امر به معروف

به یاد او که...

رئیس جمهور: قبل از امر به معروف باید پدیده‌ای در جامعه تبدیل به معروف شود

محمود احمدی نژاد شب گذشته (23 خرداد) در مصاحبه ای تلویزیونی با مردم سخن گفت. از موارد جالب توجه سخنان ایشان اشاره به برخوردهای برخی افراد با مردم به بهانه تعیین رابطه و گشت ارشاد و ... بود.

گوشه ای از سخنان مهم ایشان:

- همبستگی که امروز در بین ملت ایران وجود دارد در تاریخ بی‌نظیر است چرا که ایرانیان امروز به هویت ایرانی خود افتخار می‌کنند.

- اقدامات اخیر شورای امنیت تیر خلاص به این شورا بود که این امر پیروزی بزرگی را برای همه ملت‌ها بویژه ملت ایران رقم زد. این اقدام شورای امنیت باعث شد که ابزار ظالمانه مستکبران در هم شکند و دیگر نزد جهانیان اعتباری نداشته باشد

- ما فکر می‌کنیم که زن نقش اصلی را در جامعه دارد و ستون جامعه است البته این به معنای بی‌احترامی و بی‌اعتنایی به مرد نیست پایه اصلی سعادت جامعه خانواده است و اگر خانواده نباشد جامعه معنا ندارد. چرا که در جایی که خانواده به هم ریخته باشد خشونت، نابسامانی، بزهکاری و دروغ‌گویی به‌وجود خواهد آمد.
- اخیراً در دولت موضوعی تصویب شد که زنانی که کارمند هستند و امکان کار در منزل دارند، کارشان را در منزل انجام دهند.

- دکتر احمدی‌نژاد در ادامه این گفتگوی زنده تلویزیونی به موضوع برخوردهای اخیر با بدحجابی اشاره کرد و گفت: ما اینگونه برخوردها را توهین می دانیم که زن و مردی در خیابان راه بروند و کسی بیاید بگوید نسبت شما چیست؟
- رییس‌جمهور با اشاره به اینکه هیچ کسی حق ندارد در این خصوص سوالی بپرسد، گفت: به اعتقاد بنده روش موجود روش درستی نیست.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه برخی‌ها در کشور به محض آمدن اسم زن ناراحت می‌شوند، گفت: آنها باید خود را اصلاح کنند وقتی نابسامانی‌های اخلاقی پیش می‌آید همه مقصرند و مردها بیشتر از همه.
رییس‌جمهور اضافه کرد: باور ما این است که هر کجا زن به صورت گسترده وارد شد اجتماع آنان بسیار سالم‌تر صحیح‌تر و اخلاقی‌تر است. عده‌ای در هر دوره‌ای هر چند ماه می‌خواهند جنجالی در کشور برپا و برخورد کنند که بنده در همین جا به صراحت اعلام می‌کنم که ما مطلقاً و از بنیاد با این موضوع مخالفیم.


- رییس‌جمهور با بیان اینکه برخی به امر به معروف اشاره می‌کنند که حرف درستی است اما قبل از آن باید یک پدیده‌ای در جامعه معروف شود که عموم جامعه آن را کار خوبی بدانند.
وی اضافه کرد: در این شرایط می‌توان به مردم گفت که این کار، کار خوبی است و شما هم آن را رعایت کنید
اظهار داشت: هیچ کسی نباید بدون حکم قاضی کسی را مجازات کند مگر جاهایی که بر طبق قانون باشد

اگر در اقتصاد با دنیا رقابت کنیم ممکن است ظرف 15 سال دیگر جای یکی از این ابرقدرت‌ها باشیم حتی در سیاست آن هم به معنای خاص خود، اما در فرهنگ بدیلی ندارند و نمی‌توانند در مقابل آن بایستند، ما می‌توانیم فرهنگ را به دنیا هدیه کنیم. چرا که مبنای محاسبات دنیا بعد فرهنگ ایران است که باید آن را پاس بداریم

 

پی نوشت (واکنش ها):

سخنان احمدی نژاد درباره برخوردهای امنیتی با مسئله حجاب و بانوان موجب ناخرسندی برخی علما و مسئولین (از جمله و طبق معمول آقای مطهری) شد و آن را مخالف فرهنگ اسلامی دانستند.

علی مطهری این سخنان را تحت تاثیر رحیم مشائی خواند. سابقه مخالفت آقای مطهری با اقدامات دولت اما نیاز به توضیح ندارد.

آقای جنتی هم در خطبه های نماز جمعه حجاب را دستور خداوند خواند که نیاز به دستور کس دیگری ندارد. در پاسخ ایشان باید بگویم که: آیا نحوه برخورد با بد حجاب هم در قرآن یا احادیث آمده است؟ می دانید پیامبر (ص) وقتی زن برهنه ای دیدند به همراهان خود چه گفتند؟

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز با انتقاد از اظهارات آقای احمدی نژاد، او را بی توجه به اجرای مسایل شرعی دانسته و گفته بود: "متاسفانه برخی از آقایان به جای آنکه به رضایت خدا بیاندیشند به دنبال رضایت برخی از مردم هستند." اما آیا احمدی نژاد برای رضا مردم کار می کند؟ اگر می کرد که در این طرح هدفمندی مصرف سوخت و یارانه ها اینقدر فحش نمی خورد!

محمد نبی حبیبی، دبیر کل جزب موتلفه اسلامی در قم از اظهارات آقای احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت که اگر از اصلاح طلب ها، کسی چنین حرف هایی می زد، " ما او را رها نمی کردیم." خب حالا احمدی نژاد را هم رها نکنید! مگر برای شما مهم است که چه کسی چه حرفی می زند؟ مگر قبول ندارید که "بنگر چه می گوید، نه اینکه که می گوید"؟

محمدتقی رهبر، رئیس مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی، که از مدافعان سرسخت احمدی‌نژاد است، روز چهارشنبه (۲۶ خرداد) اعلام کرد که نمایندگان گردآوری امضا برای تذکر دادن مجلس به رئیس‌دولت دهم را آغاز کرده‌اند.

حاج منصور ارضی مداحی که همواره به حمایت از دولت شهره بوده در موضعی متفاوت دربرابر رییس جمهور گفت: قرائت احمدی نژاد از حجاب  یادآور قرائت خاتمی از حجاب بود. باید گفت: آقای ارضی، دلایل بهتری از احمدی نژاد بیاورید تا حرف شما را قبلو کنیم و حرف او را نه.

روزنامه ابتکار اما نوشت:

از بزنگاه‌های اصلی تفاوت احمدی نژاد با دیگر رهبران اصولگرا در همین نوع نگاه ایشان نهفته است بطوریکه آن زمان که ایشان اقدام نیروی انتظامی را برنتافتند توسط بسیاری از اصولگرایان مورد ملامت قرار گرفت و برایشان شوریدند و خرده گرفتند که این نوع نگاه ایشان با رویکرد فرهنگی اصلاح طلبان تفاوت ندارد. با برداشتی که از آموزه‌های دینی دارد و آشنایی نسبی به روانشناسی اجتماعی و همچنین تجربه تاریخی به نظر می‌رسد تحلیل فرهنگی دکتر احمدی نژاد به واقعیت‌ها و صواب نزدیکتر است. اخلاقی کردن روابط و رفتار اجتماعی و سیاسی جامعه براساس باورها و ارزش ها،عمده ترین کار ویژه حکومت می‌باشد.جامعه ایران دارای قدمت فرهنگی و ارزش‌های انسانی و اسلامی می‌باشد و همین فرهنگ هم موجب تفاخر تاریخی ما شده است اما نگاه به رفتار آحاد جامعه، دل نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند و همین دل نگرانی هاست که هراز گاه موجب ارائه طرحی در قالب طرح ارتقاء امنیت اجتماعی می‌شود. 

آقای سید احمد خاتمی با بیان این‌که "این فرمایشات رییس‌جمهور برای من سخن تازه‌ای نبود" یادآور شد: بنده در طول این پنج سال دو دیدار خصوصی با ایشان داشتم که همین سخنان را فرمود. بنده نیز عرض کردم نسخه امام صادق(ع) برای مقابله با همه مفاسد از جمله بدحجابی و بی‌حجابی آن است که همزمان کار فرهنگی و کار اجرایی صورت بگیرد.

/ 11 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج. ممنون که سرزدید.... پاسخ به نظرتان در قسمت نظرات داده شده. موفق باشید.

مصائب

سلام از این که به بنده سر زدید بسیار ممنونم

یاسر عادلی

سلام من شرکت خواهم کرد شما چطور: با لطف و عنایت خداوند متعال و همت وبلاگ نویسان فعال ارزشی ، دومین همایش و گردهمایی 8 ماه نبرد سایبر افسران جنگ نرم توسط وبلاگ نویسان و فعالین عرصه نت برگزار خواهد شد.همایش فوق با عنوان همايش بزرگ " فصلي تازه در بصيرت " از سلسله همايش هاي هشت ماه نبرد سايبري در روز دوشنبه 31 خرداد 89 از ساعت 17 تا نماز مغرب و عشا در آدرس شهرري ، خيابان فدائيان اسلام ، روبروي بلوار امام حسين (ع) ، کانون سميه برگزار می گردد. با توجه به لزوم یکپارچگی و منسجم شدن فعالین ارزشی اینترنت از تمامی عزیزانی که قصد شرکت در این همایش را دارند درخواست می گردد فرم ذیل را تکمیل نموده و شماره رهگیری خود را در روز همایش همراه داشته باشند. کد رهگیری فوق شناسه شما جهت دعوت در دوره ها و همایش های مختلف افسران جنگ نرم فعال در حوزه سایبر می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک http://www.netiran.info/group.php?group_id=70 مراجعه نمایید.

بانو

واقعا جالبه ... این نحوه برخورد و جریمه های نقدی و توهین ها در خیابان را رواج بدهند و بعد بگویند ما با این نحوه برخورد مخالفیم . من نمی دانم چرا قبلا از این خبرها نبود و حالا این اتفاقات را می بینیم ؟!!!

بانو

به عقیده من این هم نوعی سیاست است ...

بانو

پس چرا قبلا انی خبر ها نبود ؟ نیروی انتظامی از چه کسی دستور میگیرد ؟

رحیم

سلام اخوی من هم با افکار دکتر موافقم . به زور نمیشه کاری رو انجام داد . مگه آمریکا با زور فرهنگ خودشو به ما قالب کرد ؟ نه . با استفاه از کارهای فرهنگی افکار بنجل خودشو به مردم تفهیم می کند .

مصطفی فلاح

دوست عزیز خودتون رو گول نزنید اظهارات و سخنان آقای احمدی نژاد نمونه بارز تحجر است !!! زمان آقای خاتمی هم که میفرمایید کتک میزند !! بله میزدند !! اما کی میزد ؟ یادتون رفته ؟ دانشگاه مشهد رو یادتون رفته ؟ چقدر میزدند ؟ کی ، کی رو میزد ؟ اخوی به خودت دروغ نگو به بهانه حمایت از دین ! از بدترین مجری دین دفاع نکنید که جواب باید بدید روزی ! جواب دادن اونجا هم به این کشکی ها و دروغ و حقه بازی در تلویزیون و مسخره بازی و سیاست بازی نیست اخوی خیلی سخت تر از این حرفاست شاد باشید و بیدار و البته اگر ناراحت نمیشید سبز !

مصطفی فلاح

در ضمن اعتراف میکنم که جزو معدود وبلاگ های ارزشی هستید که فحش نمیدهند !! البته هنوز کامل نخوندم وبلاگ رو آخه میدونید یک فرفی بین ما و شما هست فرقش اینه که شما دوستان ارزشی ! اخلاق از دهنتون نمیفته ولی ما هدفمون چیز دیگه ای هست ! ما با کمترین امکانات باید تلاش کنیم برسیم به چیزی که داشتیم قبلا !!! حالا پیشرفت و اینا به درک !!! یادش بخیر زمانی صحیفه نور میخوندم و با خودم میگفتم ! ایولله درست میشه ! الان میگم حیف ! که اون کتاب رسما ورق پاره ای بیش نیست ! راستی اگر امام بود الان منافق بود ؟ مزدور ؟ جیره خوار ؟ حامی صهیونیست ؟ واقعا چی بود ؟ چرا اینقدر اختلاف بین نظرات شماها و اون مرحوم هست ؟ ننگ بر دروغ گویان که دین رو بازیچه سیاستهای کثیف خودشون کردند !

مصطفی فلاح

راستی توی پایگاه های بسیج ! کتابهای اخلاق و صحیفه نور و سایرین سالی یک بار خوانده میشود ؟ اگر سالی یک بار توسط یک بسیجی خوانده شود ، و به من ثابت کنی ، هاست رایگان بهت میدم ! این رو با اطمینان گفتم چون مدتی راجع به همین مساله هم پرس و جو کردم و هم مجبور شدم برم چند تا پایگاه تا مطمین بشم ! شاد باشید !