احمدی نژاد؛ از حرف تا عمل...

ورزش ایران

دوم: آزادی های اجتماعی و فرهنگی؛

حجاب مصونیت است

وعده یا اظهار نظر: احمدی نژاد در اولین مصاحبه های تلویزیونی خود در انتخابات دور اول ریاست جمهوری اش در پاسخ به شایعاتی در مورد سخت گیری ها و متحجر بودن خود گفت: مشکل ما موی سر و پوشش جوانان نیست.

نتیجه: راست!

توضیح: او در اغلب مصاحبه های اخیرش عنوان کرده که عمل به هر کاری بدون وجود آزادی برای انتخاب آن بی فایده است. گرچه در ابتدای ریاست جمهوری وی عده ای که به ظاهر برای اسلام دلسوزی می کردند با وضع گشت های ارشاد و برخوردهای قهری با مردم سعی کردند از انتخاب احمدی نژاد تا حدی استفاده کنند اما موضع گیری های همیشگی وی در مورد این برخورد ها کار را به جایی رساند که علی مطهری در مجلس، احمدی نژاد را لیبرال بخواند (!) و برخی از افراد نیز به مصاحبه وی با خبرنگاری اسپانیایی که روسری از سرش افتاده بود (عکس پایین) اعتراض کنند. با این حال باید از این جناب پرسید که به نظر شما وضعیت حجاب با وجود سخت گیری های هر روزه بهتر شده یا سخن احمدی نژاد در مورد موثرتر بودن کارهای فرهنگی و لزوم انتخاب آزادانه پوشش در این مورد به فرهنگ اسلامی و سنت پیامبر اکرم (ص) نزدیک تر است. چنانکه در عمل نیز دوری زنان و دختران ایرانی از ارزش های واقعی انسانی (در حد به نمایش گذاشتن خود در انظار عمومی به مانند آنچه در مورد مدل های غربی شاهد هستیم) را در سطح جامعه مشاهده می کنیم و این نتیجه عملکرد اشتباه دوران گذشته در سخت گیری به جای راهنمایی به همراه دور کردن مردم از مفاهیم ناب اسلامی در اثر بد عمل کردن مسئولین بوده است. در کنار این می بینیم که در تاریخ اسلام هم پیامبر با مسیحیان و یهودی ها در یک شهر زندگی می کرده اند اما به رسوم و عقاید آنان کاری نداشته اند و البته حجاب اسلامی مشهور را خداوند برای زنانی توصیه می کنند که می خواهند به درستی و پاکی متمایز شوند و از آزار نیز به دور بمانند و "لا اِکراهَ فِی الدّین.. قد تبیّنَ الرشد من الغّی" (عکس این مطلب در راستای دفاع از ارزشهای اسلامی و منویات قلبی بنده درج شده و ربطی به اجبار  در این امر ندارد! چنانکه شعار آن نیز بیشتر با شعور در میان است تا با تهدید و اجبار)

در کنار این، برخورد های حداقلی با فیلمسازان و فیلم هایشان در جهت ارائه هنر ایرانی و پرداختن به مشکلات روز جامعه قابل تقدیر بود. نشان مساعدت دولت در این زمینه را در ممنوعیت پخش برخی آثار (مانند من یک مادر هستم، بی خود و بی جهت و ...) در سینماهای وابسته به حوزه هنری ( به سبب مدیریت های چند گانه در کشور) می توان دریافت.

 

سوم: مسکن مهر:

مسکن مهر

وعده یا اظهار نظر: احمدی نژاد در اولین مصاحبه های تلویزیونی خود در انتخابات دور اول ریاست جمهوری اش درباره اختصاص بخشی از بودجه عمرانی (حدود 1 درصد) به تهیه امکانات ضروری زندگی جوانان از  ساخت‌وساز همزمان 4 میلیون واحد مسکونی روستایی و شهری بدون شک رخداد مهمی در بخش مسکن تلقی می‌شود که تاکنون در تاریخ این بخش سابقه نداشته است.

درباره نتیجه: تقریبا موفق!

توضیح: اخیرا مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به انتقادهای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اقدام به ارائه تحلیل کارشناسی از این طرح کرده‌است که در ذیل می آید (به نقل از "حامی پرس"):

1) « تأمین مسکن متناسب با نیاز» از نخستین اولویت‌های اقتصادی حضرت امام(ره) پس از وقوع انقلاب اسلامی بود که در پیام تشکیل بنیاد مستضعفان در تاریخ 9 اسفند 57 و پیام افتتاح حساب 100 ( تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) در تاریخ 21 فروردین 58 توسط ایشان مورد تأکید قرار گرفت و به دنبال آن در اصول 3، 31 و 43 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح شده است.
2) در راستای پاسخگویی به تقاضای انباشته مسکن طی پنج دهه گذشته، برنامه مسکن‌مهر با تخصیص «زمین با هزینه صفر»، «تسهیلات قرض‌الحسنه» و «تبدیل واسطه مالکیتی به مدیریتی» در فرایند ساخت در دستور کار دولت نهم و دهم قرار گرفت که فرصت خانه‌دار شدن نیازمندان واقعی مسکن شهری را با متوسط آورده‌ 15 میلیون تومان در طول دوره ساخت ایجاد کرده است.این در حالی است که اگر چنین فرصتی پیش روی این خانوارها قرار نمی‌گرفت اولاً از حق خانه‌دار شدن محروم می‌شدند و ثانیاً آورده 15 میلیون تومانی ایشان در بخش تولید سرمایه‌گذاری نمی‌شد، بنابراین برنامه مسکن‌مهر علاوه بر آن‌که فرصت خانه‌دار شدن را برای محرومین از مسکن در تمامی شهرها و روستاهای کشور به وجود آورد از افزایش تقاضا در بازارهای مصرفی کاسته و نقدینگی خانوارها را به سمت تولید هدایت کرده است.
3) اقتصاد از سه بخش اصلی صنعت، کشاورزی و خدمات تشکیل می‌شود و تولید مسکن در عملکرد بخش صنعت محاسبه می‌شود زیرا حداقل 65 درصد از هزینه‌های ساخت یک واحد مسکونی مربوط به مصالح ساختمانی است، بنابراین با توجه به این‌که هزینه تمام شده یک واحد مسکن‌مهر به طور متوسط 35 میلیون تومان است، 22 میلیون تومان تسهیلات بانکی آن صرف خرید مصالح ساختمانی می‌شود و این بدان معنی است که تمامی تسهیلات ساخت در برنامه مسکن‌مهر به واحدهای صنعتی و معدنی وابسته تخصیص یافته است.
4) از آنجا که تسهیلات در برنامه مسکن‌مهر به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت پروژه پرداخت می‌شود، در تخصیص این تسهیلات به واحدهای مسکونی انحراف نداشته است و قسط اول تسهیلات بعد از پی‌ریزی واحد‌‌های مسکونی پرداخت می‌شود. قابل ذکر است در دنیا به اندازه 80 تا صد درصد هزینه ساخت مسکن تسهیلات پرداخت می‌شود که در برنامه مسکن‌مهر این رقم کمتر از 70 درصد است.
5) در شرایط تحریم اقتصادی که تجارت بین‌المللی با محدودیت مواجه شده است، حرکت لکوموتیو‌های اقتصادی درون‌زا با اولویت تأمین نیازهای اساسی خانوار منجر به رشد اقتصادی و اشتغالزایی پایدار می‌شود. پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به معنای ایجاد تقاضا در بیش از 120 رشته فعالیت صنعتی پسین و پیشین وابسته است که باعث فعال شدنِ ظرفیت خالی صنایع و معادن وابسته و ایجاد واحدهای جدید تولید صنعتی می‌شود. برنامه مسکن‌مهر توانسته سهم 3 درصدی تولید صنعتی مسکن را به 20 درصد افزایش دهد.
6) در شرایط فعلی تقاضای ایجاد شده برای مصالح ساختمانی به واسطه تولید مسکن باعث رونق صنایع و معادن وابسته به این بخش شده است و این صنایع مشکلی در تولید و فروش محصول ندارند. در سه سال گذشته شاخص گروه‌های وابسته به صنعت ساختمان در بورس همیشه صعودی بوده است.
7) در سال 89 رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت نسبت به سال 88 از 7/3 به 1/6 درصد و با احتساب نفت از 3/3 به 7/5 رسید که این افزایش رشد اقتصادی به دلیل اجرای برنامه مسکن‌مهر بوده و در سال 90 و 91 نیز تداوم داشته است. این رشد اقتصادی به واسطه هدایت بخشی از نقدینگی به این لکوموتیو اقتصادی بوده که به صورت همزمان عدالت اقتصادی را افزایش داده است، بنابراین اگر کل نقدینگی کشور توسط بانک‌های عامل به سمت تولید با اولویت سایر لکوموتیوهای اقتصادی هدایت شود دستیابی به نرخ رشد 8 درصدی در اقتصاد ایران به سادگی امکانپذیر است.
8) در این بخش به ازای تولید هر 100 متر مربع زیربنای مسکونی 44/1 شغل مستقیم و 008/1 شغل غیرمستقیم در یک سال ایجاد می‌شود، بنابراین در این بخش به ازای 20 میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌توان یک شغل در یک سال ایجاد کرد که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اشتغالزایی در این بخش در مقایسه با دیگر بخش‌های اقتصادی بسیار کمتر است.
9) در سال 89، یک میلیون و 700 هزار نفر و در سال90، دو میلیون و 100 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم به واسطه رونق مسکن‌مهر شهری و روستایی مشغول به کار بودند. قابل ذکر است عمده اشتغال ایجاد شده در این بخش برای مردان به عنوان سرپرست خانوار بوده است.
10) اجرای برنامه مسکن‌مهر سبب شده شاخص بهای مسکن، سوخت و روشنایی که طی سالیان گذشته همواره بالاتر از تورم عمومی بود، طی چند سال اخیر پائین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد چراکه مسکن به تنهایی یک سوم تورم عمومی را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که با توجه به هرم سنی جمعیتی کشور و تقاضاهای انباشته شده پیش‌بینی می‌شد تورم در این بخش نسبت به سال‌های قبل از آن بسیار بیشتر باشد. با این وجود برنامه مسکن‌مهر نه تنها مانع افزایش شدید شاخص بهای بخش مسکن شد بلکه آن را پائین‌تر از شاخص بهای تورم عمومی قرار داد. شایان ذکر است درصد قابل توجهی از افزایش این شاخص در سال 90 به واسطه افزایش سهم سوخت و روشنایی با اجرای گام نخست هدفمندی یارانه‌هاست.
11) در تمام کشورهای موفق در بخش اقتصاد، از آنجا که مسکن بیشترین سهم را در سبد هزینه خانوار دارد، ابتدا هزینه خانوار در بخش مسکن ساماندهی می‌شود و پس از آن هدفمندی یارانه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد، بنابراین اگر برنامه مسکن‌مهر اجرا نمی‌شد به دلیل تورم ناشی از اجرای گام نخست هدفمندکردن یارانه‌ها و به دنبال آن افزایش نرخ ارز مانند زمان اجرای سیاست‌های تعدیل، تورم کشور هم اکنون به 50 درصد می‌رسید.
12) بانک مرکزی در چهار سال گذشته با هدف کنترل تورم عمومی و تأمین تقاضای انباشته شده مسکن با تخصیص خط اعتباری از برنامه مسکن‌مهر حمایت کرده است، بنابراین منابع تسهیلات این بخش توسط بانک مرکزی تأمین شده است و بانک‌های دیگر در منابع خود با محدودیت مواجه نشده‌اند.
حال این سؤال پیش می‌آید که سایر بانک‌های کشور و بویژه بانک‌های غیردولتی منابع داخلی خود را به چه موضوعاتی تخصیص داده‌اند؟ آیا عملکرد این بانک‌ها افزایش سوداگری و فعالیت‌های غیرمولد در اقتصاد کشور را به دنبال نداشته است؟
بنابراین ضروری است در پاسخ به این پرسش‌ها مجلس محترم از عملکرد بانک‌ها بویژه بانک‌های غیردولتی در موضوع محل تخصیص تسهیلات و همچنین از تمامی بانک‌ها درموضوع معوقه‌های بانکی که به بیش از 50 هزار میلیارد تومان رسیده است، تحقیق و تفحص به عمل آورد. قابل ذکر است بنگاه‌های صنعتی کشور در شرایط موجود حداقل به میزان معوقات بانکی، سرمایه در گردش نیاز دارند.
13) طبق اعلام بانک مرکزی، تورم عمومی کشور در سال 90، 5/21 درصد بوده است. بر این اساس در سه زیر گروه اصلی «کالا»، «خدمات» و « مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها» نرخ تورم به ترتیب 3/27، 7/14 و 3/18 اعلام شده است.
این آمار نشان می‌دهد تورم گروه اصلی کالا در سال 90 بیش از تورم عمومی کشور بوده است. بنابراین عامل اصلی افزایش تورم در سال 90 نسبت به سال 89 تورم بخش کالا بوده است که همچنان نیز ادامه دارد و منشأ اصلی تورم شاخص کالا به افزایش شدید قیمت ارز برمی‌گردد که باعث افزایش قیمت مواد اولیه و واسطه‌ای وارداتی برای بخش تولید و همچنین کالاهای مصرفی وارداتی شده است، بنابراین ساماندهی بازار ارز توسط بانک مرکزی برای کنترل تورم عمومی کشور از اولویت راهبردی برخوردار است.
14) نقدینگی از حاصل ضرب پایه پولی در ضریب فزاینده پولی تشکیل می‌شود. پایه پولی خلق پولی است که توسط بانک مرکزی انجام می‌شود و ضریب فزاینده خلق پولی است که توسط بانک‌های عامل انجام می‌پذیرد.
از آنجا که بانک‌های عامل در عمل تعهدی به پرداخت تسهیلات به بخش تولید ندارند و سهمیه در نظر گرفته شده برای تولید در سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور صرفاً جنبه توصیه‌ای دارد. افزایش ضریب فزاینده پولی در شرایط فعلی اقتصاد کشور نه تنها به تولید کمکی نمی‌کند بلکه باعث افزایش سوداگری در بازارهای ارز و طلا و به دنبال آن خرید و فروش ملک می‌شود.
همچنین هرگونه افزایش حجم نقدینگی که به رشد تولید ناخالص داخلی منجر نشود، باعث افزایش تورم عمومی می‌شود. ضریب فزاینده پولی از 9/3 واحد در سال 88 به 7/4 واحد در سال 91 رسیده است که 5/20 درصد رشد نشان می‌دهد.
حال حتی با قبول فرض این‌که نقدینگی عامل تورم بوده است، بانک مرکزی می‌توانست با استفاده از ابزارهای مختلف مانند افزایش نسبت سپرده‌های قانونی بانک‌های تجاری غیردولتی نسبت به کنترل نقدینگی اقدام کند.
قابل ذکر است در شرایط اصلاح اقتصادی مانند هدفمندی یارانه‌ها ضروری است نرخ سپرده قانونی بانک‌های غیردولتی که منابع آنها به تولید اختصاص پیدا نمی‌کند و بعضاً از طریق شرکت‌های وابسته صرف سوداگری می‌شود، کنترل شود نه این‌که افزایش یابد.
بنابراین در صورتی که بانک مرکزی تا پایان سال جاری ضریب فزاینده پولی را به عدد 4 کاهش دهد، حداقل 60 هزار میلیارد تومان نقدینگی کاهش می‌یابد که افزایش نقدینگی حاصل از اجرای برنامه مسکن‌مهر را جبران می‌کند. هر چند نقدینگی برنامه مسکن‌مهر تماماً صرف تولید و افزایش عرضه مسکن شده است و این برنامه به مثابه لنگری مانع از افزایش تورم عمومی کشور به 50 درصد و بیکاری 2 میلیون نفر شده است.
بنابراین برنامه مسکن ‌مهر را می‌توان بزرگ‌ترین برنامه عمرانی و اقتصادی کشور برشمرد که علاوه بر تأثیرات مفید اقتصادی مانند ایجاد اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و کنترل تورم عمومی توانسته است امید به خانه‌دارشدن را در جامعه افزایش داده و تأثیرات مثبت اجتماعی به همراه برقراری عدالت اجتماعی به دنبال داشته باشد.

 

چهارم: سهمیه بندی بنزین:

سهمیه بندی بنزین

در سال 1386 سهمیه بندی بنزین با هدف کاهش شیب افزایش مصرف و همچنین رعایت یکی از موارد ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی وعده داده، و آغاز شد..امری که اجرای آن به نظر غیر ممکن یا بسیار سخت می رسید.

درباره نتیجه: کاملا موفق!

توضیح: روند صعودی مصرف بنزین طی سال های متمادی (به دلیل افزایش نرخ جمعیت و همچنین افزایش تعداد خودرو در کشور که امری طبیعی بود) در کنار ارزانی بی دلیل سوخت به دلیل دریافت یارانه سبب شده بود تا کشور سالانه به میلیاردها دلار واردات بنزین نیاز پیدا کند و این زنگ خطر را برای اقتصاد کشور به صدا در آورده بود. در دوران جدید حیات کشورها، مسئله انرژی به یکی از مهمترین مسائل تبدیل شده و لزوم صرفه جویی و مهار رشد مصرف انرژی (به خصوص از نوع تجدید ناپذیر آن) بر کسی پوشیده نیست. در این زمینه دولت ها یا به سوی گسترش استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر (باد، خورشیدی و ...) روی آورده اند یا لااقل از سوزاندن بی ثمر منابعی مانند نفت، که علاوه بر امکان استفاده از آن در صنایع دیگر بار آلودگی زیادی را نیز به زیست کره تحمیل می کند، کاسته اند (در این زمینه استفاده از منابع پاک تر انرژی مانند انرژی هسته ای را می توان لحاظ نمود). از دیگر ثمرات مثبت این طرح باید به روی آوردن مصرف کنندگان به سمت استفاده از خودروهای کم مصرف تر و همچنین تلاش تولید کنندگان خودرو برای کاهش مصرف سوخت خودروهای تولیدی اشاره کرد. غرب به خوبی می داند که چنانچه وابستگی کشورهایی مثل ایران، عربستان، قطر و ... به نفت کم شود و یا بتواند مصرف خود از این منابع را کاهش دهد، با افزایش قدرت آن ها همراه خواهد شد و بنابراین سعی کرده است آثار مثبت این سهمیه بندی و هدفمندی را تا حد امکان منعکس نکند و در کنار آن از دستیابی ایران به منابع دیگر انرژی (هسته ای) جلوگیری نماید.

اما دو نقطه ضعف بالقوه (و شاید بالفعل) این طرح از این قرار بوده است: 1- در سهمینه بندی مسافت طی شده برای خودرویی که در یک شهرستان کوچک تردد می کند با خودرویی تهرانی یکسان در نظر گرفته شده و سهمیه هر دو یکی می باشد 2- سوء استفاده برخی افراد از طرح شامل خرید خودروهای اضافی توسط افراد ثروتمند و گرفتن سهمیه آن ها و استفاده از آن در خودروهای لوکس! این مورد با بررسی تردد و فعالیت وانت بارها تا حد زیادی حل شد اما به نظر می رسد در مورد خودروهای سواری چندان قابل کنترل نباشد.

در کنار این مسائل، رویکرد عدم ارائه سهمیه بنزین با یارانه به خودروهای پر مصرف (که همگی در اختیار افراد پر درآمدتر جامعه قرار دارند) نیز باعث توزیع عادلانه یارانه ها (در هنگام اجرای طرح) و برداشت قدمی در جهت تحقق عدالت اجتماعی بود. در شکل زیر تاثیر سهمیه بندی بر مصرف و واردات بنزین را ملاحظه می کنید.

 

ادامه دارد...

/ 9 نظر / 24 بازدید
حامی

سلام در پی اقدامات وقیحانه کوردلان دنیای حقیقی و مجازی در راستای توهین به ساحت مقدس امام هادی (علیه السلام) با این پست به روزم... "توهین به تو و من و سکوت؟!!...خدا نکند!" در پناه امام مهدی باشید

ترنم

سلام. بعد از دوره ی طولانی سکوت... تحولی بزرگ تاچند روز آینده. منتظر باشید وسربزنید

ترنم

سلام. حتما به وب من سربزنید و مطلب نظرخواهی را بخوانید. منتظرم.

گفتند احمدی نژاد می خواهد به رهبری جام زهر بدهد-متن کامل سخنان احمدی نژاد در جمع دانشجویان http://khatoonmag313.blogfa.com/post-96.aspx

حسین

سلام طاعات وعبادات قبول حق بسیار روش درست ومنطقی است اینطور معلوم می شود که چنددرصد از شعارها عملی شده است. خدا حفظت کنه که در این دوره تاریخ ساز که مدعیان اصول گرایی چپه میشوند کسانی هستند که دغدغه شان اسلام ناب است[لبخند]

جانباز از اصفهان

با سلام برشما دوست انقلابی و با سلام بر دیگر دوستان انقلابی با مطلب مهم و قابل تأمل: "مصباح ضربه ای سهمگین بر خط اصیل انقلاب وارد نمود" به روز شده ام. دوستان حتما" مطلب را مطالعه نمایند. http://noore14c.blogsky.com

انسیان

با پست سیاست انگلیسی علیه احمدی نژاد بروزم خوش حال میشم تبادل لینک کنیم.

احمدی دلاور

سلام: بامطلب(شعر) * مهدی گمگشته باز آمد به ایران * به روزم. خوشحال میشم قدم (کلیک) رنجه فرمایید" *یاعلی*

سفیر عدالت

سلام علیکم مراسم استقبال از رئیس جمهور انقلابی دکتر احمدی نژاد به پاسداشت 8 سال دیپلماسی فعال ایشان برگزار می گردد . زمان : جمعه ، 7 مهر ماه مکان ک فرودگاه مهر اباد ، پاویون دولت جهت کسب اطلاعات بیشتر و زمان دقیق بازگشت رئیس جمهور به وبلاگ سفیر عدالت مراجعه کنید . http://pishvaz8.blogfa.com/