اسفندیار رحیم مشائی

اسفندیار رحیم مشایی که اخیرا طی حکمی به عنوان معاون اول رییس جمهور در دولت دهم منصوب شده است، در گفت و گویی تفصیلی با ایرنا به انتقادات و شبهاتی که درخصوص عملکرد 4 ساله وی در دولت نهم مطرح شده بود پاسخ داد.

به گزارش ایرنا متن کامل این مصاحبه عینا در پی می آید:

rahim mashayi
** آشنایی شما با دکتر احمدی‌نژاد از کی و کجا آغاز شد و پیش از این کجا با هم کار کردید؟

- بسم الله الرحمن الرحیم. آشنایی من با آقای دکتر به زمانی مربوط می‌شود که به قرارگاه حمزه سیدالشهدا "ع" در منطقه غرب کشور رفتم. ایشان آن موقع در وزارت کشور در استان آذربایجان غربی مشغول خدمت بودند . آشنایی ما به این تاریخ برمی‌گردد ولی همکاری نزدیکتر ما بازگشت می‌کند به زمانی برمی گردد که من مدیر کل دفتر امور اجتماعی وزارت کشور بودم و آقای احمدی‌نژاد استاندار اردبیل بودند و اینجا کارهایمان ارتباط بیشتری با هم داشت، به هرحال استاندارها کارهای مختلف وزارت را کشور در استان‌ها دنبال می‌کنند و طبیعتاً ما کارهای مشترکی را در حوزه مربوط به دفتر اجتماعی وزارت کشور در استان اردبیل انجام می‌دادیم. این همکاری مشترک البته به برقراری دوستی هم انجامیده است.

وقتی آقای خاتمی مستقر شد، هم من از وزارت کشور رفتم، هم آقای احمدی‌نژاد. آنزمان من به صدا سیما رفتم و زمانی که در رادیو بودم ایشان به عنوان شهردار تهران انتخاب شدند و متعاقب آن از من خواستند به عنوان معاون اجتماعی شهردار تهران و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در خدمت ایشان باشم. بنده هم قبول کردم، فرصت بسیار خوبی برای خدمت بود ضمن اینکه کار کردن با ایشان هم که خیلی ارزشمند بود. به هرحال بعد از حدود 2 سال که در شهرداری تهران بودیم ایشان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شدند و نظر ایشان این بود که به عنوان معاون ایشان و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت در خدمت ایشان باشم که تا الان هم در خدمت دولت هستم.
** این که می‌گویند آقای مشایی همه کاره دولت است و جهت‌گیریهای اصلی دولت را او تعیین می کند چقدر صحت دارد؟

-- کاملاً بی‌اساس است؛ برخی از بزرگنمایی‌هایی که در حوزه اثر بنده در دولت می‌شود بیشتر به قصد تخریب صورت می گیرد؛ هم می‌خواهند مرا تخریب کنند، هم شخص دکتر احمدی‌نژاد را.پیشرفت ها و موفقیت های شخص آقای دکتر احمدی نژاد و دولت ایشان بیشتر به استعداد بسیار بالا، هوش فراوان که مبتنی به ایمان عمیق ایشان به خدا، دین و امام زمان «عج» برمی گردد که طبیعتاً نتایج بسیار گرانبهایی دارد.

اولاً این ایمان پشتیبانی بسیار وسیعی از امداد الهی و هدایت های معنوی را در پی دارد چرا که وعده خداوند است از مصادیق بارز و برجسته آقای احمدی‌نژاد که مکرراً در زندگی ایشان و در دوره مسئولیت ایشان است، جسارت و شجاعت کم نظیری است که ایشان در تصمیم‌گیری‌ها دارد و گرایش و علاقه‌ای که به تصمیمات بزرگ و انتخاب‌های ارزشمند دارد که در کمتر سیاستمداری دیده می شود؛ این‌ ویژگیهای برجسته از ایمان ایشان ناشی می شود، در یک تقسیم بندی ایشان یک سری صفات شخصی دارند: مثل هوش بالا، استعداد بسیار زیاد، سرعت عمل و تصمیم‌گیری، این‌ ویژگی ها را اگر به ایمان عمیق اضافه کنیم استعدادها را شکوفا می کند. این که امروز آقای دکتر احمدی‌نژاد نه فقط در ایران و یا جهان اسلام بلکه در کل جهان به عنوان یک چهره شاخص و برجسته مطرح است ناشی از قابلیت و فاعلیتی است که اولی به خود دکتر احمدی‌نژاد و دومی به عنایات حق تعالی و حضرت ولی‌عصر«عج» برمی گردد و بخصوص که آقای احمدی‌نژاد ارادت بسیار تام و ویژه‌ای به ساحت مقدس حضرت مهدی «عج» دارند و آن حضرت را بر زندگی خود، ناظر می بینند این پایه بسیار مهمی است و دستاوردهای خیلی زیاد دارد که بعضی‌ها از آنها را نام بردم مثل تصمیم‌گیری‌های بزرگ، جسارت و شجاعت در اقدام، قاطعیت در اجرای تصمیم‌ها، پیگیری‌ و پرکاری فوق‌العاده، علاقه بسیار زیاد که او به مردم. او حساسیت زیادی در قبال کارهای مردم از خودش نشان می‌دهد. اینها تشریفات نیست، تعارف نیست، همه وزراء می توانند شهادت بدهند. که بارها در دولت به آنها تاکید کرده‌اند که شما حتی یک درخواست کوچک و ساده یک نفر از مردم کشور را کوچک و ساده نپندارید؛ به آن اهمیت و بها بدهید. این نوع دوستی و مردم دوستی ناشی از همان ایمان است که موجب می شود ایشان عاشقانه برای مردم کار کنند و به مشکلات جامعه برسند، این‌ها از او فرد بسیار توانایی ساخته است که شما بارها و بارها دیده اید که رهبر معظم انقلاب با چه ادبیات و واژگانی از ایشان تمجید و تحسین کرده اند.

این که مطرح می کنند فلان کس خیلی موثر است. یک دوره یک نفر و دوره ای دیگر فرد دیگری را مطرح می کنند این‌ها همه به خاطر این است که قدرت و عظمت و جامعیت دکتر احمدی‌نژاد را برنمی‌تابند چرا که خودشان خالی‌ و ضعیفند و نمی‌توانند تحمل کنند چنین فردی بتواند چنین کارهای بزرگی انجام دهد. بنابراین این‌ها شایعه و دروغ است. البته خود آقای احمدی‌نژاد همیشه نگاه کارشناسی دارند. ما در طول دوران بعد از انقلاب هیچگاه در مدیریت اجرایی کشور کسی را تا این پایه کارشناس، دقیق و آگاه به مسائل نداشتیم. این واقعیتی است که باید همه بپذیریم. کسی مثل آقای احمدی‌نژاد در امور اجرایی بی‌نظیر است. در اشراف تخصصی به مسائل و موضوعات فوق‌العاده است، به همین دلیل است که اساسا آقای احمدی‌نژاد به مباحث کارشناسی و نقطه نظرات علمی و فنی و تخصصی اهمیت می‌دهند، آقای دکتر احمدی‌نژاد به همین دلیل ممکن است از مشاوره‌های بسیاری استفاده کنند که یکی از این مشاوران فراوان ایشان ممکن است مشایی باشد بنده شهادت می‌دهم که ایشان کسی است که بارها به راحتی، یک نقطه نظر کارشناسی را به نظر خودشان ترجیح داده‌اند و خیلی سریع هم مسیر را عوض کرده‌اند و چه بسیار مواردی هم بوده که ایشان تسلیم فشارهای سیاسی تحت عنوان کارشناسی، نشده است. البته رسانه‌هایی هستند که معمولاً تلاش می‌کنند یا آن را بدنام کنند و یا دولت را به انحراف بکشانند. این طیف تحت عنوان بحث‌های کارشناسی و یا نخبه گرایی قصد دارند که هم نخبه بودن شخص آقای دکتر احمدی‌نژاد و سواد علمی، فنی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایشان را و هم کسانی را که با ایشان کار می‌کنند زیر سوال ببرند.

بنده و یا هر کس دیگر در حوزه همکاری با آقای دکتر احمدی‌نژاد داریم به هیچ وجه قابل مقایسه با ایشان نیستیم و در بسیاری از موارد این ما هستیم که معمولاً بعد از یک مدت کوتاهی در می‌یابیم که دیدگاهها، نقطه نظرات و روش و اسلوب آقای دکتر احمدی‌نژاد صحیح بوده است.

** این که می‌گویند احمدی‌نژاد به هیچ نقدی راجع به مشایی گوش نمی‌دهد چقدر صحت دارد؟

-- این هم از آن حرف‌هاست، "هیچ نقدی" خیلی حرف کلی است. این هم مثل همان قبلی برای تخریب آقای دکتر و مخدوش کردن موضوع است. روش کار آقای احمدی‌نژاد نه در مورد مشایی بلکه در هر مورد دیگری این است که حرف‌ها باید منطقی و اصولی و درست باشد، واقعیت داشته باشد و از موضعی که اعلام می‌شود آن موضع، موضع درستی اعلام شود.

این حرف کاملاً بی‌منطق است؛ آقای دکتر احمدی‌نژاد اساساً در هیچ مسئله‌ای ذهن و فکر خود را نسبت به نقد نبسته، خودش آدم منتقدی است، قدرت نقادی دارد و خیلی خوب هم درک می‌کند که اگر مطلبی گفته می‌شود، نقد است یا تخریب؛ مواضع اصولی است یا غیر اصولی؛ خبر راست است یا دروغ، ایشان قدرت تحلیل دارد.

** در چهار سال گذشته یکسری اتفاقات و جنجال‌ها حول محور شما شکل گرفت نظر شما راجع به خاستگاه‌ این جنجال‌ها و چگونگی آن چیست و آیا شما خود را در این اتفاقات مقصر می‌دانید یا نه؟


-- البته این خیلی روشن است که من خودم را مقصر نمی‌دانم. آقای رئیس جمهور هم بنده را مقصر نمی‌دانند و اگر مقصر می‌دانستند با من برخورد می کردند، چون ایشان نشان دادند که اولاً خیلی خوب شجاعت و جسارت برخورد را دارند و از هیچ موضوعی هم نمی‌هراسند، اما انگیزه این‌ها من فکر می‌کنم که نیاز به یک تحلیل وسیعی دارد. ببینیم آن‌هایی که انتقادی داشته‌اند و یا مواضعی داشته‌اند، انگیزه‌شان چه بوده است، تعداد قابل ملاحظه‌ای از منتقدان بنده، (البته این نظر من است و در مواردی که با آقای رئیس جمهور صحبت داشته‌ام، نظر ایشان هم همین بوده است) که اصلا هیچ شناختی از من نداشته‌اند و ندارند و متاسفانه صرفاً تحت تاثیر اخبار دروغ قرار گرفته اند. من با آن‌ها کاری ندارم ولی مقاصد سیاسی برای تخریب دولت و وجهه آقای احمدی‌نژاد انگیزه اصلی بوده است، اگر بنده هم در محضر آقای دکتر احمدی‌نژاد نبودم و در حوزه‌ای که ایشان مدیریت می‌کند به عنوان یک خدمتگزار کوچک حضور هم نداشتم و به مواضع ایشان باور و اعتقاد نداشتم و در جهت اعمال نقطه نظرات ایشان حضور موثری نداشتم، مشمول این همه جوسازی و تهمت‌ها هم قرار نمی‌گرفتم؛ این بر همگان روشن است.

اما جالب اینجاست که وقتی به این مسائلی که درباره من مطرح شد و حجم این تبلیغات و تنوع آن نگاه می کنید می‌بینید که این‌ها بسیار با هم متناقض هستند، بعضی وقت‌ها هجمه تبلیغات روی من به این سمت می‌رود که ایشان افکار و اندیشه‌های خاصی دارد که از چهارچوب سنت‌های ما خارج است. بعضی وقت‌ها آن چنان افکار ارتجاعی را به بنده نسبت می‌دهند که در حوزه سنت ما ولو خیلی قدیمیش هم خیلی به ندرت گیر می‌آید، این تناقض‌ها کاملاً مشخص است و می‌شود فهمید که صرفاً سوء استفاده از فرصت‌هایی برای تخریب و مخدوش کردن دولت است.
مثلاً کسانی آمدند فیلمی را منتشر کردند (که آن فیلم را هم ناقص منتشر کردند)، بعد هم نوشتند که بله مشایی در یک مجلس لهو و لعب خصوصی در ترکیه شرکت کرده است، مثل این که من از این جا به ترکیه سفر کرده ام که در یک مجلس لهو و لعبی شرکت کنم مثل یک مهمانی خارج از قاعده، در حالی که کاملاً معلوم بود و مشخص شد که بنده اولاً در هیچ مجلسی شرکت نکردم که خصوصی باشد که حالا لهو و لعب باشد یا غیر آن. من در جلسه‌ای شرکت کردم که براساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شده بود و موضوعش هم گردشگری بود. بنده هم در راه بازگشت از اجلاس جهانی وزرای گردشگری به ترکیه رفتم و در آن اجلاس شرکت کردم . در همان فیلمی هم که منتشر کردند، دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی هم کنار بنده نشسته بودند. آن‌ها در افتتاحیه کنفرانس مراسم متنوعی اجرا کردند از جمله رقص سما که ترک‌ها به عنوان یک برنامه فرهنگی اجرا می‌کنند که در فرهنگ آن‌ها خیلی عادی بود ولی در فرهنگ ما رقص نداریم و به همین دلیل هم وقتی در مراسمی شرکت می‌کنیم که با چنین مسائلی مواجه می‌شویم دیگر حضور ما در آن مراسم ضرورتی ندارد و ما هم مجلس را ترک کردیم، اما این‌ها جوّی ساخته بودند که بنده رفتم در یک مراسم لهو و لعب که البته پرونده‌اش در محکمه موجود است که من خودم شاکی شدم و مراحل نهایی را هم طی خواهد کرد و نتیجه‌اش را هم مردم عزیزمان خواهند دید. در این موضوع رسانه‌های داخلی از همه جناح ها و حزب‌ها و گروه‌ها به ما پرداختند (چون دولتی را به دنبال این جناح و آن حزب نباشد. برنمی تابند). یا از قول یک خبرنگار یک رسانه خارجی نوشته بودند که بنده گفته ام: حجاب هیچ ضرورتی ندارد به این صورت که بله وقتی به ایران رفته بودم و با آقای مشایی مصاحبه کردم، جلوی در به من گفتند باید حجابت را کامل کنی ولی وقتی داخل رفتم ایشان به من گفتند که نه حجاب هیچ ضرورتی ندارد و شما می‌توانید هیچ حجابی نداشته باشید، این دروغ از آن جا معلوم می شود که در همان مقاله عکسی را در کنار خود من انداخته است که در آن حجابی دارد که از بسیاری از خانم‌ها در تهران بیشتر و محکمتر بود. معلوم می‌شود این یک کار ساختگی و دروغی بود که در خارج از کشور انجام شده بود و دستاویزی شده بود برای افرادی در داخل برای تخریب، جالب آن که در آن رسانه خارجی گفته شده بود که مشایی گفته اصلا خوردن مشروب ایرادی ندارد و ایرانی‌ها هم که به خارج ایران می‌روند، هم می‌توانند مشروب بخورند و هم می توانند حجاب نداشته باشند. خوب به بعضی‌ها می‌شود یک مطالبی را نسبت داد ولی به بنده که سابقه زندگی‌ام کاملاً روشن است و به دولتی مثل دولت آقای دکتر احمدی‌نژاد که سابقه‌اش و افتخار کردنش به سنت‌های دینی و ملی‌مان در این چهار سال روشن است. این برچسب ها نمی چسبد.

همچنان که در سالیان پیش هم نشان داده بودیم، ما از مذهبی‌های بعد از انقلاب نیستیم، قبل از انقلاب هم ما مذهبی بودیم، من در آن زمان گفتم بنده خودم قاری قرآن هستم، این را برای تبلیغ خودم نگفتم، این را برای این گفتم که بعضی‌ها زود قضاوت نکنند و یک مقدار فکر کنند.
یا جالب است اگر به خاطر داشته باشید یک روز یکی از خبرگزاریهای تهران که خیلی هم ادعای اصولگرایی داشته و دارد و همواره علیه دولت و بنده بوده است به نقل از یک رسانه صهیونیستی گفته بود بنده در کشور آلمان با یک خبرنگار صهیونیستی مصاحبه کرده‌ام و گفته‌ام که چه خوب روزگارانی بود قبل از انقلاب که ما با هم ارتباط داشتیم و حالا که آن ارتباط قطع شده است بد است! حالا دامنه توطئه را ببینید، خیلی جالب است یک نمایشگاه گردشگری در آلمان بود در موضوع گردشگری که ما هم دعوت داشتیم، من هم تصمیم داشتم که به دعوت سفیر به آن نمایشگاه بروم که در دقایقی آخر تصمیم گرفتم که این سفر را نروم
و در دقیقه نود سفر را لغو کردیم، بسیاری از افراد فکر می‌کردند که من می‌روم و همین امر باعث شد بعضی از افرادی که نمی‌دانم چه اسمی برایشان بگذارم -بگویم بی‌انصاف، که از بی‌انصاف خیلی بی‌انصاف‌ترند بگویم دشمن، افرادی که دنبال فرصت هستند تا دولت را تخریب بکنند- این‌ها برداشتند خبر زدند که بله فلانی رفته و یک همچنین مصاحبه‌ای انجام داده، در حالی که من اصلا به آن جا نرفته بودم.

52

موضوع انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری چند روزی است سوژه رسانه های مخالف و موافق دولت شده است.شخصیت ها و رسانه های موافق دولت، رحیم مشایی را به دلایلی از جمله اظهارات وی درباره مردم ساکن در سرزمین های اشغالی، فاقد صلاحیت لازم جهت تصدی معاونت اولی می دانند و توقع دارند هنوز امضای حکم انتصاب خشک نشده، لغو شود.
شخصیت ها و رسانه های مخالف نیز با انعکاس مطالب موافقان، سوار بر موجی که خودی ها ایجاد کرده اند، به تخریب رئیس جمهور می پردازند و اگرچه ظاهراً رحیم مشایی را همچون سالهای گذشته تخریب می کنند اما هدف اصلی احمدی نژاد و دولت دهم است

سوالی که این روزها کمتر کسی از خود می پرسد این است که چرا رحیم مشایی آماج تیرو ترکش خودی و غیر خودی است؟

نوشته حاضر سعی دارد با یادآوری نکاتی به این پرسش پاسخ دهد:

1- سابقه آشنایی و رفاقت رحیم مشایی و احمدی نژاد به حدود سه دهه می رسد و سالهای آغازین انقلاب و دوران دفاع مقدس و ماجرای کردستان. بالطبع این سابقه طولانی، شناخت عمیق و دقیقی از طرفین برای هم فراهم آورده است.این شناخت عمیق متضمن سه دوره همکاری در آذربایجان غربی، شهرداری تهران و ریاست جمهوری است.بنابراین بهتر است شخصیت های دو جناح اصلی تلاش نکنند به احمدی نژاد بفهمانند که تو معاون خود را نمی شناسی و ما بهتر می شناسیم.

2- سابقه حساب کشی ها و برخوردهای مدیریتی احمدی نژاد نشان داده که با احدی تعارف ندارد و اگر عملکرد رحیم مشایی را قبول نداشت تا کنون به سرنوشت برخی دیگر از اعضای کابینه نهم دچار می شد.ضمن آنکه نسبت فامیلی این دو که اخیراً ایجاد شده نیز نمی تواند دخیل باشد چراکه تجربه نشان داده احمدی نژاد در مدیریت دولت با برادر عزیز خود نیز شوخی ندارد و به راحتی بازرسی ریاست جمهوری را از حاج داوود می گیرد و به دکتر شیخ الاسلام می سپارد.

3- هنگامی که رحیم مشایی از رادیو تهران به اتاق ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و همزمان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری نقل مکان کرد، چهره ای ناشناخته بود. حساسیت بالای سازمان فرهنگی هنری که ماجراهای مضحک قشون کشی حاج آقا زم و واعظی را به خود دیده بود و گستره وسیع فعالیت های این سازمان که به عکس بسیاری نهاد ها اصطلاحاً کارش جلوی چشم شهروندان است و در واقع ویترین شهر را در اختیار دارد، موجب شد از همان ابتدا رسانه های مخالف علیه این چهره ناشناخته شمشیر از رو بکشند و رسانه های خودی نیز به دلیل ناشناخته بودن رحیم مشایی، با احتیاط به وی نزدیک شوند و از دفاع در برابر حملات رقیب بپرهیزند و در واقع رحیم مشایی از همان ابتدا آماج حملات قرار گرفت ، بی آنکه مدافع قابل اعتنایی داشته باشد.

4- همزمان با درخشش عملکرد احمدی نژاد در شهرداری تهران، برنامه های گسترده و پرمخاطب رحیم مشایی در سازمان فرهنگی هنری نیز اوج گرفت که اقداماتی چون حمایت از فعالیت های مذهبی رنگ و جلایی خاص به این برنامه ها بخشیده بود. رقیب که می دانست موفقیت رحیم مشایی و در واقع احمدی نژاد در حوزه فرهنگی و اجتماعی برایش گران تمام خواهد شد، به شدت حملات خود را افزود و هنگامی که پس از رقابتی سخت و نفس گیر، احمدی نژاد پاستور را فتح کرد، رحیم مشایی نیز ژنرالی پیروز اما با تنی خسته و مجروح بود.

5- رحیم مشایی، با حکم احمدی نژاد به مسند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نشست، جایی که پیش از وی حیاط خلوت کارگزاران و تحت مدیریت چهره شاخص این حزب به نام حسین مرعشی بود و طبیعتاً جانشین مرعشی می بایست با تمام جریانهای رسانه ای وابسته مبارزه می کرد. اما این همه ماجرا نبود. چرا که در فرآیند چینش کابینه بسیاری از چهره ها و جریانها برای این سازمان دندان تیز کرده بودند. از جمله سعید ابوطالب که در انتخابات اخیر با حمایت از نامزد باند قدرت و ثروت چهره واقعی خود را نشان داد. ابوطالب و تیم رسانه ای همراه وی، برای تصاحب سازمان از هیچ تلاشی فرو گذار نکرد اما هنگامی که ناکام ماند، تلاش کرد با تخریب رحیم مشایی به احمدی نژاد اثبات کند که اشتباه کرده و ماجرای انتشار فیلم حرکات موزون در ترکیه دست پخت وی است.

6- احمدی نژاد کابینه نهم را بدون تاثیر پذیری از احزاب و گروهها آراست و در این میان افرادی که مشخصاً رنگ و بو و هویت احمدی نژادی و در حلقه اول قرار داشتند ، آماج بیشترین حملات بودند. از جمله محمد علی آبادی، علی سعید لو، مسعود زریبافان و البته اصطلاحاً کتک خور رحیم مشایی از همه ملس تر بود! مجلس که اکثریت آن در انتخابات نهم مخالف احمدی نژاد بود، به سعید لو، اشعری و سید مهدی هاشمی رای اعتماد نداد و علی آبادی و رحیم مشایی نیز چهارسال تخریب شدند.

7- مهمترین انتقادی که به رحیم مشایی وارد شد، ماجرای نسبت وی با مردم ساکن در سرزمین های اشغالی است. ماجرایی که در آن ناجوانمردانه ترین جریان سازی سیاسی و رسانه ای شکل گرفت و کار به جایی رسید که مقام معظم رهبری ناچار به ورود و جمع کردن آن شدند.قضیه از این قرار بود که رحیم مشایی در جمع خبرنگاران گفت حساب مردم ساکن در سرزمین های اشغالی از رژیم غاصب و منفور صهیونیستی جداست . این سخن رحیم مشایی حاوی نکته ظریف و عمیقی در دیپلماسی تهاجمی دولت نهم بود و بر اساس آن برای غلبه بر دشمن برای ایجاد شکاف میان دولت و مردم ساکن در سرزمین های اشغالی تلاش می شد، کاری که دشمن در جنگ روانی خود علیه ما به شدت و به تکرار انجام می دهد و برای سست کردن پایه های نظام به ایجاد شکاف میان دولت و ملت ایران می پردازد. متاسفانه این تاکتیک قدرتمند با غفلت و تغافل نیروهای داخل به سوژه تسویه حساب جناحها بدل و چنان موجی ایجاد شد که سراسر کشور را فرا گرفت و معاون رئیس جمهور به دوستی با اسرائیل متهم شد! این جریانهای سیاسی و رسانه ای با هدف تخریب دولت نهم حتی از مراجع نیز چشم پوشی نکرد و در اذهان مردم متدین و انقلابی چنین وانمود کرد که معاون احمدی نژاد دوست رژیم صهیونیستی است.در حالی که اگر منظور رحیم مشایی با رعایت امانت و لحاظ منافع ملی به درستی درک شده بود کار به اینجا نمی کشید. ضمن اینکه انتقادی به رحیم مشایی نیز وارد است که جای بیان این نکته، در جمع خبرنگاران نیست. شاهد مدعا نیز در جنگ غزه بود که احمدی نژاد با ارسال پیام به سربازان ارتش رژیم صهیونیستی، آنان را با یادآوری فطرت انسانی خود به سرپیچی از دستور فرماندهان و پایان دادن به کشتار ملت بی دفاع فلسطین دعوت کرد و این همان مفهوم سخن رحیم مشایی بود.ظلمی که به رحیم مشایی در این ماجرا شد کم نظیر بود.

8- اکنون شخصیت های مختلف بویژه چهره های اصولگرا که همچنان مقهور و متاثر از عملیات روانی رقیب و جریان سازی سنگین سیاسی و رسانه ای علیه یکی از باهوش ترین، خوش فکر ترین و معتقد ترین ژنرالهای احمدی نژاد هستند، به رئیس دولت توصیه می کنند که حکم معاون اولی رحیم مشایی را پس بگیرد، بی آنکه یک بار دیگر اصل ماجرا را مرور کنند و بی توجه به این که احمدی نژاد پاسخ آنها را در حکم پر محتوا و فاخری که برای معاون اول صادر کرده، داده است.

منبع: کلمه نیوز

و اما بخوانید از چند خبر از ایشان که نشان از بلندای نظر دارد، به چه کسی باید گفت روشنفکر؟ هر کس که تخریب کند یا انتقاد؟

1- توسط مشایی صورت گرفتدر همایش ملی سرداران مشروطیت توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از خانواده‌های سرداران مشروطیت تجلیل و تقدیر شد. در این مراسم که با حضور اسفندیار رحیم مشایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و جمعی از مسئولان برگزار شد با اهدا لوح و تقدیر نامه از نوه و عروس ستارخان تقدیر و تشکر شد. همچنین از نوه حسین خان بابان،مبارز و قهرمان آزادی به واسطه مبارزاتش تقدیر شد. نوه خطایی زاده،خانواده‌ای که توسط روس ها قتل عام شدند و نوه ثقة الاسلام، روحانی مبارز نیز در جریان این همایش تجلیل به عمل آمد. نوه حاج علی دوا چی و نوه سراج، روحانی مبارز مشروطیت و تنی چند از خانواده های سرداران مشروطیت تجلیل و تقدیر شدند.

 

2- رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تاکید کرد: ما امروز برای ثبت نوروز در فهرست میراث جهانی به عنوان یک میراث معنوی گرد هم جمع شده‌ایم در این راستا باید توجه داشته باشیم که آرمان بزرگ بشری در کنار هم عشق ورزیدن، فهمیدن، با هم زندگی‌کردن است.

3- مشایی خاطر نشان کرد: حقیقت انسان و خدا و جهان بی‌ارتباط با هم قابل درک و فهم نیست و درک انسان از خدا بدون درک انسان از انسان دست‌یافتنی نخواهد بود و لذا باید انسان‌شناسی و خودشناسی کنیم و خودشناسی هم بدون دیگرشناسی میسر نیست. مشایی در پایان خاطر نشان کرد: انسان در تاریخ گم‌شده است و در آینده پیدا می‌شود. تاریخ جریان همایش انسان است و جریانی برای رسیدن به دنیای واحد انسانی است و در عین واحد بودن بزرگ و فراگیر است و بیدل و بیدل‌ها روح معانی را که به او تدبیر و تمرکز کرده‌است، تجلی می‌دهند.

 

4- معاون رئیس جمهوری: انسان متعلق به همه عالم است و همه عالم متعلق به انسان است انفکاک جهانی که به وجود آمده است تنها به دست قدرت‌ها بوده است در تمام تاریخ جنگی بین مردم و مردمی دیگر وجود نداشته است این موضوعیت ندارد منطق ندارد جنگ‌ها بین قدرت‌ها بوده است. تمام کسانی که در جهت تفکیک مردم کوشیده‌اند در نهایت شکست خورده‌اند. مشایی در ادامه گفت: تاریخ یکصد‌سال گذشته را اگر تحلیل کنید می‌بینید صف‌بندی‌های جنگ‌های جهانی الان چه شده است یکی از مبناهای دکترین این دولت این انتقاد بزرگ احمدی‌نژاد از مدیریت دنیاست با این مضمون که دنیای سیاست امروز مبانی‌اش، صف‌بندی‌های جنگ جهانی دوم است منطقی که در مدار جهانی سیاست دنبال می‌شود ادامه همان نگاه پیروزمندان جنگ جهانی دوم است. وی اظهار داشت: جامعه جهانی دیگر این را برنمی‌تابد. بسرعت انسان‌ها به هم نزدیک می‌شوند و در این فضا است که مردم می‌خواهند آثاری را در مقیاس جهانی ثبت کنند به این معنا که این آثار متعلق به جهان است. منطق منشور ملل متحد نیز غیر از این نیست. رحیم مشایی افزود: در مقام ابلاغ پیام انسانی مرز نمی‌شناسیم مومن یا کافر نمی‌شناسیم اینکه پیرو کدام فرقه است نمی‌شناسیم آیا در جامعه اسلامی همه اندیشه‌ها یکسان است؟ به قول بعضی‌ها، بعضی مسلمان‌ها از نظر مبانی فکری شاید از ما دورتر باشند. در این سیر حرکتی که به جلو می‌آییم انسان است که به انسان نزدیک می‌شود. وی تصریح کرد: این حرف‌هایی که بنده می‌زنم عین آموزه‌های دینی است هر کسی شک دارد برای بحث 100 ساعته آماده هستم صدا کنید بگویید مشایی چه می‌گویی؟ تا بگویم تو هم لذت می‌بری، این عین آموزه‌های دین است. معاون رئیس جمهوری گفت: تاریخ را نگاه کنید آیا پیامبر برای انتقال پیامش به کسی زور گفت، کسی را مجبور کرد؟ به تمام نمازهایی که خوانده‌ام قسم می‌خورم منطقی که صف‌بندی می‌کند باطل است، باطل است، باطل است. رحیم مشایی اظهار داشت: کسی که غیر از دین جعفری دارد نه آن است که نمی‌خواهد ایمان بیاورد، نه آن است که آن را دیده است و خوشش نیامده است، به پیر و به پیغمبر، ندیده، نفهمیده و نسنجیده است ما باید اینها را ارائه کنیم. وی گفت: من گفته‌ام زمان آنکه دینی در دنیا جهانی شود گذشته است. گفته‌اند پس امام زمان چیست من امروز را می‌گویم من به آمریکا که مدعی است می‌خواهد دینش را در دنیا جهانی کند می‌گویم.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: بنده گفته‌ام که مردم آمریکا از نظر ارتباطات یکی از برترین‌های دنیا هستند منتهی کلمه ارتباطات از صحبت‌های بنده حذف شده است. اصلا ملت برتر در دنیا وجود ندارد ما به سمت یکی شدن می‌رویم. چقدر نفهمی‌، چقدر دروغ، ستم و ظلم. مشایی مهم نیست. چرا حقیقت مثله می‌شود تصویر من را بگیرید برای همه عالم پخش کنید همین اینترنت و ارتباطات بود که باعث شد صحبت‌های احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران برای 500 میلیون مخاطب بصورت آنلاین از دانشگاه کلمبیا در دنیا پخش شود.
رحیم مشایی گفت: فلسفه آفرینش با قیام حضرت مهدی (عج) محقق می‌شود. پرونده‌ای که برای مهدویت ثبت می‌شود از همه مواریث جهانی تعلقش به همه دنیا بیشتر است عین اکسیژن می‌ماند.
مشایی ادامه داد: منطق مهدویت منطق تحمیل خودمان به دنیا نیست اینکه کسی که این منطق را می‌پذیرد مثل من باید بشود خطای آشکار است همه ما باید بشویم.حضرت مهدی متعلق به همه دنیاست و با همگان گفت‌وگو می‌کند جنگ و خونریزی برای امام زمان نیست امام زمان زیباست است و زیبایی‌ها با کسی جنگ ندارند این جنگ که قبل از ظهور امام زمان مطرح می‌شود جنگ بین مردم و نامردم است و این جنگ‌ها مقدمات ظهور حضرت است.

 

5- اسفندیار رحیم مشایی، صبح امروز در همایش نوآوری و شکوفایی در صنعت گردشگری که در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد اظهار داشت: دوره آنکه کسی بخواهد دینی را بر دنیا حاکم کند گذشته است دنیای امروز گوش‌هایش بیشتر از همیشه تاریخ باز است که زیباترین پیامها را بشنود.
وی ادامه داد: امروز منطق الهی و انسانی، دامنه ساز و افق‌پرداز در دنیا خریدار دارد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ظرفیت جز از شناخت انسان جهان را شناخت. ما هیچ قدرتی برای توصیف 50سال آینده بشر نداریم.
مشایی ادامه داد: هر منطقی که بتواند در آینده نزدیک ادبیاتی داشته باشد که 3 عنصر آدم، خدا و جهان را با هم تنظیم کند از نظر آیین و مکتب، آینده از آن اوست.
وی افزود: در آینده نژاد و کشور معنا ندارد. آینده از آن انسان‌هاست. هر منطقی که به خط کشی بین انسانها بینجامد منطقی است که در دنیا خریدار ندارد. نمی‌توان منطقی را بزک کرد و به مردم ارائه داد. معاون رئیس جمهوری تأکید کرد: ما با هیچ کس در دنیا جنگ نداریم ما در 8 سال جنگ فقط دفاع کردیم و حتی یک روز هم نجنگیدیم.
مشایی ادامه داد: ایران امروز با مردم آمریکا و اسرائیل دوست است. هیچ ملتی در دنیا دشمن ما نیست این افتخار است البته ما دشمن داریم و ناجمردانه ترین دشمنیها در دنیا به ملت ایران صورت می‌گیرد. ما مردم آمریکا را از برترین ملت‌های دنیا می دانیم.
وی در ادامه به رونق بخش خصوصی در گردشگری کشور تأکید کرد و گفت: پیش از این بخش خصوصی قدرتمندی در گردشگری کشور نداشتیم اما امروز دولت از این بخش حمایت می‌کند و راه را برای آنها بازی می‌کند.
مشایی در پایان اظهار امیدواری کرد که در گردشگری به روزی برسیم که دیگر کسی برای ورود به ایران نیاز به ویزا نداشته باشد.

 

6- وی با بیان اینکه به دلایل تاریخی تاثیر گذاری ایران در برخی ادوار متوقف شده است افزود: یکی از مهمترین عوامل ،توقف ملت ایران در سیر تاریخی نبود مدیران لایق و شایسته بوده است.

7- وی با اشاره به نتایج سفر های استانی هیات دولت بیان کرد: مهمترین فلسفه این سفر ها این است که جامعه اسلامی نمی تواند جدای مردم باشد .

8- وی در ادامه اظهار داشت: شاخص‌های کار و گزارش‌های عملکرد ما در این دولت موجود است، آمار تخت‌های اقامتی، میزان ثبت‌ آثار، مرمت‌ها و... مشخص می‌کند که ما چقدر کار کرده‌ایم از همه مهم‌تر اینکه در دولت نهم جایگاه فرهنگ توجه به میراث فرهنگی و گردشگری مورد عنایت ویژه‌ای قرار گرفته است. رئیس‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تشریح گوشه‌ای از عملکرد این سازمان در دولت نهم گفت: ثبت آثار معنوی کشور در میراث جهانی در دولت نهم پایه‌گذاری و ردیف‌های موسیقی به عنوان پرونده‌ای جهانی مطرح شد. وی ادامه داد: تا سال 1356 تنها 3 اثر مسجد امام اصفهان، پرسپولیس و چغازنبیل در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده بود که در طول سال‌های 1357 تا 1386 این تعداد به دو برابر افزایش یافته و 6 اثر تخت سلیمان، پاسارگاد، بم، بیستون، سلطانیه و پرونده قره کلیسا بر این میزان افزوده شده است. این در حالیست که سه اثر شاخص تاری

/ 1 نظر / 15 بازدید
بانو

با اون کلیپی که از صحبت کردن ایشون در مورد کوانتوم دیدیم [نیشخند] ادم واقعا هم خنده اش میگیره هم گریه . اون دوره ناراحت کردان بودیم . این دوره باید ناراحت ایشون باشیم