مناظره با مهدی کروبی

 به یاد او که...

مناظره بین محمود احمدی نژاد و مهدی کروبی از چند جهت جالب توجه بود:

۱- مهدی کروبی سخنان خود را با انتقاد از سخنان محفلی شخصی (با حضور آیت ا... جوادی آملی درباره گزارش سفر به نیویورک) از آقای احمدی نژاد آغاز کرد و ماجرای هاله نور را پیش کشید. احمدی نژاد این سخنان را ساختگی ساخت. دیشب که این ماجرا را دیدم با خودم گفتم کاش انکار نمی کرد چون خودم آن را دیده بودم (ابتدا فکر کردم تکذیب کرده) و در انتها به این نتیجه رسیدم که تنها نقطه ضعف احمدی نژاد در این مناظره همین سخن بود. امروز صبح که دوباره مناظره را تماشا کردم به راستی سخن او و هوشمندیش آفرین گفتم! کروبی سخنانی را گفت که حقیقتاْ اجزای آن ساخته ذهن خود ایشان بود: اولاْ در فیلم مذکور سخنی که گفته شد این بود: کسی به من گفت که وقتی تو شروع کردی بسم ا... و اللهم رو گفتی دیدم یه نوری آمد و تو رفتی تو یه حصنی. و در ادامه هم احمدی نژاد می گوید: نگاه کردم دیدم سران این کشور ها مژه نزدند و انگار همه را یک دستی گرفته بود... اما آقای کروبی این دو حادثه را هاله نور و چشم ها شون به من بود تعبیر کرد و طوری از ماجرا سخن گفت که انگار احمدی نژاد خودش هاله را دیده که به طور دقیق ساختگی بود و اصل سخنان وی نبود. کروبی در ادامه با اشاره به سخنان آیت ا... آملی اشاره کرد که ایشان احمدی نژاد را در این باره نصیحت کرده اند که البته درستی این ادعا بایستی اثبات شود. در ثالث احمدی نژاد دیدن نور را با گفتن کلمه بسم ا... همزمان می داند نه اینکه خودش مقام خاصی دارد (که در مصاحبه با کامران نجف زاده نیز آن را اعلام کرده بود). احمدی نژاد با ساختگی خواندن و محکوم کردن کروبی به طرفداری از آمریکایی ها گفت من فکر می کردم شما در مناظره از نحوه مدیریت کشور سخن خواهید گفت و نه اینکه یک نفر در کجا چه گفته یا نگفته (به قول معروف خاله زنک بازی!). وی سپس به ارائه چند عدد و رقم آماری از تغییر وضعیت کشور در چند سال دولت خود پرداخت.

۲- مشاهده مستند آقای کروبی توسط محمود احمدی نژاد که کمی قبل از مناظره پخش شد باعث شگفتی بود. ایشان دوباره از دانشجو های ستاره دار سخن گفته بود و از چند نفر (ظاهرا دانشجو) دعوت شده بود که ستاره های خود را اعلام کنند. احمدی نژاد حتی پاسخ آقای معین را می دانست و دوباره عنوان کرد که این موضوع مربوط به زمان مصطفی معین بوده است و در این دولت به آن خاتمه داده شد.

۳- در مستند مهدی کروبی چند تکه از فیلم های کمال الملک به نمایش در آمده بود که سخن از نیاز به یک امیر کبیر دیگر برای ایران بود و در تکه ای دیگر سخن یاد شد که: مرد سیاسی باید فحش خورش ملس باشه! دیشب و در پایان مناظره دقیقا مشخص شد که شعار ها تا عمل چقدر فاصله دارند. مهدی کروبی بارها از کوره در رفت و به مانند یک انسان معمولی سخن گفت (چطو تو عکس زن مردمو نشون می دی عیبی نداره؟!- اصلاْ مخصوصاْ نگفتم! و ...) و شان خود را از یک رئیس جمهور دور کرد و حتی بارها به میان سخنان احمدی نژاد پرید و اجازه و وقت سخن او را سلب کرد. با این وجود احمدی نژاد به مانند موسوی به این کار وی چندان خرده نگرفت.

۴- مهدی کروبی به نادرست بودن آمار ارائه شده توسط احمدی نژاد اشاره کرد که با پاسخ قاطع احمدی نژاد روبرو شد: اگر این آمار درست نیست آمار تمام دوران انقلاب نیز درست نیست چون افراد مرکز آمار ایران از ابتدا یکسان بوده اند. مهدی کروبی گفت که مردم گرانی را حس می کنند و خودش نیز از بیابان نیامده. گفت که نرخ تورم ۲۵ درصد است و نه زیر ۱۵ درصد. احمدی نژاد با بیان اینکه نرخ تورم در ابتدا این مقدار بوده گفت رقم کنونی منتشر شده از سوی بانک مرکزی چنین است. سخن از بین متفاوت کارشناسان رفت که احمدی نژاد با این پاسخ که در همه حال انواع کارشناسان نظرات متفاوتی دارند و رئیس جمهور است که باید نظر کارشناسی نهایی را بدهد به این جریان خاتمه داد. -خب دقیقا هم همین طور است و کاهش نرخ مسکن و رشد منفی افزایش قیمت ها را ما درک می کنیم.-

۵- کروبی با متهم کردن احمدی نژاد به دادن وام کلان به آقای محصولی- اختلاص در زمان شهرداری وی و گم شدن چند میلیارد تومان ادامه سخن را در دست گرفت. احمدی نژاد با بیان اینکه حتی اگر یک ریال به ایشان داده شده ثابت کنید تا مال شما باشد و ادامه سخنش که گفت حتی اگر یک سند از تخلف مالی بنده یا اقوام یا وزرای من پیدا کردید در روزنامه تان چاپ کنید و پای آن بایستید راه ادامه سخن را بر وی بست (گرچه کروبی چند بار دیگر به تکرار ادعای خود پرداخت و با جواب مشابه احمدی نژاد روبرو شد).

۶- سخن از گرفتن ۳۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومان پول از شهرام جزایری توسط کروبی به میان آمد که وی ابتدا پاسخی نداد و درانتها با اشاره به اینکه وی حکم امام (ره) را برای گرفتن چنین وجوهی داشته خود را مبرا از اشتباه دانست. احمدی نژاد با بیان اینکه شما در آن زمان نه در دوران امام بودید و نه در کمیته امداد یا بنیاد شهید انقلاب اسلامی مشغول بودید و نه در هیچ سازمان دولتی دیگر وی را غافلگیر کرد تا سرانجام کروبی گفت:من به حلال و حرام پولی که می گیرم توجه نمی کنم و من که پول نفت ندارم! احمدی نژاد هم گفت که من حاضرم دارایی های خود و خانواده ام را اعلام کنم. شما هم چنین کنید تا مشخص شود.

۷- سخن از خانه چند صد متری کروبی در بهترین محلات تهران (فرمانیه) شد که وی با وجود وقتی که داشت به آن پاسخی نداد تا وقت وی در مناظره به پایان رسید. احمدی نژاد گفت که آیا این خانه از محلی مشابه پول های جزایری خریداری نشده است؟

۸- احمدی نژاد به درج مقاله ای توهین آمیز نسبت به همسرش اشاره کرد. کروبی از بی اطلاعی خود گفت و احمدی نژاد در اداامه گفت: چطور وقتی از محتویات روزنامه ای که مدیر مسئول آن هستید خبر ندارید می خواهید کشور را اداره کنید؟ احمدی نژاد با بیان اینکه همسر من در هیچ بخش سیاسی حضور نداشته گله خود را از کروبی اعلام کرد و کروبی در پاسخ گفت : چطو تو عکس زن مردمو به همه نشون بدی...! این در حالی است که زهرا رهنورد یک فعال سیاسی است که بارها سخنان توهین آمیز وی به احمدی نژاد در اجتماع هواداران پخش شده است.

۹- بحث از اسرائیل شد و کروبی سخن مقامات این رژیم را خواند که گفته بود: هیچکس به اندازه احمدی نژاد به ما خدمت نکرد. اولاْ باید از آقای کروبی پرسید چرا امروز اروپا و آمریکا این رژیم را برای پایان شهرک سازی ها تحت فشار گذاشته اند؟ آیا آقای کروبی فکر می کند در اجلاس دوربان بیانیه پایانی پس از سخنان احمدی نژاد نوشته شد یا قبل از آن؟ ندای مخالفت با اسرائیل آیا جهان را فرا نگرفته است؟ احمدی نژاد هم با خواندن سخنان کروبی در سال های قبل که گفته بود  باید برای پیروزی فلسطین به اقدام مسلحانه روی آوریم از وی پرسید آیا مواضع انقلابی شما تغییر کرده است؟ احمدی نژاد ادامه داد: بحث مطرح شده توسط من تنها دو سوال بود:هولوکاست بوده یا نه؟ و اینکه اگر بوده چرا فلسطینیان باید سزای آن را بپردازند؟ در ثانی این بحث مورد تایید مردم و مسئولین و رهبر انقلاب است- دیگران چه مقامی دارند که اظهار نظر کنند؟

۱۰- به نظر می رسد کار برای مهدی کروبی بسیار سخت تر از گذشته شده. وی اگر نتواند به چاپ مطالبی مستند علیه رئیس جمهور و در بیان راستی ادعاهایش اقدام کند بایستی برای همیشه با دنیای سیاست (لااقل ظاهری) خداحافظی کند.

۱۱- علیرغم اظهار نظر طرفداران میرحسین موسوی(که خود یک جنگ روانی کهنه و شناخته شده است) آرای محمود احمدی نژاد به شدت در حال افزایش است و قطعیت آرای او در دور اول انتخاب به یقین نزدیکتر می شود.

/ 7 نظر / 12 بازدید

salam asalan in ahangi ke gozashti kheili eshtebahe mahmode ahmaghi nejad faghat javana ro mikoshe daneshjoha ro az beyn mibire faghat koshto koshtar. pastare 1000tir kasi ke tire khalas ro be zendaniyahe bad bakht mizad maeesole shekanjeye zendane evin 1zare be khodeton biyayd bebinid chi dare mishe cheghadr az javona mimiran

مهدی وزیریان

به ياد او كه... سلام به برادر يا خواهر عزيزم. مطالبي كه شما نوشتيد در مورد ايشون نيست. اگر تحقيق كنيد مي بينيد كه حتي يك سند براي اثباتش هم وجود نداره. موفق و پيروز باشيد

انيس

سلام آقا در ابتدا متشكرم از حظورتون در ميان حرف هاي ذهنم اما بعد در باب تذكر غير مستقيمتون درباره آقاي رييس جمهور جناب وزيريان،شما چرا؟ شما كه در محيط دانشگاهي هستيد تحصيلات داريد چرا؟ كار من روز و شب بحث كردن با مردمانيست كه گاو چراني ميكنند بي سوادند...فقر فلسفه دارند...از جامعه شناسي سر در نميارن دلشان با مبلغ مختصري كه حقشان بوده و زودتر داده نشده خوش است آنقدر گشنه اند كه به سيب زميني قانع اند مي گذرد

ab ab

یک سوال داشتم اگر هاشمی - ناطق نوری و00000000000000 جزو گروه و مافیای قدرت و ثروت هستند و در این سالها( 30 سال انقلاب ) من مسلمان در نماز جمعه پشت سر این افراد نماز خواندم حالا ولی فقیه ما آیا در خواب بود و آیا نماز من صحیح است ؟ و آیا حکومت دینی توانسته افراد مخلص و خدا ترس تحویل اجتماع بدهد ؟ صر ف نظر از مکاتب سیاسی این مسولین در تک تک سخنرانی ها آیات قرانی را به زبان جاری می کنند آیا اعدام کسانی که بیگناه و برای ادامه حیات سیاسی این مفسدان کشته شده اند شهید نیستند . ؟ دیگر مرا بس است !!!!!! http://ab13145.persianblog.ir

ab ab

سلام از مجموعه افکار بلندتان خوشحال شدم در تماس باشید

مری

گرچه در عدم حضورت، تو را 60 دقیقه و 35 ثانیه تحقیر نمودند. اما 45 دقیقه به تو وقت دادند امشب چهارشنبه 22:30 شبکه سه تو از اتهانات وارده به خود دفاع خواهی کرد.

من

ای انشا الله بمیره این انگل جامعه احمقی نژاد انتری نژاد