌خواهیم بسازیم و مقابل آنها می‌ایستیم. رییس‌جمهور بولیوی خیلی قوی از ایران صحبت کرد که ایران الگوست و مشی ملت ایران الگوست و تجربیات ایران کمک ملت بولیوی و ملت امریکای جنوبی است. چند توافقنامه در آنجا برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و فعالیت‌های اقتصادی جدید امضا ‌شد. بزرگترین قرارداد اقتصادی در تاریخ ایران با ونزوئلا رقم خورد.
در مورد سفر به ونزوئلا، ونزوئلا کشور بزرگی است که با یک میلیون کیلومتر مربع وسعت سومین کشور آمریکای جنوبی محسوب می‌شود. این کشور منابع غنی نفت و معادن دارد و از سرزمین‌های حاصلخیز کشاورزی برخوردار است. ونزوئلا با 35 میلیون نفر جمعیت جایگاه ممتازی در منطقه دارد.
چاوز رییس‌جمهور ونزوئلا انقلابی بوده و از طرفداران انقلاب اسلامی ایران است، در این کشور استقبال گرمی از هیئت ایرانی شد. در ونزوئلا از ابتدا استقبال بسیار گرمی از ما کردند و هوگو چاوز تاکید می‌کرد که با استفاده از راه امام (ره) و انقلاب اسلامی، ونزوئلا را خواهیم ساخت. دولت ونزوئلا همچنین از رهبری و ملت ایران بسیار تعریف و تجلیل می‌کند. کارهای گسترده‌ای میان ایران و ونزوئلا در حال انجام است از جمله حضور یک شرکت ایرانی برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی که 4 هزار واحد آن افتتاح شد و بقیه بزودی در اختیار مردم ونزوئلا قرار می‌گیرد. در ونزوئلا بخش زیادی از مردم مسکن درستی ندارند، آقای چاوز همت و تلاش کرده است که مردم را صاحب خانه کند به طوری که علاوه بر شرکت ایرانی ذکر شده، شرکت دیگری از کشورمان قرارداد ساخت 7 هزار واحد مسکونی و همچنین قرارداد دیگری به استعداد 10 هزار واحد مسکونی با شرکت اولی نیز در حال انعقاد است.
طرح‌های بزرگی در زمینه ساخت کارخانه‌های شیر، آرد، تراکتورسازی، خودروسازی، بانک و صندوق مشترک میان دو کشور منعقد شده است. در سفر اخیر به ونزوئلا 70 شرکت با 140 نفر از متخصصان و تجار کشورمان5 میلیارد دلار با شرکت‌های ونزوئلایی قرار بستند که در تاریخ اقتصاد دو کشور بی سابقه است. البته مقدمات این قراردادها از قبل اماده شده بود. در این سفر سه ساعت نشست خصوصی داشتیم که در آن مسائل جهان، منطقه و دو کشور بررسی شد. از جمله نگرانی جدی حضور نظامیان در آمریکای لاتین بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت و راههای رفع نگرانی، تقویت قدرت ملتها و انتقال تجارب دو ملت حاصل گفتگوی سه ساعته ما بود.
در مورد نشست سه ساعته مقامات دو کشور نیز در این نشست که به طور زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شد بسیاری از طرح‌های اقتصادی و برنامه‌های آینده امضا شد. از اتفاقات شیرین در ونزوئلا واگذاری یکی از واحدهای مسکونی ساخته شده توسط شرکت ایرانی به پیرزنی ونزوئلایی بود که خانه خود را تحویل می‌گرفت. این خانم ابتدا با تشکر از ملت و دولت ایران و همچنین آقای چاوز به دو نکته اشاره کرد و اظهار داشت پیش از دولت آقای چاوز هیچ مسئولی به مناطق فقیر نشین سر نمی‌زد و اعتنایی به اکثریت مردم محروم نمی‌کرد و دوم اینکه ایرانی‌ها برای ما خانه و رفاه می‌آورند - البته که آنها پول این خانه‌ها را می‌پردازند - اما آمریکا برای ما پایگاه نظامی می‌آورد، دنیا ببیند ایران بمب نیاورده، اقتصاد و رفاه را برای ما به ارمغان آورده است. در مورد طرح‌های مشترک میان ایران و کشورهای ثالث، ایران و ونزوئلا طرح‌های مشترکی دارند به طوری که ایران در آنجا طرح‌های مشترک پتروشیمی دارد و همین طور ونزوئلا نیز در ایران طرح پتروشیمی دارد.
تاجرهای ایرانی در بسیاری از نقاط با تاجران یا صنعتگران ونزوئلایی به صورت مشترک با منابع جهانی یا منابعی که خود دولت ونزوئلا می‌گذارد، طرح اجرا می‌کنند. دولت ونزوئلا با در اختیار گذاشتن منابع مالی از ایرانی‌ها و طرح‌های آنها حمایت می‌کند که فرصت خوبی است. دانشمندان ایرانی موفق به ساخت دستگاهی به نام نانوسکوپ شده اند که این دستگاه را فقط شش کشور در دنیا می‌سازند که یکی از آن کشورها ایران است.
در توضیح کارآیی این دستگاه باید گفت که اگر یک میلیمتر را بر عدد هزار تقسیم کنیم یعنی یک هزارم میلیمتر را میکروسکوپ می‌تواند تشخیص دهد اما اگر یک هزارم میلیمتر (میکرون) را بر عدد هزار تقسیم کنیم عددی به دست می‌آید که فقط نانوسکوپ ساخت دانشمندان ایرانی و پنج کشور دیگر دنیا قادر به تشخیص آن است. نانوسکوپ دستگاه الکترونیکی بسیار پیشرفته‌ای است که هم اکنون پنجاه نانوسکوپ را خودمان در داخل کشور تولید کرده ایم و در حال فروش آن هستیم. کشورهای مختلف مشتاق خرید نانوسکوپ ایرانی هستند زیرا این دستگاه، دستگاهی بسیار پیشرفته است و در عین حال جنس ایرانی ارزان تر از پنج کشور دیگر تولیدکننده این دستگاه است. یک نانوسکوپ ایرانی را به رییس‌جمهور برزیل و یک نانوسکوپ دیگر را به رییس‌جمهور ونزوئلا دادم و آقای چاوز گفت این بمب ایرانی است، این همان بمبی است که می‌گویند ایران می‌خواهد بسازد. در یک برنامه زنده تلویزیونی پرمخاطب که ده‌ها میلیون نفر در امریکای جنوبی به دو زبان اسپانیولی و پرتغالی آن را می‌دیدند به مردم گفتم که ما سه ساعت است در حال گفتگو هستیم و در این سه ساعت درباره اشتغال، مسکن، کارخانه، نیروگاه و ساخت سد صحبت کردیم اما دیگران وقتی دور هم جمع می‌شوند درباره پایگاه نظامی، تحقیر ملت‌ها، سلطه، تحریم و از این گونه حرف‌های بچه گانه سخن می‌گویند. دستگاه نانوسکوپ که ایرانی‌ها ساخته اند در خدمت رفاه، بهداشت و پیشرفت علمی است و آنها نگران ساخت بمب نیستند بلکه نگران پیشرفت علمی هستند که همه از این صحبت شادمان شدند، دست زدند و آقای چاوز هم خوشش آمد. رییس‌جمهور ونزوئلا گفت آنها دروغ می‌گویند بلکه می‌خواهند بر دنیا مسلط شوند و یک سری شعار دروغ می‌سازند تا عده‌ای را بترسانند. آنها می‌خواهند اقتصاد ما ضعیف شود و کار ما به جایی برسد که جزو پنج کشور برتر دنیا نباشیم، نانوسکوپ، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، فناوری سلولی و فناوری هوافضا نداشته باشیم و بقیه حرف‌های آنها فقط بازی رسانه‌ای است. ایران و ونزوئلا چند موافقتنامه جدید همکاری برای سرمایه گذاری تجار امضا کردند که از این موافقتنامه‌ها ایران و ونزوئلا سود اقتصادی و سیاسی می‌برند.
در مورد کشور سنگال؛ سنگال کشور مهمی در غرب آفریقاست و روابط بسیار خوبی داریم. رییس‌جمهور سنگال، رییس سازمان کنفرانس اسلامی هم است و از نظر فکری به جمهوری اسلامی بسیار نزدیک است و مردمانشان از نظر فکری و عاطفی به شدت به جمهوری اسلامی نزدیک هستند. در آنجا یک کارخانه خودروسازی با سرمایه مشترک احداث شده که مدرن ترین کارخانه در آفریقا است. تقاضای خرید برای خودرو در آنجا بالاست و توافق شد که ایران خودرو قطعات را سریع تر به آنجا بفرستد و در آنجا بخش رنگ و بدنه تقریبا در حال کامل شدن است و اینگونه کارخانه کامل می‌شود. قطعات اولیه این کارخانه از ایران به آنجا ارسال و در آنجا مونتاژ و همانجا تحویل مردم می‌شود. جالبتر اینکه تولیدات این کارخانه در برزیل و ونزوئلا هم مشتری دارد و در ونزوئلا 16 هزار نفر متقاضی دریافت این خودرو هستند و برای‌ آن ثبت نام کردند. با توافق‌های بعمل آمده در مورد مباحث گمرکی و مالیاتی مقرر شد قطعات برای مونتاژ و تحویل به مشتری سریعا به آنجا ارسال شود.

مجری: سنگال سالها پیش مستعمره فرانسوی‌ها بوده و بازار این کشور در دست آنهاست.
رییس‌جمهور: بله همین‌طور است. آن‌ها بیش از صد سال است که این بازار را در اختیار دارند. مردم سنگال به سمت استقلال و خودکفایی کامل در حال حرکت هستند و رییس‌جمهورشان نیز دیدگاه‌های خیلی خوبی دارد. هم او و هم روسای جمهور برزیل، بولیوی و ونزوئلا نگاهشان به سمت خودکفایی است و تمام پیشنهادهایی که برای همکاری می‌دهند در جهتی است که خودکفا و از غرب بی نیاز شوند. آنها صریحا می‌گویند که ما می‌خواهیم این ارتباطات را از غرب جدا کنیم و به جمهوری اسلامی وصل کنیم برای اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلطه نیست و تجربیاتش را به ما می‌دهد. آنها با بیان اینکه غربی‌ها سالها در کشورمان بوده اند معتقدند انها چیزی به این کشورها نداده اند و فقط منافع را برده اند.
الان در خود برزیل هم قریب به اتفاق شرکت‌های بزرگ، چند ملیتی هستند که فقط کار و زحمت انها برای مردم برزیل می‌ماند نه ارزش افزوده، اما نگاه رییس‌جمهور برزیل به سمت این است که اینها را بیاورند نهادینه کنند و ارزش افزوده منابع هم نصیب این کشور شود.
در منظر جهانی، این سفر، بسیار مهم تلقی شد و نشان داد حرف‌هایی که آنها می‌زنند بی ربط تر از آن است که قابل اعتنا باشد.‌ این سفر ظرفیت و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را یک بار دیگر در معرض دید جهانیان قرار داد و همینطور گستره همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران را نمایش داد. هیچ زمینه‌ای نیست که ما در آن حرفی برای گفتن نداشته باشیم و در هر حوزه علمی و اقتصادی از جمله در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی وارد می‌شوند ما حرف داریم و می‌توانیم با هم همکاری کنیم. در مجموع همکاران من در این سفر خیلی زحمت کشیدند، سفر فشرده‌ای بود، 40 ساعت ما روی هوا و در فرودگاه بودیم، بیش از 30 هزار کیلومتر پرواز کردیم که فشار می‌آورد اما همکاران من با شوق این کار را انجام دادند، چون یک هدف مقدسی را دنبال می‌کنیم و رابطه عادلانه‌ای که به نفع دو ملت و به نفع جهان است. خدمت به ملت ایران چیزی است که اصلا ادم از آن خسته نمی‌شود.

مجری:چرا فضای آرام اخیر درباره موضوع هسته‌ای را یکباره بر هم زدند.

موضوع هسته‌ای از نظر ما حل شده است و ما هم اکنون موضوعی به نام موضوع هسته‌ای که بخواهیم درباره آن با آنها گفتگو کنیم نداریم، حال هر قدر می‌خواهند هیاهو کنند، این مسئله از نظر ما تمام شده است. برای ما ابهامی وجود ندارد و ما از ابتدا هم علاقه داشتیم که همه مسائل و موضوع هسته‌ای را حل کنیم. ما طبق قانون عمل می‌کنیم،‌ حقوق خودمان را می‌خواهیم و چیزی اضافه نمی‌خواهیم، روی مرز قانون هم حرکت کرده ایم و هر سؤال حقوقی هم داشتند پاسخ داده ایم و جوابش را هم گرفته ایم و به هیاهوها هم محل نگذاشته ایم. هر جا هم غیرقانونی تصویب کرده اند ما رسماً اعلام کرده ایم که به رسمیت نمی‌شناسیم. برخی کشورها و دولت‌ها ازجمله دولت انگلیس به شدت با آن شرایط آرامش قبل از قطعنامه اخیر مخالف بودند. برای ما مسجل است که دولت انگلیس با مذاکرات ژنو که مذاکرات درستی بود و در مسیر درست تفاهم بود مخالف بود و رژیم صهیونیستی نیز به شدت مخالف آن بود و اینها دنبال این بودند که آن فضا را عوض کنند و بگویند اصلاً تفاهمی نیست و آرامشی وجود ندارد و برای این مسئله سرمایه گذاری کردند. برخی دیگر هم به نظر من فریب خوردند، روسیه اشتباه کرد، روسیه تحلیل درستی از شرایط امروز دنیا ندارد، شاید بر اساس اطلاعاتی که درست نیست به آن طرف رفت. اما رژیم صهیونیستی و دولت انگلیس اصلاً دستپاچه بودند زیرا در این مذاکرات سازنده همه در حد خودشان بودند، ایران در حد خودش با کشورهای بزرگ دنیا حرف می‌زند و همکاری هم می‌کند اما این را که کسی بخواهد خود را برتر از دیگران بداند اصلاً قبول نداریم، همه آنها هم این را می‌دانند زیرا دوره این ادبیات پایان یافته است.
پیشنهاد اصل تبادل سوخت، با خود ما بود، رآکتور تهران در ابتدا سوخت 90 درصد مصرف می‌کرد و بعد آژانس مصوبه‌ای گذراند که سوخت‌هایی که رادیو دارو تولید می‌کنند سوخت آن 19،75 درصد شد. 25 سال پیش از طریق آژانس از آرژانتین سوخت خریدیم که تا دو سال دیگر تمام می‌شود. ما به آژانس اعلام کردیم که حاضر به خرید هستیم. ما می‌دانستیم خیلی‌ها تمایلشان این است که گذشته را کنار بگذارند و از این پوزیشن و قیافه‌ای که گرفته اند بیرون بیایند. این قیافه گرفتن‌ها فایده‌ای ندارد چرا که چند سال که اخم کرده اید چه چیزی بدست آورده اید؟ خواستیم فرصتی بدهیم و فضا را برای آنها تغییر دهیم و گفتیم حاضر به خرید هستیم. آژانس نامه‌ای بدون امضا به ما داد. آژانس اعلام کرد این نامه پیشنهاد آمریکا و روسیه است مبنی بر اینکه حاضریم شما سوخت خود را به ما بدهید و ما غنی سازی کنیم و برگردانیم. با کلیات این موضوع موافق بودیم. این مسأله برای ما مشکلی ندارد زیرا فناوری را داریم.
گفتیم روند مذاکرات فنی را برای ترتیبات این کار انجام دهند و آنها اعلام کردند که فرانسه هم باشد زیرا لوله سوخت را فرانسه دارد و روسیه نمی‌تواند و روسیه باید غنی کند. ما با فرانسه مخالفت کردیم و گفتیم این کشور تعهد داشته است 50 تن اورانیوم "یو اف 6" را به ما بدهد اما به تعهداتش عمل نمی‌کند.
آنها گفتند حق با شماست اما فرانسه هم باشد تا کار انجام شود، در بحث‌های فنی یک جوی درست کردند که چون ایران 1200 کیلو سوخت دارد، ما می‌خواهیم سوخت ایران را بیرون ببریم و ایران را از بمب دور کنیم. در حالیکه ما بیشتر داریم و آژانس هم از این موضوع مطلع است و هر روز نیز در حال ساخت هستیم.
برای ما سوخت 3 و نیم درصد مسئله پیش پا افتاده‌ای است و ما این میزان را 3 و نیم سال پیش داشتیم. فروردین سال 85 به فناوری دست پیدا کردیم این حرف که ادعا می‌کنند ما در پی ساخت بمب اتم هستیم بی ربط است. بارها اعلام کرده ایم نمی‌خواهیم بمب بسازیم. ما مثل آنها نیستیم، همه چیز ما شفاف است مقام معظم رهبری اعلام کرده اند که از نظر مبنایی مخالفیم یعنی از نظر اعتقادی با بمب مخالفیم. نه در دکترین دفاعی ما و نه در برنامه صنعتی و اقتصادی ما بمب وجود ندارد.
اما در مورد تبلیغات غربی‌ها، متاسفانه عده‌ای نیز در داخل با آنها همراهی کردند که توطئه و فریب است. ما به آنها پیغام دادیم که آن حرفها را تکذیب کنند زیرا ما نمی‌توانیم حیثیت جمهوری اسلامی را وسط بگذاریم و بیهوده خرج کنیم. پیشنهاد دادیم که آماده ایم با هم همکاری هسته‌ای کنیم و اشکالی ندارد 400 تن را می‌دهیم، شما همان مقدار سوخت بدهید و این کار تکرار شود. باید به جای تقابل، تعامل داشته باشیم، آژانس وظیفه دارد که سوخت را بدون شرط به ما بدهد. عده‌ای در داخل سر و صدا کردند که این توطئه و فریب غرب است و عده‌ای آن طرف مخالف این کار بودند. طبیعی است که هیچ وقت حیثیت ملت ایران را در جایی قربانی نمی‌کنیم. 400 کیلو یا 1200 کیلو ارزش چندانی برای ما ندارد زیرا ما فناوری را داریم و کارخانه در حال ساخت است و ما می‌خواهیم از آن استفاده کنیم. با توجه به اینکه می‌توانیم خودمان اورانیوم با غنای 20 درصد را بسازیم حقش را محفوظ می‌داریم، ما می‌خواهیم یک تبادلی کنیم که شما از آن موضعی که داشتید بیرون بیایید و دیگر برویم در ساخت نیروگاه و حال با هم همکاری می‌کنیم. اینها یک عده کسانی بودند که در اوج فشارهای هسته‌ای از این طرف به ما فشار می‌آوردند و می‌گفتند کوتاه بیایید و حالا سوپرانقلابی شده اند.
حالا که گذشت، هم اینها و هم آنها خطا کردند و ما گفتیم حالا که این طور شد ما نمی‌دهیم. ما گفتیم شما غنی کنید 20 درصد بیاورید در خاک ایران و ما این را با هم مبادله می‌کنیم و آن هم به خاطر فضای موجود بود. ما نمی‌توانیم برویم در فضایی که بعداً از لحاظ سیاسی متهم شویم. ما برای تعامل پیشنهاد دادیم. متأسفانه در آن سمت صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها بر آنها غلبه و پافشاری کردند که باید بدهید گفتیم نه. ما نیز گفتیم این یک معامله است و شما حق ندارید شرط بگذارید و این واقعاً مسخره ترین موضعی بود که آژانس در عمرش گرفته بود. می‌گویند ما الآن 20 درصد به شما می‌دهیم اما به این شرط، ما نیز گفتیم که این شرط را نمی‌پذیریم ما عضو آژانس هستیم، باید بدهید و اگر ندهید ما می‌سازیم. ما که مشکلی نداریم و الآن من به ملت عزیز می‌گویم که هیچ جای نگرانی نیست و ما خودمان تولید می‌کنیم زیرا فناوری اش را داریم. ما این فرصت را به آنها دادیم اما آنها از این فرصت استفاده نکردند. البته هم بعضی‌ها در داخل مقصر بودند و هم آنها مقصرند زیرا نمی‌بایست به فشار صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها تن در می‌دادند؛ به هر صورت آوردند در این فضا که قطعنامه صادر کردند، گرچه این قطعنامه هیچ مبنای حقوقی ندارد. فوردو را ما اطلاع دادیم و قرار بود که یک سال و نیم دیگر در آنجا تزریق انجام شود اما ما یک سال قبل اطلاع دادیم. ببینید چه استدلال خنده داری می‌کنند؛ می‌گویند در دولت قبل یک تعهدی داده شده بود در ترتیبات سه ممیز یک که هر کاری ایران می‌خواهد بکند قبلش باید خبر بدهد. این موضوع را تعلیقش کردیم در شرایطی که اینها قطعنامه صادر می‌کردند و می‌گویند این تأسیساتی که شما شروع کردید قبل از تعلیق آن بوده است.
این یک حرف بچه گانه است و تهدید کردند که ما را بمباران می‌کنند، ما رفتیم آنجا را گرفتیم و بعد از تعلیق آن هم بوده، حتی اگر قبلش هم بوده حق ما بود. ما حق داریم در کشور خودمان کار کنیم، ما عضو آژانس شده ایم، این به آن معنی نیست که آژانس به ما زور بگوید یا بخواهد حرفش را تحمیل کند. ما عضو شدیم که کار خودمان را بکنیم و آنها نظارت کنند. جالب اینکه زمانی ک

/ 1 نظر / 8 بازدید
ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج. مصاحبه خیلی قشنگ ومفیدی بود،بااین که حدود دو ساعت به طول انجامید اما تا پایان گوش دادم ودیدم. خدا همه رو در پناه خودش نگه داره. عید بزرگ غدیرمبارک. موفق باشید.