آقای صانعی! مراقب باشید

به یاد او که...

مدت ها شما را نمی شناختم و تنها به این اکتفا کرده بودم که شنیده ام مجتهدی روشنفکر هستید و برایم کفایت می کرد.. تا اینکه بحران اخیر فرا رسید و بیانیه های شما در دفاع از مردم مظلوم را می خواندم و باز امیدوار می شدم به شجاعت شما، که در میان سایر مجتهدین لب  به سخن گشودید و نترسیدید. تا روزها گذشت و شایعه ای پخش شد که شما به احمدی نژاد صفتی را نسبت داده اید که از نادرستی آن نیز آگاهید. باور نکردم - که این روزها به شنیده های غیر نمی شود اطمینان کرد- تا فیلم ماجرا را دیدم و به واقعیت آن پی بردم. کاری به این ندارم که مخالف احمدی نژاد هستید، حرفم با شرایط اجتهاد شماست که لابد "عدالت" از اولین ارکان آن بوده. چگونه صفتی را به کسی نسبت دادید که خود می دانید دروغ است؟ چگونه است که با مراجعه به دفتر شما حکم نسبت دادن این صفت به دروغ مجازاتی بزرگ دارد و شما خود در امانید؟ عالم بی عمل به چه ماند؟ آیا در آن روز بزرگ نیز از عتاب خداوند در امان خواهید بود؟

آقای صانعی، به عنوان یک خیر خواه، یک برادر کوچک و کسی که هیچوقت فکر نمی کرد بتواند به شما توصیه ای بکند به شما می گویم: مراقب خود باشید.

 

(به نقل از ثانیه نیوز:)

هر چند که مبحث توهین به مقامات رسمی کشور قبل از اینکه از دیدگاه حقوقی مورد بررسیقرار گیرد از دیدگاه اخلاقی باید مورد توجه باشد زیرا در جامعه‌ای که همگان ندایبستر سازی فرهنگی دارند یا از حلال و حرام الهی بحث می‌کنند پتانسیل‌های اخلاقیاهانت به رئیس جمهور باید سنگین‌تر از بار حقوقی آن باشد. در فضای اخلاق،توهین کننده از درون شرمنده می‌شود که خود سخت‌ترین نوع مجازات است. اما به هر جهتاگر کسی این چنین احساس شرمندگی ننمود، در قوانین کیفری ما چه راهکارهایی برایمقابله با این جرم اندیشیده شده است؟

درماده 608قانون مجازات اسلامی آمده است که «توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظرکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا پنجاه هزار تا یکمیلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.» بنابر این توهین به افراد جامعه درهر سطحی کهباشند مورد تعقیب کیفری قرار خواهد گرفت.

در اینرابطه باید به ماده 609 قانون مجازات اسلامی نیز توجه نمود: «هرکس با توجه به سمت، یکیاز رؤسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورایاسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوانمحاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها در حالانجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس و یا تا 74 ضربه شلاق ویا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود». بنابر این توهین بهرؤسای سه قوه از جمله رئیس جمهور، جرمی است که مستوجب مجازات حبس یا شلاق می‌باشد. زیرا که رئیس جمهور علاوه بر شخصیت حقیقی خود، دارای شخصیت حقوقی «رئیس جمهور» میباشد که توهین به او، توهین به یک ملت تلقی می‌گردد.

 

مراجع دینی باید طوری رفتار کنند که نه تنها رفتار آنها برای مقلدین بلکه برای همهمسلمانان مورد احترام بوده و عدالت، عفت و سواد تخصصی از همه وجود آنان ببارد تامرجعیت مفهوم خود را بیابد. در عرصه حقوق و قضاوت نیز آنان که در کسوت مرجعیت دینیهستند در برابر قانون با بقیه مردم یکسانند و اگر خدای ناکرده رفتاری خلاف عفت، ادبو عدالت از آنان صادر شود، نباید این افراد در پناه مرجعیت مصونیت یابند.

امام راحل در این باره می‌فرمایند: «خدا می‌داند که شخصاً برای خود ذره‌ای مصونیت وحق و امتیاز قائل نیستم. اگر تخلفی از من هم سر زند مهیای مؤاخذه‌ام». نگاه روحانیتخصوصاً آنان که بیشتر مدعی ارادت و مریدی امام راحل (ره) هستند باید به راه و سیرهامام(ره) بیشتر شبیه باشد و نسل امروز حرکات و سکنات آنان را در مسیر امام (ره) ببیند، برای مثال وقتی فردی در قالب مرجع دینی به یک فرد مسلمان نسبت "حرام‌زاده" می‌دهد یا سوگند او در مجلس شورای اسلامی در مراسم تحلیف را "معصیت کبیره" می‌شمارد، مردم و حتی مقلدان احتمالی چه برداشتی از تقوای این فرد دارند؟

در خصوص اهانت و اتهام سخیف حرام ‌زاده به رئیس جمهور به رغم تکذیب دفتر مشارالیهمتأسفانه مراجعه به فایل صوتی ایشان این خبر را تأیید می‌کند و اگر دروغگویی «معصیتکبیره» است باید گفت چنین اتهامی که فرد اتهام زننده را از دایره دین خارج می‌کند،چگونه می‌توان تعبیر و تفسیر کرد؟! (به یاد بیاورید ماجرای هاله نور احمدی نژاد را که بارها توسط انجمن اسلامی و ... مورد بزرگنمایی قرار گرفت و خدا را شکر که احمدی نژاد ادعای مرجعیت نکرده است! و خدا را شکر که آن ماجرا توهین به شخصی نبود)

/ 6 نظر / 14 بازدید
فرخی

بنام معبود رمضان ماه مناجات ودعا رمضان پر بود از شور و صفا ماه خالص شدن از کبر و ريا رمضان ماه رسيدن به خدا اي خدا از سر احسان و کرم تو نگاهي به دل ما بنما باز کن در را به روي اين دلا اي که هستي در دو عالم پادشا من گنه کار و تو يا رب غافري بر بدي ها و خطا ها ساتري بار الها اي اميد جان و دل اين دلم را کن به نورت متّصل حديث قدسي : لَو عَلِمَ المُدبِرونَ کَيفَ اشتياقي بِهِم لَماتوا شَوقاً اگر آنان که از درگاه من روي برتافتند ، مي دانستند که چقدر مشتاق آنان هستم ، هر آينه از شوق جان مي سپردند .

سعید

با سلام خدمت برادر بزرگوار و عزیزم آقا مهدی فرا رسیدن ماه مبارک پربرکت و زیبای رمضان را به شما برادر عزیز تبریک و تهنیت عرض مینمایم[گل] در پناه حق موفق پیروز و سربلند باشین

آ

سلام جناب دکتر.... طاعاتتون قبول درگاه حق... التماس دعا.. یا حق[گل]

باران بهاری

سلام تبریک می گم پیروزی مردم غیور ایران رو به تک تک آنهایی که دغدغه ایران اسلامی رودارندبه امید نابودی اسرائیل وظهور آقا امام زمان (عج) پیروز باشید عباداتتون هم قبول التماس دعا

باران

این شادی را به شما دوست عزیز تبریک میگم امید وارم همیشه کام دوست داران ایران اسلامی شیرین وکام دشمنانش تلخ بماند به اوید آزادی فلسطین وظهور منجی عالم بشریت به ما سری بزن

بشارت 2

سلام موفق باشید دوست عزیز به امید پیروزی حق علیه باطل تا ظهور دولت خق پاینده باش ایران عزیز امروز موج خروشان دوست داران جمهوری اسلامی ایران تن ابرقدرتان جهان را به لرزه درآورد و مظلومان عالم اشک شوق برزمین امید پاشیدند دوست عزیز موفق باشی سری به ماهم بزن